Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Biografia

Okładka książki Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Biografia Tadeusz Januszewski (I)
Okładka książki Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Biografia
Tadeusz Januszewski (I) Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry biografia, autobiografia, pamiętnik
Wydawnictwo Iskry
2015-09-16
2015-09-16
Młoda Polska góry erotyki Tatry

Jest to książka napisana ze znawstwem tematu, oraz zrozumieniem i tolerancją dla ludzkiej słabości. Przebija z niej skromność autora. Po przeczytaniu w ostatnim czasie kilku biografii, mam dość pisarstwa w pierwszej osobie i podkreślania swoich wysiłków badawczych, etc... W tej opowieści tego nie znajdziecie. Jest to biografia pełna szacunku, pokory, ale też nie bezkrytyczna. Zapewniła mi magiczną podróż w czasie.

Tadeusz Januszewski jest autorem książki o Kazimierzu Przerwa – Tetmajerze. To pięknie i z wielką precyzją opisana biografia wielkiego autora i miłośnika Tatr.
Tetmajer urodził się 12 lutego 1865 roku jako panicz Ludźmierski, w majątku, który jego ojciec kupił kilka lat przed narodzinami syna, aby to miejsce utracić gdy Kazimierz miał lat 18. Właściwym miejscem zamieszkania były Tarnów i ziemia tarnowska. Kazimierz debiutował w 1886 roku w połowie studiów, nowelą góralską „Rekrut”. Tetmajer wraz z kolegami zdecydowali, że będą wydawać miesięcznik „Myśl”, w którym pojawił się pierwszy egzemplarz „Poezji”, gdzie Kazimierz przesłał Hoesickowi „swemu drogiemu, jedynemu przyjacielowi, jako pamiątkę wczesnej młodości”. Szybko doceniono i dostrzeżono wielki talent i warsztat Tetmajera, zwłaszcza niezwykłą plastyczność wierszy. Wyróżniano w jego twórczości świetną szkołę u największych poetów romantycznych. Nazwano go nawet następcą Słowackiego. Tetmajer przede wszystkim uwielbiał zwiedzać, np. podczas jednego miesiąca zobaczył Wiedeń, Strasburg, Monachium i Frankfurt nad Menem. Poznawał galerie i muzea i oczywiście rozglądał się za dziewczynami. Jak to autor ujął „polował na dziewczyny”. W 1901 roku Tetmajer pisał sporo, ale z wielkim trudem, bo nerwica serca wciąż mu dokuczała, zaś w drugiej połowie czerwca przeniósł się do Zakopanego, które szczerze ukochał „Przychodzą do mnie górale, grają, śpiewają, tylko że oni mają po 70 lat a ja 36”. Kazimierz Przerwa – Tetmajer zmarł 1940 roku na skutek niewydolności krążenia. W szpitalu po jego śmierci wykonano badania, serce i mózg zabrano do balsamowania, lecz wszystko to uległo zniszczeniu w Powstaniu Warszawskim.
Kazimierz Przerwa – Tetmajer to pierwszy poeta polskiego modernizmu, jego największą namiętnością były kobiety. Pisał o nich „Zginę przez Ciebie – nim zginę, krzyknę, że ginę przypadkiem…” Jednak największą miłością ukochał Tatry, żywioły górskie i swobodę „Dumny nieuskromiony witaj mi żywiole! Zawsze ciebie kochałem ze wszystkich najwięcej!”
Książka wydana przez Wydawnictwo Iskry w pięknej twardej oprawie. Rozdziały zawarte w niej są opisane chronologicznie latami w których żył i tworzył Tetmajer.
Książka zawiera 276 stron, czyta się ją z wielkim zapałem, więc drogi czytelniku poznaj losy tego wielkiego polskiego poety i jego sukcesy literackie, a także gwałtowne namiętności do kobiet.
Zachęcam gorąco do lektury.
Moja ocena: 10/10
Polecamy, zespół dobrerecenzje.pl

"Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Biografia" jak wskazuje sama nazwa tej pozycji, opisuje burzliwe losy płodnego autora Młodej Polski. Jego twórczość większości znana i przez wielu uwielbiana stała się już kultowa. Słynny propagator Podhala znany swoim czytelnikom z wielu motywów swojej twórczości. Jednak mało znany prywatnie, a oprócz poletka pisarskiego również osiągnął nie mało. Zapraszam do zapoznania się z emocjonującą i porywającą biografią jednego z najwybitniejszych Polskich twórców.

