Wspomnienia kaszubskich Sybiraków

Okładka książki Wspomnienia kaszubskich Sybiraków
Eugeniusz Pryczkowski Wydawnictwo: Rost historia
historia
Rost
2006-01-01
2006-01-01
obozy pracy Kaszubi zesłania Syberia pamiętniki

Książka była inspiracją dla podróży, którą odbyłem śladami kaszubskich zesłańców w sierpniu 2013 roku (projekt Kaszëbë - Sybir 2013).

Przymusowe przesiedlenia ponad 15 tys. polskich mieszkańców Pomorza, w tym kilku tysięcy Kaszubów, do łagrów na terenie Związku Sowieckiego są mało znanym elementem wojennej historii regionu. Aresztowania trwały od stycznia do kwietnia 1945 roku. Najwięcej mieszkańców Kaszub trafiało do obozów wokół Czelabińska za Uralem. Przy okazji podróży, razem ze Zrzeszeniem Kaszubsko-Pomorskim, przygotowaliśmy ulotkę historyczną traktującą o deportacjach.

Lekturę wspomnień zebranych przez kaszubskiego działacza Eugeniusza Pryczkowskiego warto połączyć z naukowym ujęciem tematu autorstwa Mirosława Golona (np. Polityka radzieckich władz wojskowych i policyjnych na Pomorzu Nadwiślańskim w latach 1945-1947).

Dodaj cytat z książki Wspomnienia kaszubskich Sybiraków

Ciekawostki historyczne