Eat and Run

2012-06-05
2012-06-05
9780547722078
bieganie maraton ultramaraton

Okładka książki Północ. Jak odnalazłem siebie na Szlaku Appalachów Jenny Jurek, Scott Jurek
Północ. Jak od... Jenny Jurek, Scott ...

Najsensowniej uargumentowany weganizm/wegetarianizm dostępny w obiegu.
Szkoda, że autor się skłania w duchowości do buddyzmu, ale nikt nie jest bez wad.
Historia życia + rady o bieganiu + przepisy wegańskie.
Bardzo dobrze się słuchało tego audiobooka.

Najsensowniej uargumentowany weganizm/wegetarianizm dostępny w obiegu.
Historia życia + rady o bieganiu + przepisy wegańskie.
Bardzo dobrze się słuchało tego audiobooka.

8,5pkt
Druga co do ważności (po "Urodzonych biegaczach") książka motywująca mnie do biegania, pracy nad kondycją i dietą, czyli ogólnej zmiany życia na bardziej świadome i pełniejsze, do zmiany priorytetów i nastawienia.

8,5pkt

Co mnie przyciągnęło do tej publikacji? To, że lubię biegać i to, że byłam weganką. I to chyba tyle (bo raczej nigdy nie wezmę udziału w ultramaratonie). Ta książka jednocześnie podobała mi się i nie podobała. Jestem pod wrażeniem determinacji S. Jurka, podziwiam jego niezłomność w dążeniu do obranych celów, głęboką pasję i to, że stała się ona jego sposobem na życie. Nie wiem czy książkę napisał on czy może jakiś ghostwriter, bo trudno to ocenić. Niemniej przebijający się tu wyraźnie typowy amerykański sznyt jest dość wkurzający, by o nim nie wspomnieć. Nie podoba mi się kreacja S. J., bo ewidentnie to jest pewien typ kreacji (na superbohatera z ograniczoną liczbą wad). Nie podoba mi się sięganie po tematy związane z rodziną, by okroić je do wzmianek, które chwilami mają być potwierdzeniem na to jakie to ciężkie życie miał autor i ile musiał przezwyciężyć, by móc osiągnąć sukces, jakim teraz może się pochwalić. To całkiem niepotrzebne fragmenty i nawet rażące. Niektóre napisane tak, żeby nie powiedzieć zbyt wiele, a dać tylko wskazówkę jak rzeczywiście było, albo... jak mogło nie być w rzeczywistości. Bowiem ważne i chyba niewygodne wydarzenia podane są na zasadzie wspomnienia o nich w dosłownie kilku zdaniach, na dodatek w taki sposób, że tak naprawdę nie wiadomo do końca kto był tym dobrym, a kto złym bohaterem (mam tu na myśli, relacje z ojcem, rozwód, nieporozumienia z najlepszym przyjacielem). Nie zabrakło też momentów, które były niczym serialowe wyciskacze łez (mimo, iż dotyczyły przykrych i bolesnych wydarzeń z życia ultramaratończyka, ich ważność miał podkręcić tu patetyczny styl). Kolejne rozdziały książki zakończone są wegańskimi przepisami na ulubione dania Scotta. Dla kogoś, kto odżywiał się w ten sposób nie ma tam nic, co powaliłoby na kolana. Ot zwyczajne wegańskie typowe potrawy. Autor jest fanem diety wegańskiej i uważa, że to właśnie dzięki niej (i sile woli) był w stanie przetrwać tak długie i trudne dystanse i wygrywać z niezdrowo odżywiającymi się współzawodnikami (co nie przeszkadzało mu żłopać z nimi po ukończeniu biegu piwska ;)). "Połknęłam" tę książkę w wersji audio w kilka wieczorów. I przyjemnie było pokonywać razem z autorem te dłużące się kilometry (niekiedy w ciężkich warunkach). On pokonywał je na nowo przywołując je z pamięci i przelewając na karty książki, a ja towarzyszyłam mu (właściwie lektorowi),odtwarzając te plastycznie opisane trasy w swojej wyobraźni. I te właśnie, w sumie najważniejsze części opowieści (zmagania uczestnika ultramaratonów),sprawiły, że mimo wszystko słuchanie tego audiobooka było satysfakcjonujące.

Książka must have dla każdego miłośnika dłuższych biegów. Pasjonująca historia życia, rozwoju oraz rozterek czołowego biegacza ultra.

Historia Scotta to nie tylko suchy rys historyczny jego dokonań wplecionych jest wiele ciekawostek i porad jakie każdy biegający ultras może przyswoić.

Sięgając po tę pozycję spodziewałem się czegoś innego. Myślałem, że będzie to coś w rodzaju książki "Bieganie metodą Gallowaya". Tutaj jednak dostajemy coś w rodzaju autobiografi, połączonej z radami na temat biegania, opowieści życiowych oraz przepisami ma dania wege. Przeczytałem jednym tchem i nie żałuję!

Przesłuchałam audiobooka i jak lubię różne książki o bieganiu, tak ta mnie momentami nużyła. Doceniam niektóre przemyślenia autora w trakcie morderczych biegów, były motywujące i warte zapamietania, żeby przypomnieć je sobie w trakcie własnych biegów i treningów, ale trochę zniechęciło do czytania i znużyło opisywanie kolejnych podobnych do siebie zawodów..

Nie spodziewałam się że biografia biegacza może tak wciągnąć. Świetnie się czyta, dodatkowo mamy trochę przepisów autorstwa Scotta.
Inspirująca i ciekawa nie tylko dla biegaczy.
Polecam

Inspirująca i ciekawa nie tylko dla biegaczy.
Polecam

Wielu polecało, wielu zachwalało...
...a ja, do połowy strasznie się tą lekturą męczyłem. I nagle, jakbym złapał rytm w długodystansowym biegu. "Coś" zaskoczyło i po przekroczeniu 100 stron, kolejne 150 weszło "na raz" niczym biegowe flow. Może nie wywraca świata do góry nogami, ale na pewno pozwala sięgnąć głębiej do źródeł inspiracji w naszych długodystansowych podróżach do wnętrza nas samych, naszych pasji, potrzeb, motywacji.

Wielu polecało, wielu zachwalało...

Bardzo fajna, przyjemna pozycja. Biograficzna z radami, bardzo szybko ja wchlonelam. Po przeczytaniu ksiazki odechcialo mi sie spozywac. Miesa, i to bez nacisku Scotta. Super przedstawiano ciezka praca jaka przeszedl biegac . Cudowana rewelacja . Kocham Biegac , ale po tej lekturze zastanawiam sie nad dluzszym dystansie niz marton. Polecam serdecznie ta pozycje.

• Bieganie
  • Sport