Poznaję świat i kropka! Dlaczego kurzu przybywa i czemu parzy pokrzywa

Okładka książki Poznaję świat i kropka! Dlaczego kurzu przybywa i czemu parzy pokrzywa Rafał Klimczak
Rafał Klimczak Wydawnictwo: Skrzat Seria: Poznaję świat i Kropka literatura dziecięca
literatura dziecięca
Poznaję świat i Kropka
Skrzat
2016-03-01
2016-03-01

Poznaję świat i kropka! Dlaczego kurzu przybywa i czemu parzy pokrzywa jest drugą książeczką z serii. Autor po kilku zdaniach wprowadzenia przechodzi do opowiadania historyjek, z których dowiemy się między innymi tego, co to są włosy, skąd się bierze kurz i deszcz, jak działa długopis, dlaczego niebo jest błękitne a pokrzywa parzy. Oczywiście nie są to suche fakty, ale pewnego rodzaju wtrącenia do nawet zabawnych przygód bohaterki. Poparte zostały pobudzającymi wyobraźnię praktycznymi przykładami ułatwiającymi ich zrozumienie. Oprócz tego znajdziemy tu też wartościowe wzmianki o przyjaźni czy powinnościach gospodarza domu względem gości. Ilustracje nie zajmują zbyt wiele miejsca na stronie, więc tekstu jest dość dużo, dlatego opowieści mogą okazać się zbyt długie dla mniej cierpliwych słuchaczy, którzy potrzebują więcej czasu, by jak najlepiej przyswoić sobie zdobywaną wiedzę.

Druga część przygód niebieskiej Kropeczki, mieszkającej wraz z innymi zabawkami w pokoju sympatycznej Asi. Główna bohaterka pozostaje sobą, czyli małym, bystrym i ciekawskim stworzonkiem patrzącym zdumionymi oczyma na świat dookoła. Tym razem mali czytelnicy odkryją wraz z nią czym są włosy i do czego służą one ludziom oraz zwierzętom. Poznają bliżej przyczyny uczulenia na kurz, obieg wody w przyrodzie (łącznie z tym, jak powstaje kropla deszczu) i jej zastosowanie w codziennym życiu. Kropka i jej przyjaciele porównają budowę ołówka i długopisu, a także wyjaśnią zasadę działania tego ostatniego. Odkryją, czy niebo rzeczywiście jest niebieskie i dlaczego pokrzywa parzy. Na końcu książeczki, podobnie jak w pierwszej części, znajdziecie sekcję CIEKAWOSTKI, a w niej krótkie, skondensowane wyjaśnienia dotyczące poruszonych wcześniej tematów.

Publikacja w żaden sposób nie odbiega od swojej poprzedniczki, mamy identyczną budowę (trzy główne, dość długie rozdziały plus końcowe podsumowanie) oraz tę samą, przyjazną szatę graficzną.

Druga część jest równie dobra i interesująca jak pierwsza. Wszystko napisane miłym dla oka i ucha językiem, no i oczywiście dostosowane do wieku dzieci. Nie jest to nudna publikacja popularno-naukowa, lecz zbiór pozytywnych, ciekawych historyjek z życia pluszowych mieszkańców pewnego dziecięcego pokoju, w które subtelnie wplecione zostają podstawowe informacje z zakresu przyrody.

Macie w domu dziecko/dzieci.... Czy są one wszystkiego ciekawe? Na pewno! :) A czy w związku z tym zadają całe mnóstwo pytań, na które nie zawsze macie prostą i zrozumiałą dla nich odpowiedź? Mnie się czasem zdarza, że córka zapyta o coś, niby całkiem oczywistego, ale jest to aż tak proste, że nie potrafię jej tego wyjaśnić w sposób, by wszystko zrozumiała i nie miała już wątpliwości! W takich sytuacjach bardzo lubię, gdy z pomocą przychodz ukochane przez nas wszystkich książki. Tym razem takiej pomocy udzieliły mi dwie najnowsze publikacje Rafała Klimczaka wydane przez wydawnictwo SKRZAT.

