Tajemnica Oscara Pistoriusa

2015-02-16
Adriana Sokołowska-Ostapko
Adriana Sokołowska-Ostapko

Okładka książki Rafa John Carlin, Rafael Nadal
Rafa John Carlin, Rafael...

2041

Byłam bardzo ciekawa tej książki. Niestety, znudziła mnie lekko...

Byłam bardzo ciekawa tej książki. Niestety, znudziła mnie lekko...

Jeśli ktoś chce dowiedzieć się więcej na temat Oscara Pistoriusa jako najpierw sportowca, a później jako oskarżonego o morderstwo narzeczonej, znacznie więcej niż z doniesień medialnych i filmów dokumentalnych dotyczących wydarzeń z 14 lutego 2013 roku, polecam tę pozycję.

Warta uwagi, świetnie napisana książka ujmująca temat w bardzo w szerokim kontekście społeczno-kulturowym RPA.

Bardzo ciekawie nakreślony obraz sportowca, oraz jego ojczyzny. Bardzo polecam. Osobiście bardziej interesowało mnie życie sportowca przed tym jak zastrzelił Reevę, ale i sam opis procesu czytało się całkiem dobrze (o ile można tak powiedzieć).

Najsmutniejsza książka jaką czytałem. Pewnie długo będę czekał, żeby coś przebiło tę pozycję. Kilkukrotnie można się popłakać, szczególnie gdy autor opisuje z zegarmistrzowską dokładnością proces Pistoriusa i kieruje nasze oczy jego zachowanie. Książka pokazuje nam upadek światowego bohatera ze szczytu na dno i skłania do refleksji na wiele tematów - szczególnie na propagandę mediów, które nie mają skrupułów niszcząc czyjeś życie. Poznajemy też niezwykłą psychikę samego Pistoriusa. Po tej książce każdy z was powinien sobie odpowiedzieć na pytanie - czy czasami nie ulegamy zbytniej manipulacji i nie powinniśmy się zastanowić nad czymś głębiej?

1978

Przyznam szczerze, że o Oscarze Pistoriusie usłyszałam po raz pierwszy kilka miesięcy przed tym, jak zamordował swoją dziewczynę, Reevę Steenkamp. Widziałam ich zdjęcie na jednym z portali. Nagłówek informował, że niepełnosprawny sportowiec znalazł miłość swojego życia. Ona była modelką, on - gwiazdą sportu. 13 lutego 2013 roku doszło do tragedii. Mężczyzna zabił kobietę. John Carlin próbuje wyjaśnić jak doszło do tego zdarzenia.
Oscar Pistorius przyszedł na świat 22 listopada 1986 roku w Sandton (RPA). Wrodzona wada kości strzałkowych zmusiła jego rodziców do dramatycznej decyzji. Postanowili amputować nóżki chłopca. Nigdy jednak nie traktowali go jak kaleki. Dzięki temu Oscar sam siebie postrzegał jako normalne dziecko i potrafił walczyć o swoje marzenia. Zapragnął być sportowcem i nim został. Był jednak człowiekiem porywczym. Doprowadziło to do tragedii.
Autor książki pozwala czytelnikom poznać osoby z bliskiego otoczenia Pistoriusa. Stara się także dokonać analizy psychologicznej jego zachowania. Obraz sportowca, który poznajemy, nie jest postronny. Mamy okazję poznać zarówno wrogów, jak i przyjaciół Oscara. Trudno jest mi wywnioskować, jaki właściwie był ten sportowiec. Z jednej strony był przemiłym, nieśmiałym i nieco zagubionym mężczyzną, lecz z drugiej strony jego porywczość mnie przerażała.
John Carlin nie daje jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, co właściwie stało się 13 lutego w posiadłości Pistoriusa. Ja sama mam co do tego bardzo mieszane uczucia, lecz niespecjalnie chce mi się wierzyć, że był to przypadek. Chyba żadne argumenty mnie do tego nie przekonają.
Nieco obawiałam się tego, że autor będzie szukał taniej sensacji. W końcu nic nie sprzedaje się bardziej niż książka o sławnej osobie, która dopuściła się zbrodni. Moje obawy na szczęście się nie sprawdziły. John Carlin podszedł do sprawy bardzo profesjonalnie. Pokazał wcześniejsze życie sportowca, by dokładnie zbadać jego psychikę, wysłuchał obu stron i nie dokonywał osądów.
W publikacji brakło zdjęć. Może to nawet i lepiej. Nie chciałabym po raz kolejny oglądać tych masakrycznych fotografii z miejsca zbrodni. Dobrze, że nie pojawiły się też słodkie zdjęcia pary z niekoniecznie pasującymi do tej publikacji opisami.
Oscar Pistorius aktualnie przebywa w więzieniu Kgosi Mampuru II w Pretorii. Odsiaduje tam wyrok za morderstwo. Jego proces nadal budzi sporo kontrowersji. Jest mi żal zamordowanej Reevy, która miała tyle planów na przyszłość i zginęła z ręki ukochanego mężczyzny. Do czegoś takiego nie powinno dojść. Jeśli jesteście gotowi na dość mocne momentami opisy - możecie przeczytać tę książkę. Ostrzegam tylko, że nie jest to łatwa lektura.

