Klucz do północy

Albatros
2015-05-19
1979-01-01
Izabela Matuszewska

Po książkę sięgnąłem szukając odskoczni od Stephen'a King'a. Jednocześnie nie chciałem za bardzo zmieniać stylu i tematyki, a więc polecono mi to.
Nieprawdą będzie jeśli napiszę, że zakończenie było słabe. Zakończenie było w porządku lecz nie sprostało moim oczekiwaniom. Po prostu końcówka to scena rodem z filmu akcji, a według mnie ich miejsce jest w kinematografii, a po książkach spodziewam się czegoś bardziej wyszukanego.
Ale i tak polecam ;)

Rzeczywiście historia okazała się całkiem ciekawa + interesująco scharakteryzowani bohaterowie + świetnie dobrane miejsca, w których rozgrywa się książka. To wszystko przyczyniło się do tego, że mogłem się dobrze wczuć w fabułę....

"W jej udręczonym wzroku zasłona lat, miesięcy i tygodni błyszczała niczym tafla łez"

Książka ta zaskoczyła mnie swoim przebiegiem wydarzeń. Wszystko wydawało mi się ważne i godne zapamiętania, bo chciałam rozwiązywać tę zagadkę wraz z główną bohaterką. Ta pozycja Koontza umiliła mi czas. Warto do niej sięgnąć, bo intryga połączona z mrokiem i koszmarami to zawsze dobre połączenie.

Po dłuższej przerwie wróciłam do D.Koontza. Jeśli dobrze liczę to 24 powieść tego autora, którą przeczytałam. "Klucz do północy" zabiera nas do świata szpiegów, wielkiej polityki, CIA, KGB i badań na ludzkich umysłach, polegających na wymazywaniu osobowości i zastępowaniu jej inną. "Wszyscy jesteśmy marionetkami" - mówi Alex Hunter do Joanny Rand. Ale czy Joanna to Joanna? Niezła powieść Koontza, którą czyta się szybko i z zainteresowaniem. Polecam.

Tym razem w książce Koontza nie znajdziemy nic nadprzyrodzonego. Za to sporo w niej politycznych wątków, historii kontrwywiadu między USA a Rosją, a więc trochę już utarty motyw, który jest już mało zaskakujący. Muszę z przykrością przyznać, że lektura mnie nie zachwyciła. Całość jest dość mdła i rozmyta. Bohaterowie bardzo bezbarwni, a wątek miłosny tak słodki, że wzbudzał u mnie tylko mdłości. W książce autor skupił się także na psychologii i możliwości ingerencji w umysł człowieka. Jest to ciekawy temat, dlatego tym bardziej ubolewam, że tytuł ten nie okazał się trochę lepszy.

Kolejna wciągająca książka Koontza. Hipnoza, całkowite skasowanie części umysłu, zaprogramowanie przyszłych zachowań to tylko niektóre metody rosyjskich szpiegów.

Ocena wysoka, po części z sentymentu, co nie zmienia faktu, ze trzyma w napięciu i czyta się ją bardzo dobrze.

Całkiem niezła. Dużo treści, mało opisów. Dob4ze sie czyta. Trochę długo się rozkręcała by na kilku końcowych stronach wyjaśnić wszystko.

Fabuła niezła, lecz nieco się zdezaktualizowała. Sprawa zimnej wojny obecnie nie elektryzuje ludzi jak niegdyś. Ale książkę czyta się z przyjemnością i w końcu o to chodzi.

Bardzo dobry thriller na wolne wieczory.

Bardzo dobry thriller na wolne wieczory.

Pierwsza książka tego autora i na długi czas chyba jedyna. Fabuła dość ciekawa, ale w pewnym momencie dla mnie nie do przebrnięcia, a końcówka dość skompresowana i przelatuje prędko przez co jest zupełnie nijaka

• Dean Koontz
  • Koontz