MONEY. Mistrzowska gra. 7 prostych kroków do finansowej wolności

Okładka książki MONEY. Mistrzowska gra. 7 prostych kroków do finansowej wolności
Anthony Robbins Wydawnictwo: Studio Emka biznes, finanse
biznes, finanse
Studio Emka
2015-10-27
2015-10-27

Książka Tony’ego Robbinsa, napisana klarownym językiem, wypełniona jest inspirującymi opowieściami, dzięki którym nawet najbardziej skomplikowane operacje finansowe stają się jasne i wykonalne. Na lekturze skorzystają wszyscy czytelnicy – niezależnie od osiąganych dochodów. Odrzucą finansowe mity, co umożliwi im skuteczne działanie. Efekt: wiele osób się wzbogaci.

Książka trochę na siłę rozciągnięta do swojej objętości. Gdyby wyciąć niepotrzebne treści to spokojnie mogłaby być o 2/3 krótsza. Sporo coachingowych treści, ale można się było tego spodziewać sięgając po tego autora. Pomimo tego dość pozytywnie mnie zaskoczyła swoimi niektórymi fragmentami. Interesujące wywiady ze znanymi inwestorami, niestety zbyt krótkie. Dla mnie najciekawszymi informacjami były modelowe portfele kilku inwestorów i choćby dla tego warto sięgnąć po tą pozycję

Jest dosyć gruba bo ma coś ponad 800 stron ale warto ją przeczytać :) Konkretne przykłady są na przemian z biografiami ludźmi sukcesu oraz elementem psychologicznym w odniesieniu do zarabiania pieniędzy. Jedyny minus jaki tutaj widzę to taki, że jest to bardziej książka przeznaczona na amerykański rynek i niektóre rzeczy względem Polski są po prostu nieaktualne.

Książka jest połączeniem 2 zupełnie innych światów - z jednej strony typowa amerykańska gadka o niczym (naprawdę nie macie pojęcia ile razy można wam obiecać, że już za chwilę się czegoś dowiecie), z drugiej strony (po przebrnięciu 100 pierwszych stron) rzeczywiście zaczyna się fachowa i szczegółowa wiedza, do której warto się dokopać. Są to informacje wyłożone kawa na ławę - jakie produkty finansowe, gdzie ich szukać, co robią, plusy, minusy. W całym tym gąszczu couchowskiej paplaniny można znaleźć realną pomoc i pogłębić wiedzę na temat finansów. Ja, osoba zaczynająca swoją przygodę z finansami, dużo się nauczyłam. Bardzo mi się podobało zestawienie rad najlepszych finansistów tego świata - krótkie, zwięzłe i na temat.

Największą wadą tej książki jest jednak wiedza, która jest aktualna dla rynku amerykańskiego, nie wiem jak bardzo odzwierciedla ona produkty finansowe w Polsce, co oczywiście jest dużym mankamentem. Natłok wspomnianych produktów także jest przytłaczający, jest to raczej wstęp do wiedzy, którą należy pogłębić, a nie elementarz finansisty.

Jeżeli nie masz pojęcia o finansach osobistych i ma to być pierwsza lektura to być może książka będzie stanowiła dla Ciebie wartość (o ile przebrniesz przez tę ilość stron, która niestety nie jest wypełniona konkretami delikatnie mówiąc)
Ja czytając "Money..." miałem wrażenie, że Amerykanom to lanie wody chyba musi się podobać (w końcu Robbins jest megagwiazdą), a i obiecywanie "cudownej, magicznej" formuły inwestycyjnej mniej więcej co 3 strony powodowało delikatnie mówiąc irytację.
Osobiście wyniosłem z tej książki zainteresowanie panami Dalio (porfel All Seasons) i Boogle, których jakoś wcześniej nie znałem, a którzy mają sporo do powiedzenia w dziedzinie inwestowania (youtube - skrótowo i bez pośrednictwa Robbinsa)
Reasumując, jeżeli wiesz cokolwiek na temat finansów - nie marnuj czasu na 800 stron Robbinsa. Jeżeli nie wiesz nic... no cóż i tak chyba najpierw poznaj polskie realia i konkrety za pośrednictwem finansowej blogosfery (Szafrański, Iwuć, Papiński, Samcik)

Pzekartkowałem tę książkę, bo czytać się tego nie da. Autor daje przykład największego wodolejstwa połączonego z najmniejsza ilością konkretnej wiedzy. Dzięki tej pozycji abolutnie zgubicie się w gąszczu świata finansów. Za to co kilka stron natkniecie się na tekst brzmiący mniej więcej "Już wkrótce przedstawię wam 7 niezawodnych kroków do wolności finansowej." Zamiast przedstawienia 7 kroków na pierwszych 50 stronach mamy chyba z 10 wstępów napisanych przez różne osoby, w rzeczywistości są to lukrowane laurki na temat autora, który rzekomo jest wybitnym ekspertem i wspaniałym człowiekiem. Na koniec odkryję przed Wami 2 tajemnice. Pierwsza to prawdziwa tajemnica autentycznego bogactwa i finansowej wolności autora. Otóż autor naprawdę jest wolnym finansowo człowiekiem, a moim zdaniem dokonał tego przede wszystkim dzięki zyskom ze sprzedaży swoich książek, które kupują naiwni i łatwowierni myśląc, że się wzbogacą. Druga tajemnica jest taka, że zaraz gdy odłożyłem tę książkę, chwyciłem się za Macieja Samcika "Jak inwestować i pomnażać oszczędności", i TAK! to jest książka, którą należy kupić i przeczytać. W banalnie prosty sposób krótko i treściwie objaśnione wszystkie formy oszczędzania i inwestowania, paczka rad od czego zacząć i jak oszczędzać. Czytajmy książkę wieloletniego obserwatora świata finansowego, dziennikarza specjalisty, który pisze krótko, prosto i konkretnie, zupełnie odwrotnie do Tonyego Robinsa, który przede wszystkim szuka frajerów, którzy zapłacą za jego nudne i nieadekwatne do polskich realiów wodolejstwo. Absolutnie nie kupujcie tej książki i nie traćcie na nią czasu. P.S. Ja dzięki bogu też jej nie kupiłem. Dostałem ją jako ebooka.

Nieco "amerykańska", ale wciąż znośna. Trochę pomieszana ekonomia z inwestycjami, a na to nałożony wykład coacha, ale mogę polecić.

Długa książka mająca ponad 600 stron ale czyta się z ekscytacją. Koleś wymiata

Długa książka mająca ponad 600 stron ale czyta się z ekscytacją. Koleś wymiata

Warto przeczytać, pokazuje ciekawe podejście do pieniędzy i zarządzania nimi. Plus bardzo ciekawe wywiady z inwestorami.

Szkoda, że nie wszystkie porady tej książki można zastosować w naszych polskich realiach finansowych. Książka daje solidne podstawy wiedzy o inwestowaniu.

Dodaj cytat z książki MONEY. Mistrzowska gra. 7 prostych kroków do finansowej wolności