Kobieta w wynajętych pokojach

Okładka książki Kobieta w wynajętych pokojach Katarzyna T. Nowak
Okładka książki Kobieta w wynajętych pokojach
Katarzyna T. Nowak Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie literatura piękna
Wydawnictwo Literackie
2007-04-01
2007-04-01
978-83-08-04039-3

Książka pomyłka, znów przychodzi żałować wyboru. Bohaterka o mentalności 13latki zażywa tabletki na sen, by dobrze spać, ma ze dwa dylematy, wszystko się miesza i miesza. Litości, niech autorka lepiej nie pisze.

Spodziewałam się wiwisekcji życia współczesnej kobiety, która może trochę nie wie, czego chce, a może trochę nie potrafi się zdecydować. Kobiety, która próbuje odnaleźć się między swoimi marzeniami a społecznymi oczekiwaniami. Co dostałam?
Główna bohaterka to bezimienna czterdziestoparolatka, która nie wie, czego chce, nie potrafi podjąć żadnej decyzji, ale oczekiwania ma stąd do Księżyca. Ma snobistycznych znajomych, których, jak się zdaje, wcale nie lubi. Tkwi w dziwacznym trójkącie i nie potrafi podjąć decyzji, z którym facetem jednak chce być. Z narracji wynika, że obaj w zasadzie mają same wady.
Ta książka w gruncie rzeczy niewiele opowiada. To chaotyczny, nie dający umiejscowić się w czasie, zbiór trochę narracji, trochę przemyśleń głównej bohaterki. Postacie nie mają imion, przez co nie sposób zapamiętać, kto jest kim. Dziwaczna numeracja facetów wprowadza dodatkowy nieporządek (nie, nie są ponumerowani wg faktycznej kolejności). Wielokrotnie gubiłam się w czasie narracyjnym i nie wiedziałam, z którym aktualnie jest bohaterka. Akcja nie prowadzi do żadnego rozwiązania. Nie wiem, po co ta książka powstała. Znudziła mnie koszmarnie. A potencjał był...

Nie mam pomysłu co to ma być. Naprawdę nie wiem czy ta książka miała być w założeniu zabawna, czy też skłaniająca do przemyśleń (jakich, o czym?). Opis patologicznych związków silnej, niezależnej kobiety zupełnie bez polotu i co najgorsze bez puenty. Chyba że miało nią być raczej niezamierzone przesłanie, że chore układy "miłosne" szczęścia nie dają.

Po pierwsze - ta książka jest zła.
Po drugie - nie rozumiem co miała przekazać, a już zupełnie nie ogarnęłam zakończenia. Co to miało być?

Po pierwsze - ta książka jest zła.

1964

Sympatyczna singielka w wieku 40 lat. Brzmi jak początek ogłoszenia matrymonialnego? Może, ale to zaledwie krótka informacja o głównej bohaterce powieści Pani Katarzyny Nowak. Inteligentna, szczera do bólu, kobieta sukcesu. Spełniona. Czyżby? To dlaczego pewnego dnia doznaje wstrząsu? Uświadamia sobie, że żyje w kuli śnieżnej/bańce mydlanej. Dającej iluzję piękna, doskonałości, a tak kruchej, delikatnej. I jeszcze te dylematy uczuciowe – cóż ma biedna robić, podoba jej się dwóch! Którego wybrać? Jakimi kryteriami się kierować? Jak wyjść ze strefy komfortu? Czy warto?
Ciekawie skonstruowana fabuła i bohaterowie bliscy czytelnikowi ze względu na swe zalety i niedoskonałości.

2037

Ich dwóch, ona jedna. Historia jakich w życiu wiele, ale napisana w niebanalny sposób.

Rozterki życiowe czterdziestolatki, trudny wybór pomiędzy partnerami, można przeczytać, ale to nie jedna z tych książek do której chce się wracać.

Książka niby nie była zła, ale jednak czegoś mi w niej brakowało, czułam niedosyt. Niestety w negatywnym tego słowa znaczeniu.

Katarzyna T. Nowak – dziennikarka, współpracowała m.in. z „Gazetą Krakowską”, „Przekrojem”, „Twoim Stylem”. Autorka powieści o swojej matce – Dorocie Terakowskiej , „Moja mama czarownica".
Powieść „ Kobieta w wynajętych pokojach” to błyskotliwa historia związku 42-letniej dziennikarki z dwoma mężczyznami, których kocha lecz nie potrafi dokonać wyboru co do stabilizacji związku. Pierwszy – to znacznie młodszy od niej lecz bardzo zakochany kucharz z zawodu, zaradny życiowo , bardzo pracowity lecz znacznie odbiegający intelektualnie od swej partnerki.
Drugi – to poznany na czacie internetowym były ksiądz, który swe powołanie wybrał jako ucieczkę od prawdziwego życia.
Powieść o życiu współczesnych singli, zmaganiu się w pojedynkę z trudnościami dnia codziennego , niemożnością podejmowania decyzji, wyborów , zagubieniem . Pełna refleksji i szczerych wyznań a jednocześnie tryskająca sytuacyjnym humorem . Świetne i trafne obserwacje z otaczającej rzeczywistości , losy bohaterów czyta się jednym tchem.

Fantastyczna książka. Polecam!

Fantastyczna książka. Polecam!