Polska na kozetce. Siła obywatelskiej refleksyjności

Okładka książki Polska na kozetce. Siła obywatelskiej refleksyjności Anna Zajenkowska
Okładka książki Polska na kozetce. Siła obywatelskiej refleksyjności
Anna Zajenkowska Wydawnictwo: Smak Słowa nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Smak Słowa
2016-11-26
2016-11-26

Świetna książka. Wsparta badaniami, powoływaniem się na publikacje. Można się wiele dowiedzieć oraz popatrzyć na pewne rzeczy z innej perspektywy.

"Pod tęczą Polska tworzyła swoje ego, tocząc walkę postkonserwatywnego superego z neoliberalnym id.
Postkonserwatywne syperego z neoliberalnym id"

"Polacy deklarują (Czapiński, 2013),że najważniejszymi dla nich wartościami są zdrowie, rodzina, udane małżeństwo oraz dzieci, jednak wartości te na przestrzeni ostatniej dekady systematycznie tracą na znaczeniu, podczas gdy coraz ważniejsze stają się praca i pieniądze."

"Ciekawsze jednak są wyniki pierwszej tury, pokazujące, że zamiast dwóch są teraz trzy, niemal równoliczne Polski, reprezentowane przez dotychczasowego prezydenta Bronisława Komorowskiego (33,77% głosów),Andrzeja Dudę (34,76% głosów) oraz Andrzeja Kukiza, antysystemowego rockmana (20,88% głosów). Łącznie Kukiz i pozostali kandydaci zebrali 31,47% głosów."

"W miesiącu poprzedzającym katastrofę 31% ankietowanych przez CBOS oceniło działalność prezydenta Lecha Kaczyńskiego dobrze, 58% źle, 11% nie miało zdania. W maju 2010 roku, czyli miesiąc po katastrofie, 65% ankietowanych Polaków oceniło działalność Lecha Kaczyńskiego pozytywnie (CBOS, czerwiec 2010, s. 3)."

Postkonserwatywne syperego z neoliberalnym id"

"Polska na kozetce" pod redakcji Anny Zajenkowskiej jest niezwykle interesującą pozycją.

Książka ta jest podzielona na rozdziały w związku z tym można rzec że ma wielu autorów. Jest to książką dość nierówna, podobnie jak Polska o której autorzy piszą ; ) Mamy rozdziały które są imponujące, ale mamy też takie które nie są zbyt przyciągające i trochę uciekają od głównego tematu. Za długie są też wstępy niektórych autorów.

Książkę zacząłem kończyć o tyle w szczególnym momencie, że działy się wtedy "wydarzenia gdańskie", wtedy tym bardziej ją doceniłem i rozmyślałem nad polskością, ale to nie jest raczej temat, na dyskusje tutaj. Z pewnością brakowało takiej pozycji na rynku i bardzo dobrze że się pojawiła. Dzięki niej możemy na Polskę spojrzeć z wielu perspektyw, nie faworyzując przy tym żadnej.

Reasumując książka jest na dobrym poziomie. Ma swoje wady o których wyżej już napisałem, jak i zalety. Na uwagę zasługuje także fakt, że tworzyły ją wielkie osobowości, które są powszechnie znane. Książka mimo swojej nierówności, jest naprawdę dobra :)

• Kamienie milowe
  • Kindle
  • Psychologia
  • Psychologia
  • Nauki społeczne

Anna Zajenkowska Polska na kozetce. Siła obywatelskiej refleksyjności Zobacz więcej