Szpieg zabójca

Magnum
1996-01-01
1996-01-01
Tadeusz Szafrański
pościg szpieg KGB zimna wojna CIA sekrety zdrada wywiad literatura faktu

Bardzo dobra książka opisująca współpracę CIA i FBI w ujęciu jednego z największych szpiegów KGB w strukturach Centralnej Agencji Wywiadowczej, którego dywersyjne działania sprawiły, że CIA straciło praktycznie całą swoją siatkę wywiadowczą w ZSRR (Ames ujawnił chociażby tożsamość Olega Gordijewskiego, najcenniejszego szpiega MI6 i jedynego, któremu udało się uciec, a później szeroko opisał strukturę i zasady funcjonowania KGB w świetnej książce o tym samym tytule). Autor szczegółowo opisuje szpiegowskie działania Amesa, ujawnione nazwiska i operacje wywiadowcze, proces inwigilacji szpiega przez FBI i CIA oraz moment samego aresztowania. Miejscami książkę czyta się jak rasowy thriller szpiegowski. Całość dopełniają zdjęcia. Polecam.

Książka potoczyście napisana i rzeczywiście, czyta się ją bardzo sprawnie. Jedyny zarzut jaki można jej postawić, to powtarzanie przez autora, jaki to tytułowy bohater był okrutny, że wydając posłał na śmierć kilkunastu amerykańskich szpiegów w sowieckim aparacie dyplomatycznym i wywiadowczym. Rozczulanie się nad zdrajcami i wydziwianie jakie to okrutne że ich stracono to jakieś nieporozumienie; szpiegów można dobrze opłacać, ale się ich nie odznacza ani nie szanuje, bo to jednak zdrajcy. Żałować ich też nie ma co.

Książkę bardzo szybko się czyta, jest napisana jak dobry kryminał, czasem aż ciężko uwierzyć, że to prawda. Przypomina mi się program na Discovery, dotyczący schwytania Amesa, którego podstawą była chyba książka Maasa.

Polecan na weekend.

Polecan na weekend.

• Literatura faktu
  • 2017
  • Do Wypożyczenia
  • Czeka w bibliotece

Dodaj cytat z książki Szpieg zabójca