Alicja to bardzo ciekawe świata dziecko. Gdy w telewizji jest jakiś program naukowy lub dokumentalny na temat świata, podróży, zabytków, kosmosu czy zwierząt - naprawdę z ogromnym trudem odciągam ją od telewizora. Moje dziecko uwielbia dowiadywać się nowych rzeczy. Jej książki edukacyjne i wszelkiego rodzaju encyklopedie są stale w użytku. Nie ukrywam, że niekiedy moja zaledwie ośmioletnia panna zaskakuje mnie swoją wiedzą. I oczywiście duma mnie rozpiera, gdy inni chwalą tą moją małą ciekawską dziewczynkę za to jak wiele wie i jak wieloma rzeczami się interesuje. Oby tylko jej to zostało :)

Dziś zatem pokażę Wam książkę, którą odnalazłam na stronie wydawnictwa Skrzat. Gdy tylko przeczytałam jej tytuł byłam przekonana, że to lektura idealna dla mojego dziecka. Przygody małej kropeczki, w które wplecione zostały przeróżne ciekawe informacje dotyczące otaczającego nas świata. Zapowiada się rewelacyjnie prawda? Ja też tak uważam, więc nie mogłam się oprzeć i musiałam po nią sięgnąć. Musiałam sprawdzić, czy przeczucie mnie nie zawodzi. Czy rzeczywiście jest tak świetna jak mi się wydawało. I jak myślicie? Dobrze trafiłam? Już Wam wszystko piszę.

Książka ta składa się z trzech dużych rozdziałów i dziesięciu ciekawostek na samym końcu. Rozdziały te są dość długie, ale spokojnie. Dziecko w wieku szkolnym na pewno świetnie sobie z nimi poradzi. Przede wszystkim dlatego, że czcionka w tej publikacji jest naprawdę duża. Nawet maluch, który dopiero zaczyna przygodę z literaturą będzie bardzo zadowolony. Poza tym tekst ten jest naprawdę bardzo ciekawy. Opowiadanie wciąga małego czytelnika i sprawia, że dziecko nawet nie zauważa, kiedy dociera do końca danej części. Fajne jest również to, że w książce jest mnóstwo bardzo wesołych i kolorowych ilustracji. Przykuwają one uwagę dziecka, ale na szczęście nie rozpraszają podczas lektury. Moja Alicja świetnie sobie radziła i co najważniejsze, jest naprawdę bardzo zadowolona. Książka ta z pewnością przypadła jej do gustu, a to najważniejsze :)

No właśnie, opisałam Wam już większość zalet tej publikacji, a wciąż nie wiecie o czym ona w zasadzie jest. Tak więc mam dziś zaszczyt przedstawić Wam Kropeczkę. Nie, to nie żaden piesek czy kotek, to nie maskotka ani mała wróżka. Kropka to po prostu kropka. Taka mała, okrąglutka i równiutka, która zawsze stoi na końcu zdania. Oczywiście pod warunkiem, że jest to zdanie oznajmujące. W innych przypadkach jej brak. Wiecie zatem o kim mówię, prawda? Tak więc ta mała kropeczka w jednej z książek małej Asi ożyła! Nie wiem jak ani gdzie, bo o tym akurat nie ma mowy w naszej książeczce, ale wiem na pewno, że ta mała dziewczynka zaprzyjaźniła się z tą drobinką. I odkąd może z nią rozmawiać - są najlepszymi przyjaciółkami.

Kropeczka bowiem jest niezwykle miła i ciekawską istotką. Bardzo lubi dowiadywać się tego co dzieje się w okół niej. Szybko zaprzyjaźniła się z lalkami i innymi zabawkami w pokoju Asi, a dzięki swoim nowym przyjaciołom, odnajduje odpowiedzi na wiele nurtujących ją pytań. A wraz z nią - tą całą wiedzę podczas lektury pochłonie także nasze dziecko. Wspaniale prawda? I tak z tych trzech opowiadań dowiemy się między innymi co to jest kurz i skąd się bierze, jak zbudowany jest ołówek a jak długopis, skąd się bierze deszcz, dlaczego niebo ma kolor niebieski lub dlaczego pokrzywa parzy, choć wcale nie jest gorąca. Wszystkie te ciekawostki sa tu bardzo fajnie i ciekawie przedstawione.

