Pędzę jak dziki tapir. Bartoszewski w 123 odsłonach

MANDO
2022-02-16
2022-02-16
Bartoszewski biografia wspomnienia

123 anegdoty spisane niczym tomik żartów o Polaku, Rusku i Niemcu, tylko bez polotu.

O PROF. WŁADYSŁAWIE BARTOSZEWSKIM

,,Umiał długo pracować w nocy, ale nie lubił zrywać się o świcie’’ (23)

Otrzymał profesurę gościnną w Bawarii.

Prof. Bartoszewskiego charakteryzował ironiczny dystans do siebie.

Prof. Przyjaźnił się z Stanisławem Lemem i zawsze mu zazdrościł, że ma takie krótkie nazwisko.

O Prof. Bartoszewskim ,,przez długie lata pracował dla prasy. Generalnie można by stwierdzić, że w ogóle parał się językiem – jako dziennikarz, publicysta, redaktor, historyk,
mówca, wykładowca, dyplomata, minister i pisarz. Miał niezwykłą umiejętność trafnego i soczystego formułowania myśli; obdarzony był ponadprzeciętnym wyczuciem słowa. Był na przykład mistrzem subtelnych rozróżnień’’ (48)

PYTANIA (07/08.10.2023)

Co minibiografia Prof. Władysława Bartoszewskiego wniosła do mojego życia?

Radość (płynąca z sięgnięcia po kolejną książkę) i śmiech (zabawne anegotki z życia Prof) i zbiór nowych zagadnień do zgłębienia,
poczytania, rozważań (lista powyżej).

Czy ta książka rzuciła światło na jakiś dotąd nieznany aspekt historii?
Powielacze (lata 80 XXw).

Czy ta książka lub jakiś jej fragment był inspiracją do podjęcia jakiś działań?

Książka zawiera zbiór ciekawych zagadnień, którym warto poświęcić chwilę albo dwie. Mam tu na myśli np. takie zagadnienia jak atomizacja społeczeństwa, grzech zaniechania, formy dialogu, felietony Kisielewskiego, dyplomacja oraz wpływ polityki na życie codzienne
obywateli. Książka inspiruje nie tylko do zgłębiania historii powszechnej, ale i do zapoznawania się z biografiami znanych ludzi.

Jaką lekcją jest dla nas życie Prof. Bartoszewskiego?

Przypomina nam o tym byśmy byli przyzwoici, byśmy nie zapominali o przeszłości, bo to w niej są korzenie przyszłości; byśmy nie załamywali rąk gdy jest źle, byśmy spędzali czas
aktywnie i ciekawie, byśmy czerpali inspirację z doświadczeń innych ludzi i po prostu działali.

Czy warto przeczytać książkę Marka Zająca ,,Pędzę jak Tapir. Bartoszewski w 123
odsłonach’’?

Warto. Ale dlaczego warto?
1. Bo Marek Zając ma lekkie pióro.
2. Bo możemy zobaczyć rysunki Henryka Sawki nawiązujące do anegdot.
3. Bo to aż 123 anegdoty ukazujące intrygujące oblicze Prof. Bartoszewskiego, o których z pewnością nie dowiemy się ani na lekcji historii ani tym bardziej na Tik Toku

O PROF. WŁADYSŁAWIE BARTOSZEWSKIM

,,Umiał długo pracować w nocy, ale nie lubił zrywać się o świcie’’ (23)

Otrzymał profesurę gościnną w Bawarii.

Prof. Bartoszewskiego charakteryzował ironiczny dystans do siebie.

O Prof. Bartoszewskim ,,przez długie lata pracował dla prasy....

Osoba Pana Władysława Bartoszewskiego bardzo mnie zainspirowała. Jego postawa i zaangażowanie było legendarne, a anegdoty z nim związane bardzo ciekawie ukazują jego życie.

W 8. rocznicę jego śmierci postanowiłem napisać o nim wiersz i wstawiłem go na YT

PRZESŁANIE DLA MŁODYCH

Cześć chłopaku i dziewczyno!
Do Was moje słowa płyną.
Będzie szybko, choć treściwie
O tym, co w życiu właściwe.
Jak się głównym nurtom nie dać;
Trudne czasy w lepsze zmieniać.

Najpierw swoją dumę ukryj.
Wiem, że lubisz iść na skróty,
Lecz wygoda lubi przysnąć.
Tu chodzi o Waszą przyszłość!
Każdy człowiek chce “coś” znaczyć.
O to "coś" warto powalczyć.

Co szeleści w tej kopercie?
Niszczysz zdrową konkurencję?
Hajs i sława bez wysiłku?
Ile wstrzykniesz dla wyników?
Swe nazwisko w kiblu spuszczasz,
Ale życia nie oszukasz…

Ludzie mówią: "Jak Pan może?!
Jak żyć Panie profesorze?!
Inni kradną jeszcze więcej…"

Właśnie tak się wpędza w nędzę.
Sam porównaj: klucz i wytrych:

Wciąż warto być przyzwoitym,
Choć nie zawsze się opłaca.
Dobro, mimo przeszkód, wraca.

