Ludojady z Kumaonu

Okładka książki Ludojady z Kumaonu Jim Corbett
Okładka książki Ludojady z Kumaonu
Jim Corbett Wydawnictwo: Atra World Seria: Ludojady biografia, autobiografia, pamiętnik
Ludojady
Man-Eaters of Kumaon
Atra World
2016-01-01
2000-01-01
Roman Sikora
łowiectwo Indie tygrysy

LC oznaczyło książkę jako powieść przygodową, podczas gdy jest to fragment wspomnień i opowiadań myśliwskich człowieka, który zawodowo zajmował się polowaniami na tygrysy ludojady w Indiach.

Szczegółowy, dosyć powolny opis kilku polowań, z lokalizacją mijanych roślin i obiektów w terenie prawie co do jarda, krok za krokiem, powoli, nasłuchiwanie głosów dżungli... To sprawia, że czytając ma się wrażenie, że uczestniczy się w podejściu do zwierza :)

Trochę staroświecki język. Pisane w latach 20-30 ubigłego wieku kiedy polowanie było normalną rzeczą, a czytelnicy byli chyba mniej strachliwi czy wrażliwi. Stąd pojawiają się opisy w stylu "palce dziewczyny, które tygrysica połknęła w całości, tahsildar później przysłał mi w spirytusie" albo " teraz musieliśmy znaleźć zwłoki mężczyzny, aby stwierdzić, czy zostało ich wystarczająco dużo na urządzenie przy nich zasadzki".

Przyjemna lektura z małym dreszczykiem, co kryje się za najbliższą skałą.

Autor- znakomity myśliwy a jednocześnie znawca przyrody Indii opisuje łowy na tygrysy - ludojady, które zasmakowawszy w ludzkim mięsie, stały się prawdziwą zmorą małych, zagubionych wśród lasów indyjskich wiosek. Jest również rozdział o łowach na mahseery - wielkie indyjskie brzany.
Bardzo ciekawie, i z pasją napisana książka. Dodać należy, że autor stał się patronem jednego z parków narodowych w Indiach.

Książkę czyta się jednym tchem. Kto nie czytał, a interesuje się przyrodą koniecznie musi sięgnąć po tą pozycje.

• Biografia, autobiografia, pamiętnik
  • Leśnictwo i łowiectwo