Spowiedź Stalina. Szczera rozmowa ze starym bolszewikiem

2017-05-18
Stalin wywiad ZSRR dyktator komunizm

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

W przeciwieństwie do innych spowiedzi jest znacznie grubsza. Trochę gorzej się to czyta, aniżeli Hitlera ale po przeczytaniu tej 1 książki mamy dość dużo wiedzy o Stalinie.

Poza walorem utrwalającym wiedzę o Stalinie książka nie ma większej wartości. Straszne dyletanctwo! Styl jakby pisał gimnazjalista - myślę że Stalin obraziłby się za tak prostackie podszywanie się pod jego osobę. Zero źródeł, błędy i powtórzenia - widać że pisane na kolanie a redakcja nie zauważyła solidnych bledow. Bardzo szkodliwe jest to że "autor" próbuje bezczelnie udawać że te bzdurne wypowiedzi to prawdziwa rozmowa. W dzisiejszych czasach jest i tak za dużo fake news żeby produkować kolejne. Prostacka książka. Jedyny plus to to że utrwala wiedzę na temat Koby i jego lat młodości, ale dla kogoś kto choć trochę interesuje się historią poziom jest żenująco niski. Czyta się szybko, ale zdecydowanie szkoda czasu!

Podobno autentyczna biografia Stalina napisana przez dziennikarza na własne życzenie wąsatego wujka Józka. Po lekturze twierdzę, że może rękopisy takie były, ale autor został bardzo mocno poprawiony przez cenzorów. Albo całość to jeden wielki pic i pozowanie na literaturę faktu. Szkoda, bo mogło być ciekawie.

Myślałam, że dowiem się czegoś więcej niż informacji z wikipedii + 2/3 artykułów historycznych niskich lotów. Ciągłe "żarty" o rozstrzelaniu, łagrach. No okropne. Jest to chyba jedna z najgorszych książek jakie miałam okazję przeczytać. Merytocznie także kiepska, gdyż dla niezaznajomionego z tematem czytelnika może być wręcz szkodliwa (można potraktować pewne fakty jako usprawiedliwiające). Jedyny plus jaki w niej znajduję, to to, że się ją szybko czyta. Nie polecam osobom, które chciałyby się czegoś ciekwego o Stalinie dowiedzieć. Jeżeli interesuje cię humor obleśnego wujka na weselu piątej córki kuzynki prababki to czytaj i się rozkoszuj.

Bardzo szkodliwa książka pozująca na literaturę faktu (i nawet tutaj występująca w tej kategorii), będąca w istocie fikcją literacką. Autor w przypisach (s.15) twierdzi, iż posługuje się zapisem wywiadu między Stalinem, a jakimś prowincjonalnym bolszewikiem, który autor otrzymał od agenta FSB w czasie zakrapianego alkoholem spotkania. Dodać można, że jest to podobno druga taka niesamowita sytuacja - poprzednim razem stał się posiadaczem rzekomego zapisu rozmowy, wywiadu-rzeki Hitlera z żydowskim lekarzem, o którym Bellona pisze jako o "rewelacji, jakiej nie było od lat! W książce zostaje ujawniony - nieznany do tej pory historykom w Polsce i na świecie -zapis wywiadu rzeki, jakiego Adolf Hitler udzielił przed śmiercią " Szlachetnemu Żydowi ". Wódz trzeciej rzeszy tłumaczy się z tego dlaczego nienawidził Żydów". Cóż za niesamowity zbieg przypadków. Autor według informacji od wydawcy to niemiecki (czy aby na pewno?) pasjonat historii (nie historyk) zadziwiająco dobrze posługujący się językiem polskim (książka nie jest tłumaczona) oraz zwrotami zakorzenionymi w polskiej kulturze (s.204 "-ciemność widzę, ciemność - nie rozumiem, czy to z jakiegoś filmu?... " SERIO?). Książka jest w zasadzie zbiorem trywialnych "ciekawostek" pojawiających się w innych utworach np. książce córki Stalina czy wspomnieniach Orłowej, dotyczących kwestii typu ilości palców u stóp czy podbojach seksualnych, nie poruszając bardziej istotnych kwestii. To co jednak najbardziej szkodliwe to sposób przedstawiania Stalina - bagatelizujący zbrodniczą działalność dyktatora, cała książka nasiąknięta jest żartami o rozstrzelaniu i wsadzeniu do łagru (średnio jeden taki żart na trzy strony). Być może byłoby to jeszcze do przyjęcia gdyby wyraźnie został zaznaczony fakt iż jest to fikcja literacka (mała informacja na stronie wydawcy nad źródłem ilustracji), jednak zdecydowanie bardziej widoczna jest informacja od autora zamieszczona na okładce iż jego utwór "powinien być traktowany w kategoriach źródła naukowego". Ile osób było przekonanych że kupuje lub czyta prawdziwy zapis rozmowy ze Stalinem? Że czyta jego własne słowa i przemyślenia? Obawiam się, że dzięki tej "mistyfikacji Bellony" zdecydowanie zbyt dużo.

