Grimm Fairy Tales #06 Zbójecki narzeczony

Okładka książki Grimm Fairy Tales #06 Zbójecki narzeczony Josh Medors, Ralph Tedesco, Joe Tyler
Okładka książki Grimm Fairy Tales #06 Zbójecki narzeczony
Josh MedorsRalph Tedesco Wydawnictwo: Okami Cykl: Grimm Fairy Tales (tom 6) komiksy
24 str. 24 min.
komiksy
Grimm Fairy Tales (tom 6)
Grimm Fairy Tales #6: Robber Bridgeroom
Okami
2017-01-19
2017-01-19
24 min.
Dariusz Stańczyk
fantasy baśnie

Okładka książki Frank Frazettas Swamp Demon Josh Medors, Joshua Ortega
Frank Frazetta... Josh Medors, Joshua...
Okładka książki 30 Days of Night: Annual 2004 Brandon Hovet, Szymon Kudrański, Josh Medors, Steve Niles, Ben Templesmith
30 Days of Nig... Brandon Hovet, Szym...

Okładka książki Żona dyplomaty Michał Rzecznik, Leszek Wicherek
Żona dyplomaty Michał Rzecznik, Le...
Okładka książki Dragon Age: Zabójca magów #01 Michael Atiyeh, Carmen Carnero, Terry Pallot, Greg Rucka
Dragon Age: Za... Michael Atiyeh, Car...
Okładka książki Grimm Fairy Tales #5 Śpiąca Królewna Marc Deering, Ralph Tedesco, Joe Tyler
Grimm Fairy Ta... Marc Deering, Ralph...

Po dość długim oczekiwaniu w końcu wydawnictwo Okami dało nam szósty tom Grimm Fairy Tales, zatytułowany Zbójecki narzeczony. Baśń o tym samym tytule mocno różni się od tego co znajdziemy w komiksie, jednak główny motyw - mianowicie kanibalizm - pozostał. Joe Tyler oraz Ralph Tedesco wpadli jednak na ciekawy pomysł jak ten motyw wykorzystać i przełożyć na niego jeden ze współczesnych problemów nastolatków. Choć w zasadzie dotyczy on nie tylko młodocianych osób, ale też często dorosłych, statecznych obywateli. Mowa o zdradzie.

Tematem wyjściowym jest zazdrość dwóch sióstr o jednego mężczyznę. Pierwsza już od jakiegoś czasu kręci się koło swego wybranka, który również jest nią zainteresowany, jednak nie poprzestaje tylko na tej grze. Uderza do drugiej siostry, a ta nie stawia żadnego oporu, mimo że wie jak bardzo skrzywdzi tym samym swoją "bratnią duszę". Gdy wszystko wychodzi na jaw dochodzi do ostrej wymiany zdań, zaś w tym momencie na scenę wkracza kobieta dzierżąca tajemniczą księgę z baśniami dla dorosłych.

Opowiadana historia mocno zmienia to co fani twórczości braci Grimm mogą znać. Otóż mamy tutaj dwie kobiety, siostry, nie zaś jedną naiwna dziewczynę, która o mało nie przypłaciła swej naiwności życiem. Do tego zbójców zamieniono na księcia i jego świtę. Co ważniejsze taki zabieg tutaj bardzo pasuje, gdyż idealnie oddaje pewną bardzo bolesną przywarę ludzi, często spotykaną u kobiet - próżność oraz zawiść. Autorzy wyśmienici wyłożyli obie te cechy na stół, uwydatniając je u obu sióstr. I to jest kolejny wielki atut tego scenariusza - nie ma tutaj niewinnych. Każdy przedstawiony w tym krótkim komiksie bohater zgrzeszył i potem musiał ponieść, nieraz bardzo straszne, konsekwencje swego czynu. Widać to nie tylko na przykładzie głównych bohaterek, ale też paru innych postaci.

Jednak to co scenariusz robi doskonale, część wizualna... cóż... powiedzmy, że pozostawia wiele do życzenia. Seria przyzwyczaiła nas do tego, co zresztą było zabiegiem zamierzonym, że okładka jest wykonana bajecznie. Często nasycona erotyzmem i przywodząca w pierwszym skojarzeniu część komiksów o superbohaterach oraz często pojedynczy zeszyt jest wydawany w kilku wersjach względem okładki. Tymczasem sam komiks jest o wiele mniej estetyczny, choć nieraz krwawy i przesiąknięty erotyką, co szczególnie widać u żeńskich postaci. Nie każdemu się ot oczywiście musi podobać, choć mi nigdy nie przeszkadzało, gdyż mimo wszystko całość stałą na dość wysoki lub przynajmniej dobrym, poziomie.

Tym razem tak nie jest. Kreska jest zwyczajnie brzydka, zaś kolorystyka nie nadąża ratować wtop pokroju rozmazanych twarzy czy do bólu sztywnych ludzkich sylwetek z gigantycznym biustem w przypadku kobiet. Co prawda jest kilka ładnych, nieraz mrocznych, klatek, szczególnie w końcowej części zeszytu, ale to stanowczo za mało. Przez większość czasu spoglądając na twarze czy "ruch" postaci, aż zęby bolą i ma się wrażenie jakby zabrał się za to amator. Póki co jest to najsłabiej narysowany album, co bardzo psuje odbiór naprawdę ważnego przekazu.