Kazimierz Przerwa-Tetmajer żyjący w latach 1865–1940, genialny pisarz Młodej Polski zakończył swoją genialną i błyskotliwą karierę przez postępującą chorobę psychiczną. Jego twórczość literacka cieszy się do tej pory dużą popularnością i ciągle poszerza się o kolejne rzesze odbiorców. Twórca modernistyczny, prezes Towarzystwa Literatów i Dziennikarzy Polskich w 1921 roku. Otrzymał w 1928 roku Nagrodę Literacką miasta Warszawy, aby w 1934 roku zostać honorowym członkiem Polskiej Akademii Literatury, co nota bene udaje się wąskiemu gronu pisarzy. Zakochany był w polskich Tatrach i zafascynowany jego folklorem, dzięki czemu napisał wiele wierszy i opowieści o górach. Zakochany w górskiej przyrodzie, opowieściach o okolicznych zbójnikach i lokalnej gwarze. Znany był również, jednak była to sława nieco kontrowersyjna jak na tamte czas ze śmiałych erotyków. Opisujących ze szczegółami miłosne sceny jak i walory kobiecego ciała. Kazimierz Przerwa-Tetmajer wywarł na polskie pisarstwo nie mały wpływ i jest jednym z tych autorów, których po prostu trzeba poznać.

Pozycja zaproponowana nam przez Tadeusza Januszewskiego pokazuje życie pisarza rozdartego między niepewnościami i własnymi słabościami. Uwielbianego przez wielu i równie przez wielu krytykowanego za niezdecydowanie i porzucanie licznych projektów. Januszewski postanowił przybliżyć ulubionego przez tak wielu czytelników autora. Abyśmy mogli poznać go nieco lepiej, z tej bardziej ludzkiej strony i przynajmniej choć trochę zrozumieć niektóre podejmowane przez niego wybory. Tetmajer miał wielkie aspiracje do zostania sławnym i wielkim pisarzem, jednak mimo talentu, który oczywiście posiadał czegoś zabrakło. Chyba przede wszystkim zmysłu zarządzania i cierpliwości. Rozwój poetycki Tetmajera jest burzliwy i trudno stwierdzić pobudki jakie kierowały autorem. Dzięki tej książce postać Kazimierza Przerwy-Tetmajera staje się nam bardziej rzeczywista i bliższa. Bardziej ludzka, pełna mocnych jak i słabych stron. Książka ta opowiada właśnie o prawdziwym Tetmajerze, jakiego znali jedynie najbliżsi przyjaciele i rodzina. Książka przedstawia nam zaskakujący i ekscytujący obraz polskiego pisarza. Pokazuje go jako człowieka miotającego się między licznymi emocjami i podejmowanymi decyzjami. Z czego wyszło wiele porywających i ponadczasowych utworów. Pozycja ta to wyjątkowa książka, która pokazuje wątpliwości, marzenia i trudności pisarza podczas tworzenia najwybitniejszych dzieł.

"Kazimierz Przerwa-Tetmajer. Biografia" to pozycja ciekawa i wciągająca. Dzięki pracy Tadeusza Januszewskiego mamy możliwość poznania nieco bliżej jednego z wybitnych pisarzy. Wyjątkowego Polaka, któremu nie obce były sukcesy jak i porażki. Koniec życia autora należał do smutnych i tragicznych momentów. Po śmierci syna i popadnięciu w chorobę umysłową stracił niemal wszystko i nie był już dalej w stanie do płodnego i efektywnego tworzenia. Umierając w biedzie i samotności zamilkł artystycznie, nie tworząc już tak energicznie jak wcześniej. Jednak pozostawiając koniec końców po sobie pokaźny dorobek twórczości i pozostawiając w nim cząstkę siebie, która unieśmiertelniła go na zawsze. Jak najbardziej polecam.

• EmpikGO
  • Biografie/Autobiografie/Dzienniki