A jeśli chcielibyśmy wrócić do którejś z nich, dowiedzieć się na jej temat czegoś więcej, lub po prostu nie mamy ochoty szukać tych informacji w tekście a chcemy je sobie odrobinę przypomnieć - wystarczy zerknąć na sam koniec książki. To właśnie tam znajdziemy wszystkie te zagadnienia, które wcześniej zostały poruszone w opowiadaniu. Są one bardzo krótko i treściwie opisane. I co więcej - jest tam o nich ciut więcej, więc mały ciekawski człowiek na pewno będzie z tego dodatku bardzo zadowolony :)

Czasem zastanawiam się, czy przypadkiem nie jestem mniej wiarygodna zachwalając wszystkie te książki, ale jakoś tak się składa, że ostatnio bardzo rzadko mam okazję ponarzekać na literaturę dla dzieci. A nie chcę doszukiwać się z nich jakiś wad, których wcale nie ma, nie chcę wymyślać niestworzonych rzeczy tylko po to, żeby pomarudzić. Tak wiec dziś znów musicie uzbroić się w cierpliwość, bo zaraz rozpocznę moje ochy i ach. No cóż, prawdą jest, że ta książka jest naprawdę świetna! Jest ciekawa, mądra i bardzo pomysłowa. Jest przepięknie wydana, przykuwa uwagę młodego człowieka i na szczęście, choć opowiada o bardzo mądrych rzeczach - nie zanudza go. Wręcz przeciwnie, zachęca do dalszej lektury, wciąga i sprawia, że dziecko czyta ją z ogromną przyjemnością. Ja jestem bardzo zadowolona. Już czekam na kolejną część. I oczywiście z czystym sumieniem - polecam! Na pewno Wam się spodoba :)

Absolutnie ulubiona!

Książka jest fantastyczna. Przyciąga pięknym wydaniem z barwnymi, estetycznymi obrazkami i grubą oprawą, a do tego kryje w sobie wspaniałą treść.

Sympatyczna historia, w którą wplecione zostają ciekawostki ze świata nauki i przyrody. Młody czytelnik dowie się z niej m.in. skąd się bierze deszcz, dlaczego pokrzywa parzy, jaki kolor ma w rzeczywistości kurz, ile siły mają ludzkie włosy itd.

Wspaniałe połączenie zabawy i nauki, przyjemności i rozrywki umysłowej. Książka warta polecenia dla każdego!

Absolutnie ulubiona!

„Poznaję świat i kropka!” to wyjątkowa seria książeczek która poprzez zabawę ma na celu wzbogacić dziecięcą wiedzę, pobudzić ciekawość, a przede wszystkim skłonić dzieci do odkrywania świata, oraz zadawania pytań.

Pewnego dnia, mała niebieska kropka wyskoczyła z samego końca książki i poturlała się po podłodze. Świat zewnętrzny bardzo ją zainteresował. Niestety wielu rzeczy nie potrafiła zrozumieć, a że była bardzo dociekliwa i ciekawska postanowiła wszystkiego się dowiedzieć. Z pomocą przychodzą jej inne zabawki, w tym świnka skarbonka, kucyk, misio i mądra sowa która zna odpowiedzi na wszystkie pytania. Kropeczka poznaje nowe ciekawe stworzenia, powoli odkrywa jak wygląda otaczający ją świat i próbuje zrozumieć zjawiska zachodzące w przyrodzie. Czeka ją wiele niezapomnianych przygód i mnóstwo zagadek do rozwiązania.

Książeczka opowiada o tym skąd się bierze kurz, jak to się dzieje, że pada deszcz, dlaczego pokrzywa parzy i co jest przyczyną tego, że niebo jest takie niebieskie. To tylko część informacji zawartych w tekście. Dzieci dowiedzą się znacznie więcej, a dzięki pomocy małej Kropki i jej przyjaciół nie będą miały problemu z przyswojeniem wiedzy. Wszystko zostało podzielone na rozdziały, które zostały wzbogacone pięknymi ilustracjami w wykonaniu Ilony Brydak. Idealnie komponują się z tekstem autorstwa Rafała Klimczaka. Autor pisze w interesujący sposób, tak by nie zanudzić małego czytelnika, a tylko rozbudzić jego ciekawość i zachęcić go do poznawania świata razem z Kropką. Dodatkową atrakcją są ciekawostki, które znajdują się na samym końcu każdej książeczki.

Książkę polecam przede wszystkim dzieciom w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Każdy mały odkrywca będzie zachwycony!

__________________________________
czytanie-moja-milosc.blogspot.com

Recenzję znajdziecie na moim blogu. Zapraszam ^_^

Recenzję znajdziecie na moim blogu. Zapraszam ^_^

Super książka, która w przystępny sposób tłumaczy trudne dla dziecka zagadnienia. Warto posiadać pozycję w swoim zbiorze.

• Przeczytane w 2017 r.
  • Przeczytane w 2016r.
  • Posiadam - przeczytane
  • Recenzje 2016
  • Skrzat
  • Czytane z córką

Dodaj cytat z książki Poznaję świat i kropka! Dlaczego kurzu przybywa i czemu parzy pokrzywa