Zasadniczo nie lubię takich książek. Zwykle pisane na szybko, w myśl zasady kuj żelazo póki gorące czytaj pisz szybko nim opadnie zainteresowanie tematem. Mając taką presje czasu na karku nawet najlepszy autor zwykle wypuszcza nie do końca gotowy szkic, opowieść pełna wad i najczęściej źle napisaną. Na szczęście są wyjątki. „Tajemnica Oscara Pistoriusa” jest jednym z nich.
O Oskarze można powiedzieć, że został dotknięty przez Boga. Urodzony jako dziecko niepełnosprawne, z hemimelią strzałkową, wadą na która współczesna medycyna nie zna lekarstwa powinien swoje życie wykonując siedzącą prace. Stać się jednym z milionów szarych urzędników korporacyjnych zajmujących biurowe komórki. Jednak niezwykła siła charakteru i osobowość wojownika sprawiła, że osiągnął więcej niż większość z nas może marzyć. Sukcesy sportowe wynikające z połączenia determinacji, woli zwycięstwa i nadludzkiego hartu ducha wspartego osiągnieciami inżynierii wywindowały go na szczyt. Stał się dumą Republiki Południowej Afryki, swojej ojczyzny. Wraz z sukcesem przyszły też pieniądze i miłość niezwykłej kobiety. Wszystko to zawdzięczał tylko sobie. I nagle w noc poprzedzającą Walentynki zdarzyło się coś o czym wkrótce mówił cały świat. Reeva Rebecca Steenkamp narzeczona Pistoriusa zostaje znaleziona z czterema ranami postrzałowymi. Znaleziona w ich domu, do strzałów przyznaje się Oscar, twierdził , ze strzelał bo myślał, że to włamywacz. Wkrótce potem rozpoczyna się proces, który dzięki telewizyjnym relacja śledzi cały świat.
Prawda, że brzmi jak scenariusz na hollywoodzką superprodukcję. Tyle tylko że to wszystko prawda, to wydarzyło się nie tak dawno temu. Ja i ty drogi czytelniku pewnie też śledziliśmy fragmenty tej iście antycznej tragedii na ekranie naszych telewizorów. Śledziliśmy fragmenty a teraz dzięki książce Johna Carlina „Tajemnica Oscara Pistoriusa” mamy szansę poznać całość opowieści. Ten Brytyjczyk od lat pracujący w RPA jako korespondent hiszpańskiego „El Pais” w rolę pisarza non-fiction wciela się nie pierwszy raz, że przypomnę bestselerowe, również osadzone w Republice Południowej Afryki „Invictus. Igrając z wrogiem”. Prócz miejsca obie książki łączy styl, wyraźnie reporterski oraz konstrukcja opowieści wyraźnie nawiązująca do opowieści sensacyjno-kryminalnych. W wypadku „Tajemnicy” spodobał mi się też język, choć to chyba bardziej zasługa świetnego tłumaczenia Adriany Sokołoskiej –Opatko.
Całość czyta się bardzo przyjemnie, niczym rasowy kryminał, i choć od początku wiemy jak to się skończy w żadnym wypadku to nie przeszkadza i nie odbiera przyjemności poznawania szczegółów. Zaletą książki jest też pokazany w tle proces zmiany jak zachodzi w ostatnich latach w RPA. Kolejnym ciekawym wątkiem jest opis sporu Oscara. Na plus publikacji należy tez sprytne posługiwanie się subgatunkami, w zależności od potrzeb, raz mamy biografię sportowca, po chwili opowieść psychologiczną o akceptacji by stronę dalej czytać rasowy dramat sądowy a jeszcze w innym miejscu autor bazuje na rozwiązaniach typowych dla kryminału. Taka żonglerka wymaga świetnego warsztatu pisarskiego i trzeba to docenić.

