Niebezpieczny szlak

LTW
2015-01-01
2015-01-01
Cezary Głuszenia

Jestem wielkim fanem pisarza I dzis posiadam wszystkie jego ksiazki przetlumaczone na jezyk polski. "NIEBEZPIECZNY SZLAK" (org tytul “The DANGER TRAIL”) to ksiazka Curwooda po raz pierwszy przelozona na jezyk polski przez wydawnictwo LTW. Glowny bohater, Jack Howland, inżynier z Chicago, zostaje wysłany na daleką północ Kanady, gdzie ma prowadzić budowę 600-milowego odcinka kolei żelaznej. Oprocz ukonczenia ambitnego projeku Jack pragnie rozwiklac zagadke tajemniczych ucieczek innych inżynierow z placu budowy. Juz pierwszego dnia ktos proboje przeprowadzic zamach na jego zycia. Jack tylko cudem uchodzi calo z opresji ale pomimo ostrzeżeń, by zawrócił z drogi, podąża dalej tytułowym niebezpiecznym szlakiem…Jest to ksiazka ktora wciaga od pierwszej strony, czyta sie ja lekko I szybko.
Curwood nie po raz pierwszy pokazuje duza wiedze i znajomosc tematu, zasypujac czytelnika licznymi informacjami i ciekawostkami. Kunsztowny jezyk literacki Curwoda, sugestywne I plastyczne opisy pobudzaja wyobraznie, pozwalacja czytelnikowi byc w centrum wydarzen, czuc chlod wiatru na twarzy, wolnosc I bliskosc dzikich zwierzat. Powiesc ta sklania czytelnika do refleksji, uczy wiekszej milosci do przyrody. Definicja szczescia czesto powiazana jest z przyroda ktora nas otacza dlatego musimy o nia dbac I ja szanowac.
Mysle ze sukces tej ksiazki jak I wielu innych to charakterystyczny styl pisarski Curwooda na ktory skladaja sie piekne opisy krajobrazow, uwielbienie przyrody i natury, walka dobra ze zlem, kodeks moralny, prawdziwa milosc ktora zawsze zwycieza na koncu, ponadczasowe wartosci I przeslania , liczne zwroty akcji, szlachetosc bohaterow, niepisane prawo dalekiej polnocy, ciekawostki z zycia zwierzat I ludzi na tamtych obszarach ponad sto lat temu I oczywiscie tajemnica ktora trzyma czytelnika w napieciu do ostatniego rozdzialu. Kto dzis pisze takie powiesci przygodowe?.. Szkoda ze tak piekne i ponadczasowe ksiazki Curwooda nie sa juz popularne w dzisiejszych czasach, ale pojawilo sie swiatelko w tunelu! Oprocz wyzej wymienionej ksiazki, wydawnictwo LTW wydalo jeszcze 2 powiesci Curwooda, nigdy wczesniej nie publikowane w Polsce tzn Honor Wielkich Sniegow i Kraj Boga i Kobiety (a takze Dolina Smierci po raz pierwszy przedrukowana od czasow dwudziestolecia miedzywojennego) . Jest wiec nadzieja, zachecam do kupowania. Pozdrawiam milosnikow J. O. Curwooda i do zobaczenia na szlaku!

• Literatura młodzieżowa
  • Mam
  • Powieść

Dodaj cytat z książki Niebezpieczny szlak