Świadek ostatniej sceny

Okładka książki Świadek ostatniej sceny
Charlaine Harris Wydawnictwo: Replika Cykl: Aurora Teagarden (tom 7) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Martyna Plisenko
Martyna Plisenko Roe kryminał zagadka thriller

Świetna

Świetna

Całkiem udany tom, ale jest w nim kilka elementów, które mnie odrzuciły, dlatego daję tylko pięć gwiazdek.
Oczywiście mamy nieśmiertelny motyw hollywoodzkich nieudaczników, czyli walenie bronią palną w głowę.
Autorko, walnij się w głowę młotkiem. Broń palna służy do strzelania, a nie do stukania w głowę. Tłumaczenia uzasadniające użycie broni palnej w charakterze młotka obecne w tej książce są idiotyczne. W omawianej sytuacji wystarczyło przyłożyć broń do tyłka, uda, biodra – z odpowiedniej strony i pociągnąć za spust. Dużo prostsze, niż trafienie młotkiem w głowę, nie mówiąc o kolbie pistoleciku, którą trudno uczynić większe szkody w realu. Jest to nie tylko bezsensowne, ale grozi uszkodzeniem mechanizmu broni palnej. Nie spodziewałbym się, by ktoś w damskiej torebce mógł nosić magnum 44 z wielką kolbą, raczej coś z małym kalibrem.
W jednej z moich recenzji dotyczącej któregoś z poprzednich tomów zastanawiałem się, jak szybko ta seria zacznie się marksizować, zważywszy na fakt, iż te książki powstawały w bardzo szerokim przedziale czasowym.
No i zaczęło się, w tym tomie. Mamy już gejowanie, bo jak wiadomo robotników w charakterze klasy prześladowanej marksiści zamienili na mniejszości seksualne. Robotnicy marksistów odrzucili i znienawidzili, wszędzie, więc trzeba było poszukać świeżych frajerów. I są. LGBT. Teraz oni wypełniają rolę klasy prześladowanej, a ich aktywiści rolę PZPR, w charakterze organu przedstawicielskiego.
Drugi wątek, to „dobra terrorystka” marksistowska. To nic, że kiedyś podkładała bomby w imię Lenina, Marksa. Teraz jest „dobra”. Zupełnie jak pewni ludzie we władzach tak zwanej Unii Europejskiej, którzy kiedyś należeli do zbrodniczej marksistowskiej terrorystycznej Frakcji Czerwonej Armii w Niemczech bądź podobnych do nich Czerwonych Brygad we Włoszech. Koledzy morderców i terrorystów oraz wyhodowane przez nich kadry. Chciano się pozbyć ich terroru, więc zostali swego czasu zaproszeni do przedstawicielstwa parlamentarnego na przykład w Niemczech, a teraz awansowali. Nie muszą już podkładać bomb. Po dokonaniu tak zwanego „marszu przez instytucje” dorwali się do koryta i wyznaczają NAM zasady demokracji. Nóż się w kieszeni otwiera.
Sama fabuła należy w tej serii do ciekawszych, jeśli pominąć to kretyńskie używanie pistoleciku w charakterze młotka.

Co byście zrobili gdybyście stali się ofiarą stalkingu? Ta książka wyjaśnia bardzo dużo na temat ofiar i samych prześladowców.

1991

nie wiem dlaczego lubię jej książki , są tak proste, pisane naiwnym językiem ....a jednak mają ten niepowtarzalny urok "amerykanskych" miasteczek, klasy średniej i tego całego tandetnego blichtru. :)

Zawsze jest miło wrócić do przygód Roe, jednak z kolejnymi częściami coraz częściej "wieje nudą". Mimo wszystko miło spędziłam czas zanurzając się w tą historię.

No. Jakoś przemęczyłam.
Kryminał nietypowy, bo akurat kryminału w tym wszystkim najmniej. Akcja jakoś ciągnie ten ciężar, czasem wypływa pytanie: "Kto zabił?", ale jakoś tak jakby pobocznie i od niechcenia.
Ostatecznie jednak odpowiedź pada, czyli jakaś satysfakcja z rozwiązania jest, ale znowu wszystko przesłaniają wszechobecne problemy egzystencjalne Aurory. Zdecydowanie przesadnie rozdęte.

