Żydowskie zabytki krakowskiego Kazimierza. Krótki przewodnik

Okładka książki Żydowskie zabytki krakowskiego Kazimierza. Krótki przewodnik Michał Rożek
Okładka książki Żydowskie zabytki krakowskiego Kazimierza. Krótki przewodnik
Michał Rożek Wydawnictwo: Oficyna Cracovia turystyka, mapy, atlasy
turystyka, mapy, atlasy
Oficyna Cracovia
1990-01-01
1990-01-01
Synagoga Stara krakowski Kazimierz Żydzi polscy lambrekin

Krótki przewodnik po zabytkach żydowskiego Kazimierza. W niektórych momentach już dzisiaj nieaktualny. Warto się zapoznać, na początek, jeśli jednak szuka się jednak czegoś głębszego i uaktualnionego to książka nie odpowie na oczekiwania czytelnika w 100 %.

Książeczka niewielka rozmiarowo, wydana dawno (1990),a mimo tego bardzo przydatna.
Kilka dni temu po raz kolejny zwiedzałem krakowski Kazimierz. Nie ukrywam, że moje poprzednie wizyty w tej dawnej dzielnicy żydowskiej były chaotyczne, zakończone połowicznymi sukcesami, jak choćby odwiedzeniem Starej Synagogi czy zwiedzeniem Nowego Cmentarza Żydowskiego przy ul. Miodowej.
Jednak dopiero dzięki publikacji Michała Rożka dotarłem do pięciu innych kazimierskich bożnic, zarówno tych czynnych religijnie (Ajzyka, Kupa, Remuh, Tempel),jak i pełniących już tylko funkcję muzealną (Bożnica Wysoka). Zwiedziłem je wszystkie. Byłem na Cmentarzu Remuh, widziałem grobowiec Mojżesza Isserlesa, którego Chasydzi uważają za cudotwórcę. Mało tego, gdyby nie "Żydowskie zabytki" nie wiedziałbym gdzie mieściły się np. Synagoga na Górce (Auf'n Bergel) czy mykwa rytualna przy Szerokiej (obecnie mieści się w niej jakaś nieciekawa knajpa - zupełnie bez klienteli, czemu się nie dziwię).
Polecam tę publikację. Pewnie można ją znaleźć na Allegro za grosze. Warto wydać te 5 czy 7zł.

• Kraków
  • Polska
  • Regał
  • Judaica
  • Cracoviana
  • Byłem tam
  • Polska turystyka

Dodaj cytat z książki Żydowskie zabytki krakowskiego Kazimierza. Krótki przewodnik