Książka zrobiła na mnie świetne wrażenie, daleko jej od sztampowych, pisanych na szybko publikacji o gorących tematach. Zdecydowanie warto przeczytać, polecam miłośnikom sportu ale też zainteresowanym szerokorozumianym światem współczesnym. I już na sam koniec, czy książka przynosi odpowiedź na pytanie „jak było naprawdę?”. Tu mam wątpliwości, bo to chyba w chwili obecnej bardziej kwestia wiary niż faktów i ich interpretacji. Prawdę zna tylko On.
www.blurppp.com/blog

Do tej pory znałam Oscara Pistoriusa jedynie z "show" na jego temat w jednej z telewizyjnych sieciówek. Roztrząsano tam sprawę zabójstwa jakie miał popełnić, szeroko komentowano jego zachowanie, pokazywano łzy i załamanie, wreszcie wydano jednoznaczny wyrok i sprawę zamknięto. Świat o nim już zapomniał. W moim odczuciu było to niesmaczne i płytkie. Stado wygłodniałych reporterów rzuciło się nagle na ofiarę i tu już nie jest istotne czy winną czy nie zarzucanych czynów. Wałkowano to tygodniami, w końcu przestałam śledzić doniesienia dziennikarzy i unikałam tematu. Nagle dostałam książkę i szczerze mówiąc pomyślałam "no nie, tylko nie to...". Już od pierwszych stron miło się rozczarowałam. Autor bowiem nie przesądza o winie, lecz pokazuje bardzo szeroki kontekst wydarzeń. To bardzo rzetelna opowieść o samym Oscarze, jego marzeniach, planach, trudnym starcie, ciągłej presji udowadniania kim jest, ale i miłości, potrzebie akceptacji, prawdzie i kłamstwach.

Książka "Tajemnica Oscara Pistoriusa" w moim odczuciu wcale nie koncentruje się na owej feralnej nocy13 lutego 2013 roku, jest bowiem dużo szerszym spojrzeniem na temat. Mamy możliwość prześledzenia życia Oscara, jego uporu w dążeniu do celu, świadomości bycia "innym" i silnego dążenia do bycia "jak każdy". Oscar Pistorius jest bowiem postacią bardzo złożoną, wymyka się wszelkim próbom uchwycenia go w jakikolwiek szablon. Ma wiele twarzy.. Jest jednym z najlepszych sportowców, zwycięzcą paraolimpiad, ale chyba jednak nie do końca pogodzonym ze swoim kalectwem. Swego czasu bożyszcze kobiet, zdobył serce przepięknej modelki Reevy Steenkamp, choć wydaje się być raczej zagubionym chłopcem. Pełen sprzeczności, trudny do zrozumienia przez bliskich, uciekający przed prawdą, nie dający się jednoznacznie ocenić i zrozumieć.

Jaki jest Oscar Pistorius? Czy zabił? Co wydarzyło się w jego mieszkaniu? Co dzieje się w jego psychice? Na te pytania trzeba samemu sobie odpowiedzieć, książka jest jedynie i na szczęście tylko tłem owych wydarzeń. Autor w genialny sposób prowadzi czytnika przez zakamarki i skrawki historii Oscara, wiąże różne fakty i osoby, rzuca dodatkowe światło na samego sportowca. Bardzo cenna jest również opowieść o RPA, daje ona bowiem dodatkowe światło na sprawę. Nie wszystko jest bowiem czarno-białe jak się wydaje zwykłemu człowiekowi. I choć wyrok zapadł, a Oscar został skazany na 5 lat więzienia za zabójstwo, to warto zapytać "dlaczego", "jak" i "co do tego doprowadziło"? Sąd zadecydował, media też już wydały okrutny wyrok, niewiele osób zadało sobie trud poznania Oscara mimo wydarzeń z tamtej tajemniczej nocy. Myślę, że książka Johna Carlina jest doskonałą pozycją dla tych wszystkich, którzy chcą dowiedzieć się o Oscarze czegoś więcej, dać mu szansę na opowiedzenie o sobie.