Gdyby spojrzeć drugiej strony,
Tak jak świat jest wywrócony,
To opłaca się być zbirem,
Ale tylko krótką chwilę.
Choćbyś wszystkich okłamywał,
Prawda na wierzch wciąż wypływa.

Mocne słowa? Mają boleć.
Chcę podkreślić siłę pojęć.
Czym jest wolność, sam poznałem,
Gdy w obozie pracowałem.
Wysłuchałem rady w piekle:
"Tylko nie przejdź obojętnie,
Kiedy nagle wszystko stracisz.
Ważne jest, jak na to patrzysz.
Będą chwile na zwątpienia.
Znajdź powody, by doceniać.
Każdy okruch syci w głodzie…
Z tym podejściem wytrwać możesz.
Będą chcieli Cię przekupić,
Żebyś głos sumienia zdusił.
Za cukierka i nadzieję
Pójdziesz pierwszy na stracenie.
I w ten sposób jak pionkami
Rozgrywają Cię tyrani.
Zrobią ile im pozwolisz,
Chyba, że się już nie boisz…"

Kiedyś broniłem Warszawy
Dla naprawdę ważnej sprawy.
Dzisiaj znowu głos zabieram.
Nie dam orła sponiewierać.
Powiem Tobie jak do wnuka:
"Zrozum i innych pouczaj.
Chcę, byś miał się o co oprzeć.
To, nad czym się skupiasz, rośnie.
Doceń wolność, działaj mądrze,
Żebyś umiał w lustro spojrzeć.
I nie ważne, skąd pochodzisz,
Ani to, czym się ozdobisz.
Daj świadectwo, że potrafisz."

Podpisano:
Dziki Tapir

W 8 rocznicę śmierci, ku pamięci polskiego patrioty z wieloma honorowymi odznaczeniami. Władysław Bartoszewski przyjął na siebie ciężar nienawiści, a potem lekkim piórem pisał o przebaczeniu, tolerancji i historii bez cenzury.
Zacytuję teraz jego pamiętne życzenia, które miał zwyczaj składać swoim młodym rozmówcom:
"Życzę burzliwego rozwoju".

Ten wiersz to fragment całości.
Kiedyś będzie w formie książki.

Paweł Sawicki
24.04.2023

PRZESŁANIE DLA MŁODYCH

Cześć chłopaku i dziewczyno!
Do Was moje słowa płyną.
Będzie...

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Bardzo dobrze się czyta. Subtelne poczucie humoru.

Bardzo dobrze się czyta. Subtelne poczucie humoru.

Niesamowity człowiek, ciekawa książka. Polecam

Niesamowity człowiek, ciekawa książka. Polecam

Nie wiem, jak pędzi dziki tapir, ale wiem, jak szybko żył i jeszcze szybciej mówił profesor Władysław Bartoszewski. Gdyby nadal był z nami, obchodziłby w tym roku okrąglutkie setne urodziny. I z tej okazji - w roku Władysława Bartoszewskiego - to my dostaliśmy od Profesora prezent. "Pędzę jak dziki tapir. Bartoszewski w 123 odsłonach" Marka Zająca to zbiór anegdot opowiadanych autorowi przez Profesora. Wyłania się z nich postać wybitna, szlachetna i prawa, ale jednocześnie pełna poczucia humoru, doskonałej erudycji i ciętej riposty. Bo Władysław Bartoszewski, wspaniały człowiek i świetny polityk, był błyskotliwy i oczytany, a anegdotami sypał jak z rękawa. Jego poczucie humoru znane było wszystkim, także zagranicznym politykom. Potrafił "zagadać" sekretarza stanu USA Colina Powella, który oszołomiony po spotkaniu z Profesorem, stwierdził, że to "wielki człowiek i wspaniały dyplomata". Brakuje takich ludzi we współczesnym świecie - naturalnych autorytetów, które chętnie się dzielą swoją wiedzą i ogromnym doświadczeniem. Władysław Bartoszewski patrzył na wiele spraw z dystansem, ale nigdy na chłodno. Całe życie powtarzał, że trzeba być przyzwoitym. Każdemu, a w szczególności politykom poleciłabym zapamiętać tych kilka zdań: "Budowanie nowego świata, tego lepszego, dla naszych dzieci i wnuków jest możliwe tylko przy jednoczesnej samokrytyce i pokorze, kiedy patrzymy w lustro. [...] Nie posiadamy recepty na nieomylność i nie wszyscy przed nami byli kryminalistami, agentami i łobuzami".

Polecam wyborne anegdoty, zwłaszcza te bogato okraszone najczarniejszym humorem.

Bardzo ciekawa książka.
Historia przeplatana anegdotkami.
Szybkie i lekkie czytanie.
Pełen relaks.