Jestem naiwny, przyznaję się, jak kupowałem pobieżnie patrząc na okładkę, to uwierzyłem, że to zapis prawdziwej rozmowy... ;/ zlapali mnie jak rasowego pelikana. więc już jestem zły, że mnie oszukano. Dopiero potem zrozumiałem konwencję, że chodziło o przedstawienie Stalina w formie wywiadu. I faktem jest, że zdarzenia przedstawione w książce co do zasady zgadzają się z rzeczywistościa, autor stara się wskazywać źródła. Ale książka nie jest wysokich lotów, taka trochę dla dzieci (w dodatku kontrowersyjne jest przedstawianie Stalina jak dobrego wujka, co wzbudza do niego sympatię), a niczego nowego raczej nie można się dowiedziec, wykorzystywane są raczej powszechnie znane fakty.

Tak że generalnie wziąwszy pod uwagę mała ilość wiedzy oraz zmyślony, choć przez to w jakiś sposób przystępny format, książka może być propozycja raczej dla kogoś, kto jest adeptem historii i chce się nieco zorientować (dlatego po namyśle dałem ocenę 4, warto docenić wysiłki na rzecz popularyzacji takiej dziedziny jak historia w mainstreamie czytelniczym). Jednak dla kogoś interesującego się historią na poważnie książka bezwartościowa.

Książka, tak jak w przypadku poprzedniej publikacji tego samego autora napisana jest w formie fikcyjnego wywiadu z jej bohaterem, w którym wplecione są informacje, oparte na faktach autentycznych z życia jednego z najbardziej okrutnych dyktatorów ludzkości. Z pewnością tego rodzaju narracja znacząco przyczynia się do łatwiejszego przyswojenia wiedzy oraz przyjemniejszej lektury. Ze względu na charakter publikacji nie jestem w stanie dać wyższej oceny, aczkolwiek dla osoby, która nie zajmuje się naukowym śledzeniem życiorysu ww. postaci jak najbardziej godna jest pozytywnej rekomendacji.

Książkę czyta się szybko i przyjemnie, choć nie zawiera żadnych nowych, ciekawych informacji, które wie każdy zainteresowany postacią Stalina, czy II Wojną Światową.

Pomysł książki w formie wywiadu miał w sobie ogromny potencjał, jednak wyszło naiwnie, sztucznie i za "wspólcześnie". Jeśli ktoś interesuje się choć trochę historią, nie znajdzie tutaj niczego nowego. Może taka forma przekazu jest dobra dla zagranicznego, niewybrednego czytelnika, który nie ma zielonego pojęcia o II wojnie światowej, komunizmie, itd, chociaż... są lepsze pozycje.

Forma wywiadu jest dużo lepiej przyswajalna niż ta "tradycyjna". Wg mnie lepsza niż "rozmowa" z Hitlerem

Christopher Macht Spowiedź Stalina. Szczera rozmowa ze starym bolszewikiem Zobacz więcej