Siłaczka

Greg
pozytywizm lektura lekarz
klasyka
pozytywizm lektura lekarz

Przypomniałam sobie jak przyjemnie czyta się Żeromskiego. Bardzo krótka to nowelka z 1895 roku o młodzieńczych ideałach doktora i nauczycielki, którzy wierzyli, że mogą naprawić świat.
Cóż, muszę jednak przyznać, że w dzisiejszych czasach opracowanie lektury wiele pomaga w wyciągnięciu clou noweli.

Podszedłem do noweli bardzo luźno myślałem ze skoro napisał ją tak wybitny autor bedzie ciekawa niestety przebrnąć przez nia było strasznie ciężko czasami miałem ochotę coś rozwalić kiedy czytałem nużące niekończące sie opisy lasu wiosek itd jeśli nie musicie czytać nie czytajcie bo według mnie naprawdę nie warto

Krótko , zwięźle i na temat, chociaż niezwykle smutna.

Przeczytałam na siłę, bo musiałam, ale była nudna.

Historia nie za bardzo przypadła mi do gustu.

Na półkach: , , , , , ,

Nie wiem o co chodzi. Ogólnie gwiazdka za to, że krótkie

Czytając, bardzo się męczyłam. Co dwa słowa jakiś przypis. Po zapoznaniu się z treścią stwierdziłam: ,,Serio? I za takie rzeczy Żeromski jest słynny?''. Naprawdę nie do pojęcia była dla mnie historia, która polegała na nudzie pewnego lekarza, który został wezwany do umierającej chorej. Stanisława okazała się jego miłością z dawnych lat. Niestety zmarła. KONIEC. Jednak po...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Nowelę Stefana Żeromskiego słuchało się o wiele łatwiej niż "Przedwiośnie", jednak zupełnie nie trafia do mnie jej morał.

Choć chciałabym mieć lepsze zdanie o tej książce, to nie potrafię. Nie czytałam jeszcze zbyt wiele, ale przekonanie mojej pani o tym, że Żeromski opisuje miłość w sposób niezwykle upośledzony tutaj szczerze jest uargumentowane. Cała ta nowela to argument. Wiem, że nie to było głównym zamysłem pointy, ale nieszczęsna historia o Stanisławie, w kórej nasz doktor rzekomo się...

Wrażliwość społeczna przez całą twórczość towarzyszyła Żeromskiemu, który jak żaden inny polski pisarz potrafił w poruszający sposób ukazać los chłopstwa i robotników żyjących w skrajnej nędzy. To inteligencja miała za zadanie poprawić jakość życia tych, którzy sami nie potrafili zmienić swojego losu. W "Siłaczce" mamy ukazane dwie postawy, Stanisławy, która do końca żyła w...

10 043
  • Lektury