Północ. Jak odnalazłem siebie na Szlaku Appalachów

Okładka książki Północ. Jak odnalazłem siebie na Szlaku Appalachów Jenny Jurek, Scott Jurek
Okładka książki Północ. Jak odnalazłem siebie na Szlaku Appalachów
Jenny JurekScott Jurek Wydawnictwo: Galaktyka biografia, autobiografia, pamiętnik
Galaktyka
2018-09-24
2018-09-24
Jacek Żuławnik
wyprawa Szlak Appalachów bieganie sport Appalachy Stany Zjednoczone USA

To niesamowite ile tkwi w umyśle i mentalności ultramaratończyka. Budzi szacunek fakt wymyślenia dużego projektu i sfinalizowanie go będąc już niejako na biegowej emeryturze. W książce nie chodzi tylko o bieg, ale też o perypetie i wszystko co wokół.

Trzecia co do ważności (po "Urodzonych biegaczach" i "Jedz i biegaj") książka o bieganiu, kondycji i zdrowiu, które zmieniły moje postrzeganie świata i mojego w nim miejsca...

Wspaniała, wręcz heroiczna opowieść biegacza Scotta z żoną Jenny. Opowiedziana z ich dwóch perspektyw, co nadaje jej wyjątkowego kształtu. Z żyłem się z tą historią, która pokazała, jak inni ludzie są istotni przy realizacji szalonych projektów, nawet jeśli pretekstem do tak szalonej wycieczki jest próbą "odnalezienia siebie".

Niezła. Aż mi dała kopa, by ruszyć zadek z kanapy.

Niezła. Aż mi dała kopa, by ruszyć zadek z kanapy.

Po świetnej pierwszej książce. Ta mnie mocno rozczarowała, Nie ma już tej magii, tylko opowieść o długiej podróży w Appalachach i walce ze swoimi słabościami.

Polecam. Scott Jurek, niekwestionowany symbol biegów ultra. Świetnie opisana historia najnowszego projektu Jurka. Po latach „spokoju” od bicia rekordów i spektakularnych wyzwań, postanowił udowodnić, że nadal potrafi być ultra jak nikt przed nim. I o tym jest ta książka.

BTW. Ci co sami są ultra, docenią unikalny zestaw podpowiedzi i pomysłów do tego jak przygotowywać się do takich projektów. A ci co dawno niczego nie planowali na 100% zaczną kombinować jak by tu wyrwać się w góry, by pobiegać.

W swojej kategorii, książek o ultrasach, to książka bardzo dobra i zdecydowanie warta polecenia.

Chcecie przebiec szlak Appalachów nie wydając ani grosza? mało tego nie wychodząc z domu. Złapcie książke Scotta w dłoń i wyruszcie w przepiękną podróż pełną bólu, radości, upadków, wzlotów i zwycięstwa. Przez wszystkie strony czułam się jak dodatkowy gość w podróży Jurkera i Jenny. Być może i wy odnajdziecie się na szlaku Appalachów.

Z książki wylewa się cały trud, jaki pokonał autor w swojej wyprawie. Bardzo szybko się czyta, jest dobrze napisana. Dla każdego biegacza i podróżnika książka powinna być dobrym wyborem!

Bardzo wciągająca książka opisująca niesamowity wyczyn autora, który pokonał 3523 kilometry szlaku AT w rekordowo szybkim czasie. Inspiruje do wyjścia z domu i stawiania sobie ambitnych wyzwań.

Biorąc tę książkę do ręki miałem mgliste pojęcie, czym mogą być biegi ultra. Ok, miałem świadomość istnienia biegów 24-godzinnych, czy biegów stumilowych, aczkolwiek dla mnie, jako kompletnego amatora, brzmią one jak wyrafinowana forma samobójstwa. Moje doświadczenia ograniczają się do biegów na 10 kilometrów ze znośnym tempem- a i tego bym nie powtarzał codziennie.

A autor biegł często dwukrotność dystansu maratońskiego.
Codziennie.
Przez półtora miesiąca.

Skala tego wyzwania jest dla mnie przytłaczająca, nie sądziłem że ludzie robią takie rzeczy.
Jurek dużo miejsca poświęca na mentalną stronę przygotowań, na przymus posiadania wsparcia ze strony doświadczonych biegaczy. Już mi się ulewa, gdy czytam tekst rodem z taniego coachingu, ale to ma rzeczywiście przełożenie na wyniki. Akurat w tym jednym wypadku. Autorzy dosyć często się powtarzają w tej mierze, co może odrobinę drażnić, ale nie przynudzają. Niby każdy opisywany dzień jest bliźniaczo podobny do poprzedniego, ale czytając nie ma się ochoty na ziewanie. Lubiłem czytać o tym, kogo Scott spotkał na trasie, jak Jenny ogarniała kwestie organizacyjne w ich mobilnym centrum dowodzenia i kto dołączał do ich drużyny oferując wsparcie. Nie jest to cukierkowo opisane, bo autorzy oddają specyficzny koloryt AT, gdzie sąsiadują ze sobą postawy bardzo pozytywne z jakimiś stereotypowymi mieszkańcami głuszy, którzy potrafią nawet zastawiać pułapki na biegaczy/wędrowców, czy ochrzaniać ich za cichy chód. Niebywałe.

Książka na pewno z gatunku takich, które poszerzają świadomość, pokazują jakich rzeczy potrafią dokonać profesjonaliści.
Polecam, naprawdę kawał solidnej literatury- jedna gwiazdka mniej za powtórki, tak to mucha nie siada.

A...

• Sport