No. Jakoś przemęczyłam.

Na półkach: , , , ,

Po przeczytaniu szóśtej części nie mogłam się doczekać, by się dowiedzieć ja potoczyły się dalsze losy głównej bohaterki. Nie zawiodłam się i byłam miło zaskoczona. Już się nie mogę doczekać by zacząć czytać kolejne części, ale niestety to musi poczekać kilka dni :)

Po kilku nieudanych tomach przygód Aurory autorka wróciła do formy. Nie jest to, co prawda działo na miarę Jo Nessbo, ale czyta się szybko i przyjemnie. Na uwadze należy mieć, iż sporo tu obyczajówki, zaś wątek kryminalny stanowi tylko element fabuły.

Od śmierci Martina minął już rok i Aurora w miarę się pozbierała po stracie małżonka. Jej rutyna wciąż jest ta sama: praca - dom. Do tego mieszkanie na uboczu nie pomaga wkręcić się znów w życie miasteczka. Do czasu, gdy scenarzyści z Hollywood postanawiają nakręcić serial na podstawie książki dawnego przyjaciela Roe - Robina Crusoe. A co jeszcze dziwniejsze, ma to być serial o niej i o Robinie w rolach głównych.
Całe Lawrenceton jest zachwycone i podekscytowane tym, że gwiazdy Hollywoodu przybędą do ich miasteczka. Wszyscy, oprócz jednej, jedynej Aurory, która jest negatywnie nastawiona do całej sprawy. I jeszcze dziewczyna Robina ma ją grać.!

Stare znajomości zostają odnawiane, Robin i Aurora na nowo się zaprzyjaźniają, choć Roe jest trochę niepewna, bo przecież Martin.. Ale to już stare historie i nasza bohaterka zaczyna na nowo żyć. Co dziwne, zaczyna się do niej znów przystawiać Arthur, a to już przegięcie.!
Tak więc na małą bibliotekarkę spadają dwie byłe miłostki, sława w Lawrenceton oraz potrójne morderstwo. Czy Aurora rozwikła kolejną zagadkę.?

"Świadek ostatniej sceny" czytało mi się bardzo przyjemnie i lekko; jak zawsze, charakter Roe mnie śmieszył - jest jak aniołek z siekierą za plecami. Chociaż czasem już ze zmęczenia Aurora potrafiła być wredna, co było równie fajne, bo nie musiała udawać miłej. Dużo było przemyśleń Roe - o to, jaką jest osobą bez Martina, o jej wiek, samotność, co ją czeka za kilka lat. Takie tam, egzystencjalne przekminy, choć pewne sprawy są niewidoczne dla nas, dopóki ktoś inny nam o nich nie powie. Tak też jest z Aurorą, do której dociera prawda dzięki jej mamie, co wpływa bardzo pozytywnie na główną bohaterkę i sprawia, że może odpuścić sobie poczucie winy i żałobę po Martinie, z powrotem wkręcając się w życie, stojąc u boku osoby, która będzie ją wspierać.

Jestem ciekawa kolejnej przygody Aurory Teagarden i tego, jak w końcu poszło to nagranie serialu. I co dalej czeka naszą bibliotekareczkę, bo to jeszcze nie koniec jej historii. Na szczęście.

Bardzo rozerotyzowany tom, jak na opowieść o maleńkiej bibliotekarce w okularach, która niedawno straciła męża i pogrąża się ciągle w żalu po nim. Oczywiście wiem, że niscy ludzie w okularach też mają życie seksualne, żeby nie było, że mam tu jakieś uprzedzenia, choć w literaturze to już różnie bywa - bohaterki są zazwyczaj wysokie, szczupłe, biuściaste i oszałamiająco seksowne, no i nie nazywają się Aurora Teagarden - czyli... Herbaciarnia? Albo coś w tym rodzaju :)
W każdym razie fajnie się czytało.

Dodaj cytat z książki Świadek ostatniej sceny