Polski przewodnik PALEO. Teoria, praktyka, przepisy

Okładka książki Polski przewodnik PALEO. Teoria, praktyka, przepisy Katarzyna Karus-Wysocka, Iwona Wierzbicka
Okładka książki Polski przewodnik PALEO. Teoria, praktyka, przepisy
Katarzyna Karus-WysockaIwona Wierzbicka Wydawnictwo: Publicat kulinaria, przepisy kulinarne
kulinaria, przepisy kulinarne
Publicat
2016-09-28
2016-09-28

Świetna książka będąca przewodnikiem po diecie paleo. Bardzo wiele informacji o genezie i zasadach paleo, opis najbardziej odżywczych produktów i największych błędów w trakcie stosowania diety. Przykładowe jadłospisy, przepisy, listy zakupów, w tym przydatnego sprzętu w kuchni. Polecam wszystkim chętnym na początek przygody z paleo. Na pewno będę do niej często wracać.

Miałam problem z oceną książki i jej treści. Nie jestem dietetykiem, jestem typową kobietą z chorobami cywilizacyjnymi, która coś wie, choć niekoniecznie wie jak tą wiedzę stosować w swoim "zabieganym" życiu. Książka pięknie wydana zdjęcia są jak orgazm dla oczu, a przepisy wydają się być orgazmem dla podniebienia, ale ale.... No właśnie choć książka ma masę treści i sporo słodkich przepisów, jakoś tak żyjemy w czasach w jakich żyjemy i podkreślanie, na każdym kroku wad pożywienia jakie zwykły człowiek - mieszkaniec dużego miasta, (który chodzi na 8 godzin do pracy, o ile nie ma tego dnia nadgodzin )może kupić bardziej mnie załamuje niż pociesza... Niestety ziemianki pod wynajmowanym mieszkaniem w bloku sobie nie sprawie, mięsa nie ususzę w pokoju z aneksem... ( choć może już jest taki biznes ?? :)) Ale to detale książka zawiera sporo cennych wskazówek, i z niektórych ciekawych rad skorzystam :) Mało tego jest bardzo estetyczna i czytelna. Czytałam ja z zaciekawieniem. Polecam każdemu kto interesuje się dietami.... Każda dieta wydaje się być dobra jeśli przynosi oczekiwane skutki. Co istotne faktycznie jest to przewodnik polski i za to duży plus dla pań.

Książka pięknie ilustrowana, pełna niecodziennych przepisów, do których czasem trudno znaleźć składniki (np. mózg). Generalnie jedna z najlepszych książek kucharskich w moim domu - a mam ich sporo.

Całkiem ciekawie zebrana wiedza, niestety natknęłam się na nieścisłoci w pewnej błahej kwestii dotyczącej kokosów i tym samym zwątpiłam w pozostałe podane informacje. Skoro podroby są tak fenomenalne dla nas a cukier taki szkodliwy to dlaczego zdecydowana większośc przepisów jest na desery ?

Za dużo ideologii spod znaku "gluten zabija, nabiał uczula, mięso z marketów jest pełne antybiotyków" itp. podanej w pseudonaukowej otoczce.

Część kulinarna ok, chociaż dość krótka w porównaniu z teoretyczną.

Część kulinarna ok, chociaż dość krótka w porównaniu z teoretyczną.

Przepięknie wydana ksiązka przez wydawnictwo PUBLIKAT,w twardej oprawie na kredowym papierze.
Z tego jakże interesującego wydania Czytelnik dowie się wszystkiego o zdrowym stylu jedzenia według zasad PALEO i skąd ono się wzieło i jak powstało ,rozmaite ciekawostki czego pradawni ludzie nie jedli a w jaki sposobsi odzywiali,jak konserwowano żywnośc w sposob naturalny,jakie sapodstawowe zasady diety PALEO,poznamy rowniez piramdde zywnosci PALEO ,dowiemy się wszystkiego o makroskladnikach diety,rowniez o tłuszczach i węglowodanach,zapoznamy sie z tabela zawartosci białka i węglowadanów w owocach,warzywach,zbożach i orzechach oraz pestkach.Dowiemy się również czy na diecie PALEO groza niedobory witamin i minerałów na podstawie porównania odzywczości rożnych diet.Ksiazka zapozna nas też z najbardziej odżywczymi produktami w diecie PALEO.Ukazane sa rowniez podstawowe nasze błędy w żywieniu i to jak przygotować i kupować produkty i jak je przechowywac .
Druga część z której składa się książka to podstawowe przepisy ,każdy jest pięknie ilustrowany zatem dowiemy się jak zrobić kiszoną rzodkiewkę oraz np.żurek z kasztanów.
Książke gorąco polecam zarówno na prezent -wspaniale wydana jak również ja mam ją na własny użytek bo chce wprowadzić w swoje zycie zdrowe zasady odżywiania ,warto mieć ją na półce!

Dużo chemii, biologii i ..przepisów. Dla kompletnego laika w dziedzinie zdrowego żywienia jest to dobry podręcznik na start. Przywoływane są fakty, badania naukowe oraz rewelacje(źródłem tych ostatnich jest internet i blogi). Część teoretyczna jest okraszona bogatą bibliografią, więc można jeszcze bardziej zgłębić się w temat diety paleo oraz zdrowego żywienia. Cześć z przepisami jest deserem dla tych, którzy przebrnęli przez trudną, ale ciekawą lekturę teoretyczną.

• Zdrowie
  • 2017