Gambit turecki

Boris Akunin Cykl: Przygody Erasta Fandorina (tom 2)
kryminał, sensacja, thriller 200 str.
Турецкий гамбит

Świat Książki
kryminał, sensacja, thriller
kryminał Rosja carska literatura rosyjska

Kup książkę

Kapitalna. Znakomita akcja. Dzieje się i dzieje. I namysł czasem. Za to się kocha Akunina

Jest rok 1877. Rosja, po niedawnej wojnie krymskiej, nie zdążyła jeszcze uzupełnić nadwątlonych sił i zreorganizować armii po przeprowadzeniu reformy wojskowej. Wielu dowódców obstaje ciągle przy przestarzałych metodach operacyjnych, nie zważając na nowe sposoby prowadzenia działań wojennych. Brakuje dobrego zaopatrzenia i dostatecznie rozwiniętej siatki informacyjnej,...

Myślę, ze jeśli ktoś chce przeczytać cały cykl o Fandorinie (a ja taki mam plan), to i przez tę książkę przejść powinien. Nie jest zła... jest ciekawa, ale miałam ogromny problem w odnalezieniu się w morzu nazwisk i zrozumieniu całej zawiłej sytuacji militarnej. Od razu podpowiem, że część trzecia jest o niebo fajniejsza :-)

Drugi tom przygód rosyjskiego detektywa z XIX wieku Ersta Fandorina. Powieść polityczno-kryminalna z czasów wojen bałkańskich.
Znakomita robota! Świetny język, wartka, logiczna akcja, wiele interesujących (sprawdzonych!) detali historycznych.

Kilka bardzo ciekawych historii ciągnących się jedna po drugiej w realiach XIX-wiecznej Europy Południowo-Wschodniej i wojny osmańsko rosyjskiej.

Zupełnie inne kultury walczące o tereny dzisiejszej Bułgarii i Rumunii, które są pokazywane najciekawiej szczególnie z punktu widzenia szpiona, Erasta Fandorina.

Czytało się przyjemnie jak "W pustyni i w puszczy".

Gorąco...

Sprawność językowa powala, świetnie wykreowani bohaterowie, do tego zabawa formą. Inteligentna rozrywka na wysokim poziomie,

Niestety z pierwszą częścią nie ma nic wspólnego. Zabrakło tego cudownego polotu Akunina, zabrakło kwiecistej mowy rosyjskiej, za to pojawiło się milion postaci o dziwnie brzmiących nazwiskach (tureckie), pogubilem się totalnie w tym kto jest kto, z kim, dlaczego. Lektura niełatwa i niezbyt pociągająca.

Drugi tom przygód Fandorina, niestety słabszy niż pierwszy. Oczywiście Akunin jak zawsze pisze świetnie, za sam styl należy mu się sporo gwiazdek. Jednak fabuła tym razem rozczarowuje, skupiając się na perypetiach niejakiej Warwary, zamiast na Fandorinie, który w tym tomie wyraźnie nie doszedł jeszcze w pełni do siebie po dramatycznych wydarzeniach z pierwszej części.

Akunin, zgodnie z obietnicą zmiany stylu w każdej kolejnej powieści cyklu o Eraście Fandorinie, tym razem stara się wplatać elementy kryminalistyczne do typowej powieści szpiegowskiej. Wychodzi to wszystko bardzo atrakcyjnie, powieść wydaje się znacznie bardziej dojrzała niż pierwszy tom. Intrygi są spójne, postaci bohaterów są lepiej dopracowane i bardziej skomplikowane....

Niesamowity klimat, wyraziste postacie, nawet jeśli przedstawione z ironią, a także Erast Fandorin, który dojrzewa do tego, by stać się superbohaterem. Rewelacja.

Dyskusje

1 539