Jedz i trenuj. Poradnik odżywiania dla aktywnych

Okładka książki Jedz i trenuj. Poradnik odżywiania dla aktywnych Nancy Clark
2015-06-17
2015-06-17
Anna Siecińska
dieta trening odżywianie

Osoby interesujące się racjonalnym odżywianiem czy świadome wpływu jedzenia na zdrowie nie znajdą w tej pozycji niczego nowego, a na pewno wiele zaleceń autorki będzie sprzeczne z ich wiedzą. Autorka kładzie duży nacisk na znaczenie węglowodanów w diecie sportowca, więc osoby ograniczające spożycie węglowodanów powinny ominąć tą pozycję szerokim łukiem, naprawdę szkoda czasu na podnoszenie sobie ciśnienia.
Czytając tą pozycję zastanawiałam się jakie osiągnięcia ma ta znana i ceniona dietetyczka sportowa, bo jej zalecenia są naprawdę lekko mówiąc przeterminowane.

Książka jest napisana bardzo słabo. Wiedza w niej zawarta jest nieaktualna o jakieś 15 lat. Czytając ją dość szybko można dość do wniosku, że autorce nie jest zbyt inteligentna. Błędnie interpretuje badania oraz często popełnia błędy logiczne. Ponad to nie ma odpowiedniej wiedzy, a większość teorii w książce jest wyssana z palca. Ludzie nie znający się na dieteyce mogą zastosować się do rad autorki i zrobic sobie poważną krzywdę. Nie czytajcie!

Książka znanej i cenionej dietetyczki sportowej Nancy Clark jest pełna praktycznych porad, które pomagają dbać o zdrowie, kontrolować wagę i radzić sobie z zaburzeniami odżywiania.
Z poradnika można dowiedzieć się m.in. co spożywać przed wysiłkiem fizycznym, oraz w jego trakcie i po nim, na co zwracać uwagę, jeśli chcemy stracić na wadze lub zwiększyć masę mięśniową, a także czy sportowcy powinni korzystać z suplementów i odżywek.
Autorka bardzo często odwołuje się do przykładów z własnego doświadczenia w pracy ze sportowcami oraz do badań naukowców zajmujących się wpływem żywienia na organizm człowieka.
Pod koniec książki znajduje się garść przepisów, wśród których znajdziemy np. domowy energy drink.
W lipcu 2019 roku została wydana (na rynku amerykańskim) szósta edycja poradnika, zawierająca całkiem sporo aktualizacji.

Książka jest poradnikiem dla sportowców i osób aktywnych, jak się odżywiać, utrzymać zdrowie i osiągnąć dobrą formę. Autorka zaczyna od tego jakie produkty wybierać, koncentruje się na tym jak schudnąć, ale także jak przytyć, ostrzega przed zaburzeniami odżywiania, a przy okazji zamieszcza sporą ilość tabelek informujących co i ile ma kalorii, tłuszczu lub węglowodanów. Na końcu książki znajdziemy trochę przepisów.

Wszystko wydaje się być na swoim miejscu, ale osobiście po lekturze czuję się nieco rozczarowana. Z większością informacji wyczytanych w tej książce miałam okazje zapoznać się wcześniej. Przy okazji odnoszę wrażenie, że autorka nadużywa wszystkiego co "niskotłuszczowe", "beztłuszczowe" lub "o obniżonej zawartości tłuszczu". To nadmiar kalorii tuczy, a nie tłuszcz sam w sobie. Choć nie da się zaprzeczyć, że jeden gram tłuszczu ma ponad dwukrotnie więcej kalorii niż jeden gram węglowodanów czy białka. Autorka niby się z tym wszystkim zgadza, ale nie mogę oprzeć się wrażeniu, że wciąż demonizuje tłuszcze. Osobiście odnoszę wrażenie, że mleko 0% bardziej przypomina białą wodę, aniżeli rzeczywiste mleko.
Zdaniem autorki, cytując "do pure ziemniaczanego dodawaj margarynę i mleko w proszku". Zamiast margaryny, która jest tłuszczem utwardzanym, jednak postawiłabym na niewielką ilość masła. Jeśli chodzi o mleko w proszku, nie wiem skąd to zalecenie. Czy nie lepiej użyć zwyczajnego mniej przetworzonego mleka?

Podsumowując, kilka zaleceń, które wyczytałam w tej książce mocno mnie oburzyło i zdecydowanie się z nimi nie zgadzam. Jednak poza pewnymi wyjątkami, książka wydaje się być nie najgorszym przewodnikiem po żywieniu sportowca. Autorka podaje przykłady swoich pacjentów i jest trochę pisania o niczym, ale książkę można przeczytać.

Całkiem rzetelne źródło wiedzy o odżywaniu, ale nic zaskakującego. Jeśli ktoś się tą tematyką próbował interesować, choćby z poradników z internetu, gazet czy fitnessowych kanałów na youtube, to raczej nic nowego tutaj nie znajdzie. Dla początkujących całkiem okej, podane w przystępnej (no, może nieco przegadanej) formie.

Nie była dla mnie mobilizująca nic a nic.

Nie była dla mnie mobilizująca nic a nic.

• Sport
  • Dietetyka
  • ZDROWIE
  • Ameryka

Dodaj cytat z książki Jedz i trenuj. Poradnik odżywiania dla aktywnych