Zawsze interesują mnie ciekawi ludzie, nieszablonowi, pełni pasji i sprzeczności. Nie będę osądzała tego, co zrobił, sam musi to odpokutować, i tylko on wie, jaka była prawda i co wydarzyło się tamtej nocy. Będzie musiał żyć z tym niezależnie od wyroku. Dzięki książce zrozumiałam, jakim jest człowiekiem, czego pragnie, co miało wpływ na jego podejście do życia, jakie dylematy nim targały i pod jaką presją nieustannie żył. Świat zdawał się tego nie dostrzegać, rodzina i znajomi bagatelizowali, on sam zaprzeczał. Teraz pozostaje już tylko milczenie....

Oscar Pistorius jest wzorem do naśladowanie. Stracił nogi, a mimo to zawalczył i stał się uznanym sportowcem, który jako pierwszy niepełnosprawny ścigał się na Olimpiadzie ze zdrowymi zawodnikami. Pokazał, że marzenia można osiągnąć mimo wszystko, aż tu nagle... morderstwo.

"Tajemnica Oscara Pistoriusa" to lektura bardzo ciekawa. Nie oceniam tutaj relacji z tamtej feralnej nocy, ale książkę jako powieść. Nawet jeżeli nie słyszało się o sprawie, powieść sama w sobie jest świetna. Trochę można się dowiedzieć o RPA, występuje trochę informacji o tym terenie współcześnie (większość przeczy stareotypom). Jest napisana z wyczuciem, nie tylko jako rzetelna relacja z wydarzeń. Satysfakcjonuje mnie, przewyższyła moje oczekiwania.

Sensacja, doza kryminału, do tego wciągająca - czyta się z zapartym tchem, jak dobry kryminał psychologiczny. Autor odwalił naprawdę kupę dobrej roboty. Nie tylko zdał wiarygodną relację, ale i dał czytelnikom niezłą powieść. Styl pisania jest lekki i przyjemny, ale przejmujący - od początku zostajemy rzuceni w wir wydarzeń. Potem akcja troszkę zwalnia, ale emocje nie bledną. Opadają dopiero na koniec. Mimo to, wszystkie tajemnice nie zostały do końca rozwiązane - wszystko wie tylko Oscar.

Najbardziej obawiałam się jednego: że będzie to książkowa forma brukowca. Na szczęście nie, to było naprawdę dobre.

Jest to historia smutna. Nie wierzę, że Pistorius zrobił to specjalnie. Przecież się kochali. Zakończenie mimo, że z pozoru definitywne pozostawia nam duże pole do popisu. Sami musimy ocenić w co wierzymy i dopisać sobie własne zakończenie.Polecam, nie tylko fanom sportowca, ale i pasjonatom dobrych książek.
Całość: http://chcecosznaczyc.blogspot.com/2015/04/czy-mog-zabic-z-zimna-krwia-tajemnica.html

