A Gathering of Widowmakers

Okładka książki A Gathering of Widowmakers Mike Resnick
Okładka książki A Gathering of Widowmakers
Mike Resnick Wydawnictwo: Kirinyaga, Inc. Cykl: Egzekutor (tom 4) fantasy, science fiction
Egzekutor (tom 4)
A Gathering of Widowmakers
Kirinyaga, Inc.
2010-05-28
2010-05-28
widowmaker egzekutor mike resnick

Jedna z moich ulubionych serii. Lekka i przyjemna lektura. Pierwsza cześć wciąż jest najlepsza.
Akcja jest wartka, dialogi inteligentne - jak to u Resnicka

Akcja jest wartka, dialogi inteligentne - jak to u Resnicka

Lgendarny pogromca galaktycznych przestępców, nieustraszony i wszechstronny, ale czy rozsądny? Nikt nie zwycięży czy choćby nie przekona do swoich racji niepokonanego Egzekutora. No, chyba że on sam. Albo jeszcze lepiej ONI sami.

Naprodukował Mike Resnick klonów swojego bohatera - Jeffersona Nighthawka - i już od tomu drugiego czytelnika przede wszystkim interesował scenariusz, w którym owe klony pracują razem, wespół w zespół. Autor właściwie nie miał wyboru, stąd po kilku latach przerwy od wydania “The Widowmaker Unleashed” przygotował tom czwarty, a w nim poszedł jeszcze dalej: prócz klonów do paczki wejdzie także sam Egzekutor, by osobiście dopilnować rozwoju wydarzeń.

“Zgromadzenie Egzekutorów” to kolejna książka Mike’a totalnie wypełniona akcją. Ale jak to często u tego twórcy bywa gdzieś pod tym całym strzelaniem i świetnymi dialogami kryje się coś więcej. Autor po krótkiej przerwie w części trzeciej tu znowu próbuje odrobinę “ruszyć” temat klonowania, a konkretnie tego, co wydarzyć się może “po fakcie”; czyli mowa jest o ewentualnych relacjach człowieka z jego klonem, a nawet kilkoma. Całość co prawda tym razem wydaje się być nieco naciągana; nie, żeby książka była zła, ale jednak odstaje konkretnie od odcinków poprzednich.

Jest tu nieco za dużo przypominania o czym poprzednie odcinki były, i trochę za dużo zbyt prostych rozwiązań. Widać wyraźnie tego samego Resnicka, który onegdaj popełnił absolutnie tragiczny cykl o niejakim Lucyferze Jonesie (kurde balans, to dopiero jest gniot!),gdzie brak naprawdę dobrych pomysłów skutkuje nadmuchaniem fragmentów wypełnionych akcją. Tymczasem czytelnik, szczególnie przy czwartym tomie doskonale już wie, że z Egzekutorem (obojętnie którym, czy też w jakim “wcieleniu”) nikt nie ma szans, więc zamiast soczystych opisów walki chciałoby się nieco lepiej poznać psychikę postaci, która w przeciwieństwie do części fizycznej jest odmienna u każdego z bohaterów.

Sytuację ratuje bardzo interesujący początek książki oraz pewne wyjaśnienia dotyczące samego Jeffersona Nighthawka. Wreszcie można dowiedzieć się co tak naprawdę sprawiło, że człowiek ten stał się tak uzdolnionym łowcą nagród. A teraz jeszcze tylko brakuje kolejnego tomu, w którym każdy z noszących to samo DNA bohaterów doczekał się potomka, i będziemy mieli space operę mydlaną… :-)

• Sci-fi
  • Do kupienia - uzupełnienie