O wojnie domowej

Okładka książki O wojnie domowej Gajusz Juliusz Cezar
Okładka książki O wojnie domowej
Gajusz Juliusz Cezar Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Biblioteka Antyczna historia
historia
Biblioteka Antyczna
Commentarii de bello civili
Prószyński i S-ka
2001-01-01
2001-01-01
Jan Parandowski
Gajusz Juliusz Cezar Juliusz Cezar Cezar wojna wojna domowa starożytny Rzym Pompejusz tekst źródłowy historia Rzym

Książkę wziąłem do ręki zupełnym przypadkiem. Składa się ona z wielu następujących po sobie faktów, czasami przekładanych anegdotami czy opiniami autora. Czasem nuży datami, nazwiskami, nazwami militarnych urządzeń, a czasem ciekawi błyskotliwym spojrzeniem, czy umiejętnością wyciągania ciekawych wniosków przez Cezara. Dla pasjonata historii "must be" -dla laika takiego jak ja, niekoniecznie

Dla miłośników historii starożytnego Rzymu to dzieło, to rarytas,bez przeczytania którego trudno sobie wyobrazić swoją przygodę związaną z poznawaniem dziejów Wiecznego Miasta,zwłaszcza ,że pisana jest ręką samego wielkiego Gajusza Juliusza Cezara.Lektura pasjonująca,pod warunkiem,że lubimy historię,zwłaszcza starożytną. Juliusz Cezar opisał w tym dziele okres burzliwych przemian społeczno-politycznych lat 49-48 p.n.e. widzianych jego oczyma i przedstawiony czytelnikowi w jego interpretacji,czy obiektywnie,no cóż ,ja osobiście nigdy nie wierzyłem w obiektywizm ludzi będących na świeczniku i pociągających za sznurki ,decydując o być albo nie być ludzi wokół nich ,wszystko wskazuje,że w dużej mierze zrobił to w sposób dość obiektywny.Tak ,czy inaczej lektura pasjonująca choćby ze względu na jej autora,do przeczytania której gorąco zachęcam,tym bardziej,że nie jest to opasłe tomisko i przeczytać można bez trudu w ciągu jednego dnia.

Ależ to było zaskoczenie! Podchodziłem do tej książki z przypadku. Wygrzebana z odmętów antykwariatów, z grzbietem zaatakowanym pleśnią, z okręgami po herbacie na papierowej okładce i zapachem starczej stęchlizny. Nie spodziewałem się uniesień, wręcz przeciwnie - obawiałem się, że natrafię na ciężkostrawne dzieło, językowy i stylistyczny głaz, którego niepodobna udźwignąć, ani tym bardziej skonsumować, przetrawić i zrozumieć.
Okazuje się jednak, że koncept pisania o własnych osiągnięciach w trzeciej osobie udał się znakomicie i snuta przez Cezara opowieść jawi się rzeczywiście fascynująco. Kiedy opowiada o jego (hmm... swojej) hojności i sprawiedliwości, mam przed oczami legendarnego Alaina Denona z "Asteriksa i Obeliksa", który wcielił się z gracją i powagą w rolę konsula. Tutaj jednak Cezar przedstawia się nie jako ozłocony posąg sławiący jego wielkość, lecz jako żywa postać, która wzbiła się ponad okoliczności dzięki sprzyjającym wiatrom, talentowi i rzadkiej umiejętności pozyskiwania zwolenników.
Prosty, żołnierski język i klarowne przedstawianie toku wydarzeń to kolejne zalety dzieła i myślę, że bez obaw można rozpoczynać przygodę z literaturą klasyczną od tego właśnie dzieła. "O wojnie domowej" rozbudza nadzieje, bo jeżeli Cezar pisał tak dobrze, to co czeka na Czytelnika u twórców jeszcze bardziej poświęconych słowu?

W oryginale :)

W oryginale :)

Nazwanie "Wojny domowej" pasjonującą lekturą byłoby przesadą, ale jest to jednak wartościowy i interesujący tekst - zwłaszcza jeśli chce się zobaczyć Cezara oczami Cezara.

• Starożytność
  • Starożytność
  • Klasyka
  • Rzym

Dodaj cytat z książki O wojnie domowej