Kapitan Worse

Okładka książki Kapitan Worse Alexander Lange Kielland
Okładka książki Kapitan Worse
Alexander Lange Kielland Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie Seria: Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich literatura piękna
Seria Dzieł Pisarzy Skandynawskich
Skipper Worse
Wydawnictwo Poznańskie
1971-01-01
1971-01-01
Adela Skrentni-Olsen

Zabawne jak niekiedy tytuł może zachęcać do sięgnięcia po książkę. Osoby interesujące się marynistyką mogą zakładać, że czeka ich dynamiczna opowieść dotycząca korsarzy bądź piratów. Rzeczywiście głównym bohaterem jest doświadczony wilk morski, bardziej przedsiębiorca niż czynny marynarz, osadzony w środowisku niewielkiej społeczności. Konwenanse, religijna społeczność, planowanie ożenku ze znacznie młodszą dziewczyną. Niewiele tutaj akcji, raczej ukazanie życia w XIX-wiecznej Norwegii. Intrygujące, ale pomimo leniwego tempa, lektura była nawet zajmująca. W każdym razie czytało mi się dużo lepiej niż książki noblisty Bjørnstjerne Bjørnsona.

Żadna książka ostatnio , tak mnie nie uspokoiła. Zazwyczaj wszystkie książki czytam bardzo szybko. Tą natomiast czytałam bardzo powoli i spokojnie. I nie dlatego że mnie nie ciekawiła. Jak ją odkładałam , to cały czas myślałam co będzie dalej. Zawsze patrzę na dzienną ilość przeczytanych stron. Jak widziałam że to mniej niż 50 , mówiłam że to był słaby dzień. Tutaj mogłam dziennie przeczytać 30 albo i mniej i mój apetyt molowy był zaspokojony. Możliwe że przez te 30 stron były dla mnie bardziej "kaloryczne" niż w innych książkach. Kapitan Worse jest idealną książką na lekturę szkolną i czytając ja 10 lat temu pewnie bym przez nią nie przebrnęła. To mi podsunęło pomysł że muszę jeszcze raz przeczytać lektury szkolne. Może brak wiszącej nade mną mojej obrzydliwej nauczycielki z polskiego , zmieni moją ocenę o nich :)

" Kapitan Worse " to niepozorna, mała książeczka autorstwa Alexandra L. Kiellanda.
Ten norweski pisarz, żyjący na przełomie XIX i XX wieku przedstawiany jest jako jeden z wielkiej czwórki norweskich klasyków. W swojej twórczości zajmował się głównie przejawami zła w życiu społecznym. Walczył z zakłamaniem, pruderią i fanatyzmem religijnym.
Książkę wyciągnęła z półki w bibliotece moja córka, znając moje zamiłowanie do marynistyki, Zobaczyła w tytule słowo " kapitan ", na okładce koło sterowe i marynistyczną grafikę, więc uznała, że to coś dla mnie, tym bardziej, że autorem jest Norweg więc książka pasowałaby też do wyzwania w jakim biorę udział już pięć miesięcy :)

Tematyki morskiej w tej noweli niewiele.
Jest za to doświadczony wilk morski, tytułowy kapitan Worse. Mężczyzna po sześćdziesiątce, wdowiec, w doskonalej kondycji, zaradny, pracowity. Jest właścicielem domu, rozlicznych interesów, współwłaścicielem firmy " Garman & Worse ". W jego sąsiedztwie mieszka młodziutka i piękna Sara. Kapitanowi nie śni się nawet, że mógłby ją zdobyć. Nie wie jednak, że jej matka ma wobec niego własny plan. Gdyby wiedział, nigdy nie poszedłby na zebranie sekty Haugian, które organizowała wdowa Torvestad, matka Sary.

" Kapitan Worse " to opowieść o tych co " wiedzą lepiej ". Na podstawie własnych doświadczeń, wierzeń, przekonań organizują życie wszystkim dookoła, bo wydaje im się, że posiedli receptę na uszczęśliwienie najbliższych, bliźnich i na zbawienie całego świata.
To opowieść o zaślepieniu religijnym.To też przestroga, aby zawsze być wiernemu samemu sobie i uważać jakie kompromisy się akceptuje.

Wilk morski Kapitan Worse, jego uczeń, nieśmiały Laudritz, piękna, mądra ale nie asertywna Sara, naturalna i żywiołowa Henrietta, charyzmatyczny i przystojny Hans. Czy poradzą sobie z niszczycielską siłą cudzych planów i z fanatyzmem ?

Zapraszam do lektury.

Książkę wyciągnęła z półki w...

• Literatura skandynawska
  • Literatura norweska