Wojna Austriacko-Pruska. Wojna Austrii z Prusami i Włochami w 1866 roku

Okładka książki Wojna Austriacko-Pruska. Wojna Austrii z Prusami i Włochami w 1866 roku Geoffrey Wawro
Geoffrey Wawro Wydawnictwo: Napoleon V powieść historyczna
powieść historyczna
The Austro-Prussian War. Austria's War with Prussia and Italy in 1866
Napoleon V
2014-01-01
2014-01-01
Miłosz Młynarz
Jednoczenie Niemiec Włochy Austria Prusy Niemcy Bismarck Moltke

Bardzo dobrze napisana pozycja na temat nieco zapomnianego w Polsce konfliktu, który dał Prusom dominację w Niemczech i pozbawił Austrię statusu XIX-wiecznego mocarstwa. Przygotowując książkę Wawro przekopał archiwa i zjeździł pola bitewne, co gwarantuje wysoki poziom merytoryczny. Autor stosuje ujęcie strategiczne i operacyjne, zatem kampanie i bitwy śledzimy z perspektywy sztabów armii i korpusów, a nie poszczególnych oddziałów, czy żołnierzy. Oprócz głównego teatru wojny dostajemy również opis bitwy pod Custozą we Włoszech, a także wzmianki na temat działań w Niemczech. Wawro pisze z pasją, choć czasem trochę tendencyjnie, ulegając fascynacji Prusakami, a pogardliwie traktując Austriaków i Włochów - chyba nie zawsze słusznie. Nieco zdawkowo potraktowana została rola kawalerii.
Niestety tłumaczenie i redakcja tradycyjnie dla Napoleona V pozostawia wiele do życzenia. Trafiają się takie kwiatki, jak "musieli zostać zawracani" (str. 178) i tym podobne przykłady języka "polskawego", a także mieszanie stylu numeracji oddziałów (9. obok X brygady),Elba zamiast Łaby (str.199),czy informacja o stoczeniu bitwy pod Lissą "u ujścia Adriatyku" (str. 288). Mimo wszystko bardzo warto.

Pierwsza strona utwierdziła mnie w przekonaniu, że książka mi się spodoba. Możliwe jednak, że ten wstępny zachwyt postawił poprzeczkę zbyt wysoko, a może po prostu później zacząłem dostrzegać mankamenty.
Autor niewątpliwie pisze w sposób interesujący, chwilami dynamiczny, wyczuwa się dogłębną znajomość tematu popartą wnikliwymi badaniami. Z drugiej strony Geoffrey Wawro wydaje się być osobą skłonną do nadmiernie krytycznych opinii i nie stroni od subiektywnych uwag i spostrzeżeń. Jest to manierą charakterystyczną dla publikacji z lat 90-ych i dziś może niektórych razić, ale mnie akurat nie przeszkadza. Natomiast jednoznacznie negatywnie odbieram mapy. Jest ich sporo, ale są niezbyt czytelne, przez to niewiele wnoszą i wykonano je w topornej technice graficznej pierwszych komputerów.
Najbardziej przeszkadzało mi natomiast coś innego - autor pisze książkę jakby dla znawców tematu, nie troszcząc się, świadomie lub nie, o laików. Nie jestem w stanie rozróżnić nazwisk generałów austriackich, pruskich, bawarskich czy saskich, stąd gdy czytam, o dywizji Webera lub Schulza, to niewiele mi to mówi. Nie wiem, która strona atakuje, która wygrywa, która popełnia błędy. I tak jest niestety często. Jeżeli na to nałożymy potknięcia korektorskie, to okaże się, że treść wymaga ogromnej uwagi i częstego zaglądania wstecz, by przyswoić przebieg zdarzeń. To znaczący minus.
Książkę polecam, ale z uwagami.

Druga z książek autora. Pierwsza była poświęcona zmaganiom Prusaków z Cesarstwem Francuskim. W zasadzie obie książki tworzą wspólną narrację. Motywem przewodnim i myślę zamysłem autora było pokazanie w jaki sposób Prusacy dążyli do zjednoczenia Niemiec i jak to osiągnęli.
Książka skupia się przede wszystkim na militarnym aspekcie konfliktu z Austrią, w mniejszym zakresie poruszone są kwestie polityczne, natomiast pozostałe tło (społeczno - gospodarcze) jest jedynie zarysowane. Ogromnym walorem książki jest bardzo dokładne odwzorowanie obu frontów wojny 1866. Miałem wrażenie, że każda bitwa, każdy ruch armijny został bardzo precyzyjnie opisany - więc może być to gratką dla osób szczegółowo zainteresowanych tematem. Plusem tej książki są również cytaty które Geoffrey Wawro wplata w narrację. Ich autorami są zarówno wielcy politycy, generałowie jak również zwyczajny ludzie. Daje to niesamowitego kolorytu opisowi zmagań militarnych.
Książkę bardzo polecam szczególnie pasjonatom wojen i militariów!

• Od XIX do współczesności
  • 0.3.Do kupna/pożyczenia
  • 15 Historia: XIX w.
  • historia
  • Historyczne
  • 1.4.Wiek XIX (do 1914)

Dodaj cytat z książki Wojna Austriacko-Pruska. Wojna Austrii z Prusami i Włochami w 1866 roku