Zbójecki narzeczony to świetny, od strony pomysłu i scenariusza, zeszyt, który odpowiednio ciągnie tą serię. Dobrze podchodzi do problemu zdrady, ale tez próżności i chorej rywalizacji pomiędzy rodzeństwem o kogoś, kto w ogóle nie jest wart zachodu. Uwydatnia też konsekwencje takich działań, które mogą okazać się katastrofalne dla obu rywalek, jeśli te nie pójdą zawczasu po rozum do głowy. Szkoda tylko, że wizualnie całość mocno odstaje względem tego co dotąd zaprezentowała seria. Mimo wszystko warto sięgnąć po ten zeszyt, szczególnie jeśli jesteśmy fanami Grimm Fairy Tales i patrzymy głównie na treść nie zaś rysunek.

Dość makabryczny tom. Nie znam baśni, na której była wzorowana historia, więc nie wiem co było w oryginale, a co jest wymysłem autora.

Historia stara jak świat: dwie siostry zakochują się w przystojnym przybyszu z daleka, a on wybiera tylko jedną z nich. Ale zazdrość to potężna i zaradna pani, przez nią wszystko może ulec zmianie w okamgnieniu – z dwóch rywalek na przykład może zostać wyłącznie jedna. Tylko czy rezultatem może być w takim wypadku prawdziwe szczęście? Zwłaszcza jeśli zagadkowy wybranek skrywa niejedną tajemnicę?

Wygląda na to, że twórcy "Grimm Fairy Tales" wypracowali sobie już sprawdzoną formułę, która – co najważniejsze – działa całkiem dobrze. Klamra kompozycyjna zgrabnie obejmuje opowiadaną historię, coraz wyraźniej dostrzegamy też w niej rolę enigmatycznej kobiety z księgą baśni. Rysunki wciąż nie olśniewają, ale zdecydowanie odpowiadają stylistyce całości i budują klimat (szczególnie w finale).

Cała recenzja do przeczytania na: http://zcyklu.pl/na-czasie/540/Cena-zazdrosci.

BAJKI, GROZA I SZCZYPTA EROTYKI

Pierwsze pięć zeszytów serii „Grimm Fairy Tales” na nowo zinterpretowało najsłynniejsze baśnie braci Grimm, takie jak na przykład „Czerwony kapturek”, „Kopciuszek” czy „Śpiąca królewna”. Teraz nadszedł czas by autorzy sięgnęli po coś mniej znanego. Na pierwszy ogień poszedł napisany w roku 1812 „Zbójecki narzeczony”, a Joe Tyler i Ralph Tadesco przepuścili go przez filtr młodzieżowego horroru z odrobiną krwi i szczyptą erotyki. Fani zatem jak zwykle nie będą zawiedzeni.

Tary i Michelle to dwie siostry, które wydają się być ze sobą blisko, ale do czasu. Przystojny John umawia się z pierwszą z nich, ale na imprezie dziewczyna widzi, że w pustym pokoju obściskuje się z nikim innym, jak Michelle właśnie. Wzbiera w niej wściekłość, obie zaczynają się kłócić, wymyślać sobie nawzajem… i wtedy na scenę wkracza tajemnicza kobieta, prosząca je by wysłuchały opowieści, którą ma im do opowiedzenia.
Dawno, dawno temu żył sobie królewicz Iwan, który by móc odziedziczyć tron ojca, musiał wpierw znaleźć sobie żonę. I tak wędrował przez kraj, aż trafił do osady, gdzie poznał dwie piękne siostry. Którą jednak z nich wybrać? I do czego może doprowadzić taka sytuacja?

Scenariusz „Zbójeckiego narzeczonego” to, tak jak w poprzednich zeszytach, całkiem udana młodzieżowa adaptacja baśni przeniesiona na grunt opowieści grozy. Mamy więc nico rozlanej krwi, demoniczne postacie, śmierć, mrok i erotyzujące ukazanie bohaterek. Żadna z dziewczyn/kobiet pojawiających się na łamach tego zeszytu (chyba poza tajemniczą postacią łączącą poszczególne epizody) nie nosi biustonosza, a ich stroje, nawet jeśli są to długie do ziemi suknie, są skąpe i wydekoltowane. Czyli to, na co liczy grupa docelowa niniejszego komiksu. Abstrahując jednak od owych treści, „Grimm Fairy Tales” to całkiem ciekawa dekonstrukcja znanych treści i niezła komiksowa rozrywka.

Szósty zeszyt graficznie tkwi w latach 90. XX wieku. Wprawdzie kolor jest jak najbardziej nowoczesny, jednak kreska, obfite kształty i stylizacja na Todda McFarlane’a przypomina to, co widzieliśmy w owym okresie w „Amazing Spider-Manie” („Clone Saga”) czy „X-Menach”. Odpowiedzialny za rysunki Josh Medors to przy okazji autor doskonale obeznany z grozą. W swojej karierze zilustrował takie komiksy, jak „30 Days of Night Annual” czy „Chucky” (tak, tak na podstawie „Laleczki Chucky”),a z szerzej znanych tytułów „Wolverine: Weapon X 100 Project” oraz „G.I. Joe: America's Elite”. Wprawdzie zdarzają mu się wpadki, ale dobrze pasuje do treści.

Podsumowując: szósty zeszyt „Grimm Fairy Tales” to przyjemna, niezobowiązująca lektura. Szybka w odbiorze, nieźle napisana i narysowana. Fanom polecać nie trzeba, ale myślę, że niejeden nieznający wcześniejszych numerów czytelnik będzie się nieźle bawił.

Recenzja opublikowana na moim blogu http://ksiazkarnia.blog.pl/2017/01/24/grimm-fairy-tales-6-zbojecki-narzeczony-ralph-tedesco-joe-tyler-josh-medors/

BAJKI, GROZA I SZCZYPTA EROTYKI

• Komiksy