Oscar urodził się 22 listopada 1986 roku w Sandton,(RPA). Wrodzona wada kości strzałkowych zmusiła jego rodziców do podjęcia drastycznej decyzji. Kiedy chłopiec miał 11 miesięcy, lekarze amputowali mu obie nogi poniżej kolan.Jego matka Sheila postanowiła wychowywać syna tak, jakby był normalnym, pełnosprawnym chłopcem. Nic dziwnego więc, że Oscar od najmłodszych lat postrzegał się jako zwyczajne dziecko, nie różniące się niczym od innych. Takie, które może osiągnąć wszystko, o czym tylko zamarzy. A Oscar dość szybko zamarzył o karierze sportowca. I stał się najbardziej znanym niepełnosprawnym biegaczem, pięciokrotnym złotym medalistą paraolimpiad. Jako jedyny niepełnosprawny startował na olimpiadzie dla pełnosprawnych lekkoatletów, a już sam fakt zakwalifikowania się do startu, był nie lada wyczynem i wielkim sukcesem. Wszystkie jego osiągnięcia runęły 13 lutego 2013 roku, kiedy, jak twierdzi Oscar, przez przypadek zabił swoją ówczesną partnerkę, modelkę Reevę Steenkamp.
"Tajemnica Oscara Pistoriusa" to książka, która nie była łatwą lekturą, lecz pomimo tego, ciężko mi się było od niej oderwać. Autor genialnie przedstawił zarówno życie samego sportowca, jak i osób z nim powiązanych. Poznajemy osoby, które były ważne w jego życiu już od dzieciństwa, począwszy od pierwszego twórcy jego protez, poprzez trenerów, agentów, lekarzy a skończywszy na prawnikach. John Carlin nie skupił się tylko na suchych faktach z życia tego ciekawego człowieka. Dzięki jego książce poznałam psychikę Oscara, myśli, które mu towarzyszyły podczas ważnych dla niego chwil. Oscar okazał się człowiekiem bardzo złożonym, z pozoru pogodzonym ze swoim kalectwem, pozującym na szczęśliwego człowieka, w głębi jednak zagubionym, nieszczęśliwym i wystraszonym. Zdolnym do agresji, lecz także przemiłym, uczynnym i przede wszystkim nie zapatrzonym w siebie. Poznałam wypowiedzi wielu osób, zarówno niepełnosprawnych, jak i sprawnych, którzy wiele Oscarowi zawdzięczają. Ten człowiek zapadał w pamięć, dał się lubić, świecił przykładem i potrafił przekazać swoją moc innym ludziom.
Autorowi udało się także świetnie nakreślić atmosferę panującą w RPA, gdzie nic nigdy nie jest proste a ulicami rządzi strach. Apartheid wyrządził ogromne szkody w psychice mieszkańców tego kraju, lecz rządy Mandeli, który był ich bohaterem narodowym sprawiły, że zniesienie apartheidu nie skończyło się zemstą na białych mieszkańcach jego ojczyzny. Nadal jednak jest to kraj pełen niebezpieczeństw, fala zbrodni nie ma końca a włamania do mieszkań są na porządku dziennym. Nic dziwnego więc, że prawie każdy mieszkaniec zaopatrzony jest w kilka sztuk broni a każdy szmer w domowym zaciszu wywołuje gwałtowne reakcje. Czy rzeczywiście Oscar wziął swą dziewczynę za włamywacza? Czy jego reakcję można jakoś wytłumaczyć?
Na te pytania każdy musi sobie odpowiedzieć sam, gdyż autor nie udziela na nie odpowiedzi. On jedynie bardzo skrupulatnie nakreśla tło całego zdarzenia, wykorzystując do tego fragmenty biografii Oscara, opowieści jego przyjaciół, znajomych i rodziny oraz rozprawę sądową. Część dotyczącą rozprawy czytałam jak dobry kryminał. Dochodzenie do prawdy, udowadnianie winy, przesłuchania świadków, obrona, wszystko to bardzo mnie wciągnęło, co świadczy o wielkim talencie pisarza, który potrafi interesującą pisać nawet o suchych faktach.
Oscar Pistorius w październiku zeszłego roku został skazany na pięć lat pozbawienia wolności za zabójstwo. Przebywa w więzieniu Kgosi Mampuru II w Pretorii.
Czym jest książka "Tajemnice Oscara Pistoriusa"? Opowieścią o wielkiej sile woli, determinacji i miłości. O historii RPA. O zagubieniu, rozpaczy i wielkim dramacie. O przyjaźni, odwadze i strachu. Napisana doskonałym stylem, lekka w odbiorze pomimo ciężkiego tematu, wciągająca opowieść o człowieku, który pokonywał wszelkie bariery i żył w ciągłym stresie. Polecam każdemu, kogo interesują ciekawi ludzie, niewyjaśnione historie, opowieści z sal sądowych czy złożony kraj, jakim jest RPA. Nie otrzymacie odpowiedzi, lecz poznacie całe tło wydarzeń, spojrzycie na sprawę z różnych perspektyw. Warto.

• Literatura faktu
  • Sportowe