Bardzo ciekawa książka.
Historia przeplatana anegdotkami.
Szybkie i lekkie czytanie.
Pełen relaks.

Ach, jakaż to była orzeźwiająca lektura! Drugie wydanie książki poszerzone jest o 30 nowych anegdot o Władysławie Bartoszewskim. Jego celne riposty, jego świeże i często zupełnie inne spojrzenie na temat, błyskotliwość i dowcip – dawno nie czytałam czegoś tak dobrego. Autor słynnego powiedzenia, że warto być przyzwoitym człowiekiem. Warto – to nie znaczy, że to się opłaca, często za przyzwoitość trzeba zapłacić wysoką cenę. Do tego znakomite rysunki Henryka Sawki.

Ogromnie polecam!

"Od czasów młodzieńczych Profesor słynął z tego, że szybko mówił. Mało powiedziane; wyrzucał z siebie słowa w tempie błyskawicznym - co dziwniejsze, nigdy nie gubiąc wątku i sensu."

Bardzo lubiłam pana Władysława Bartoszewskiego i podziwiałam za jego mądrość i niesamowite poczucie humoru. Musze przyznać, że tę książkę czytało mi się tak dobrze, mimo tego, że wracałam ciągle do niektórych z jego anegdot spisanych przez pana Marka Zająca nawet kilkukrotnie. Nie sposób jest tego nauczyć się na pamięć, a przecież Profesor ciągle sypał nimi jak z rękawa. Gdyby jeszcze żył, to skończyłby w lutym okrągłe 100 lat, lecz w tym miesiącu minie już siódma rocznica jego śmierci.
Właśnie z okazji setnej rocznicy urodzin powstał ten zbiór, chociaż autor nie potrafił ograniczyć się do okrągłej liczby, no bo jak tu wybrać coś co byłoby do odrzucenia, skoro to wszystko jest wręcz genialne.
Nie spotkałam w swoim otoczeniu takiego człowieka jak Pan Bartoszewski, chociaż miałam okazję rozmawiać z wieloma osobami w jego wieku, lecz niemal wszyscy tylko opowiadali o tym, co złego ich spotkało w życiu, mimo tego, że żadna z tych osób nawet nie mogłaby się porównywać ze swoimi przeżyciami z Panem Władysławem.
Czytając uśmiałam się wiele razy tak naprawdę serdecznie, szczerze i radośnie. Jego poczucie humoru i cięte riposty są nie do podrobienia. Nawet moja mama, która jest kilka lat młodsza od Pana Bartoszewskiego stwierdziła, po przeczytaniu tej książki, że to był bardzo dobry, mądry i pogodny człowiek. Oraz powiedziała, że nawet nie podejrzewała, iż polityk, członek rządu może być taki uczciwy, mądry, wszechwiedzący niemal i w sam raz nadający się na stanowiska, które zajmował. Nie tak jak obecne elity polityczne. Po prostu był to niezwykły człowiek.

"- Bo, widzi pan, nie wiem, czy chce pan zapytać, czego oczekuję, czy może raczej czego się spodziewam. Bo na przykład oczekuję, że wszyscy Polacy będą uczciwi, ale w ogóle się tego nie spodziewam."

Ta książka jest bardzo dobrym wyborem w obecnych nieco dziwnych, smutnych czasach. Jest dość optymistyczna, więc potrafi rozweselić i poprawić nastrój, lecz to jednocześnie bardzo mądra książka i nie są to wymyślone historie, lecz prawdziwe opowiastki z życia Władysława Bartoszewskiego.
Ten zbiór anegdot pokazuje nam jak mądry to był człowiek, który potrafił zaprzyjaźnić się z wieloma osobami i zawsze potrafił odpowiedzieć na każde, nawet może dziwne pytanie.

"Jeden chłopak spytał:
- Czy zdarza się Panu kłamać?
Profesor bez wahania odparował:
- Bardzo rzadko i tylko w sprawach zawodowych."

Myślę, że jest to książka dla każdego, kilka anegdot przeczytałam swoim nastoletnim wnukom i spodobały im się i teraz sami wzięli na tapetę tę książkę.

W książce tej nie tylko znajdziemy anegdoty, lecz wzbogacona została o wstęp Adama Bodnara a bardzo trafne rysunki, które nawiązują do tekstu wyszły spod ręki Henryka Sawki. Można sądzić bardzo miło czas przy tej lekturze. Warto mieć zawsze pod ręką taką książkę.
I chociaż nie ma już wśród nas Władysława Bartoszewskiego, to możemy poczytać i przypomnieć sobie jego myśli, jego anegdoty, które zostaną już z nami na zawsze.
Zachęcam do przeczytania, bo warto! A kto czytał wcześniejsze wydanie niech wraca raz jeszcze do nowego, obszerniejszego wydania.
POLECAM!

• Biografie