Kurator

Okładka książki Kurator Zbigniew Kruszyński
Okładka książki Kurator
Zbigniew Kruszyński Wydawnictwo: W.A.B. Seria: ...archipelagi... literatura piękna
...archipelagi...
W.A.B.
2014-03-05
2014-03-05
literatura polska

Przepiękna książka o miłości. I samotności.

Przepiękna książka o miłości. I samotności.

Przypomina trochę podróbkę markowego towaru. Na pozór nie ma różnicy, lecz w pewnym momencie trzeba się zmierzyć z faktem, że to jednak mimo wszystko podróbka. Ma się więc wrażenie, że miejscami próbuje się nam oferować coś więcej, lecz finalnie ów miejsca okazują się jedynie podrygami prozy, która choć chciałaby aspirować do czegoś lepszego, to jednak wyszło jak wyszło.

Męczyła mnie narracja, początkowo niezrozumiała zmiana formy pierwszoosobowej na trzecioosobową bardzo mnie irytowała.
Potem rozkręciła się lekko fabuła i dało się ją dostrzec przez język. Dla mnie ta powieść to nic specjalnego, czytałam wiele podobnej polskiej prozy. Brak mi tu puenty, czegoś co poruszy głębiej, zachwyci, zostanie ze mną.

Książka otworzyła przede mną zupełnie nieznaną perspektywę patrzenia na współczesne relacje inicjowane w sieci na portalach sponsoringowych. Bohaterem jest pięćdziesięciolatek, zblazowany dostatkiem, nieakceptujący własnego starzenia się, który niespodziewanie dla niego samego angażuje się emocjonalnie w związek z nastolatką eksperymentującą ze swoim życiem i szukającą łatwych pieniędzy.
To książka o tym, że dostatek nie nadaje sensu, jeśli dzieli się go przez jeden.

świetna

świetna

Wroclaw w tle historii, kontrowersyjna tematyka, momentami nawet ciekawe perypetie. I to na tyle. Do niczego to wszystko nie prowadzi. Narrator moglby swoje spotkania z kobietami z ciagnac w nieskonczonosc i je opisywac. Zakonczenie kompletnie niezrozumiale i niewarte dluzej refleksji.

To zdecydowanie książka o samotności, przemijaniu i dojrzałości.
Dojrzały mężczyzna z przeszłością nie szuka miłości. Ma dość sytuacji, które przeszedł z byłą żoną. Ale szuka kontaktu z kobietami. Tu pojawia się tzw. sponsoring. Bardziej lub mniej udany. Kiedy ten mniej udany mocno go dotyka postanawia zmienić wiek poszukiwanej kobiety. I wtedy trafia na nią. Na licealistkę. Jest jej partnerem, ojcem, przyjacielem, jednak w tym związku nie chodzi o pieniądze. Bo to nie one są najważniejsze w związku. Czy taka historia i taki związek ma szanse? Zakończenie zaskakuje i porusza.

To zdecydowanie książka o samotności, przemijaniu i dojrzałości.

Zachwycił mnie język tej powieści. Jakież mam szczęście — trafiłem na kolejnego utalentowanego autora. Może to wstyd, że poznaję go dopiero teraz, a debiutantem nie jest, ale nie zamierzam się wstydzić. Pozostanę bezwstydny, podobnie, jak niektóre postacie pojawiające się na chwilę w tej książce.

Zacytuję fragment opisu, opinii z okładki:

”Pięćdziesięcioletni mężczyzna kupuje sobie towarzystwo młodych kobiet. Aż [...]”

„Bohater tej powieści sponsoruje internetowe dziewki, płaci za seks, lecz [...]”

Sam z siebie nie napisałbym czegoś takiego, bo uznałbym to zbyt wiele fabuły zdradzające, za bardzo treściwe, konkretne, szczegółowe, za spoiler, jak się teraz mówi. Skoro to jednak jest na okładce, to i tak już się stało.

Książka może jednak rozczarować tych, którzy zbyt dosłownie potraktują te okładkowe anonse i kupią ją, spodziewając się pikantnych opisów wyuzdanego seksu. Seks jest, ale mocno umotywowany fabułą i opisany w tak delikatny sposób, że rozczaruje amatorów literackich figli w łóżku, czy gdziekolwiek indziej. Opisy seksu są równie atrakcyjne, co opisy kucharzenia, czy spacerów. Bez krzty ironii z mojej strony. Opisy wszystkich trzech działań po prostu są atrakcyjne.

Przypomniało mi się, jak w latach dziewięćdziesiątych poszedłem do kina na „Wielkie żarcie”. Żarł Marstroianni z trzema kolegami. Film na plakatach był reklamowany jako kipiący seksem i rozwiązłością; dekadencja w pełnej krasie. I dzięki temu sala kinowa była, jeśli dobrze pamiętam, pełna. Na początku. Do napisów końcowych zostały bodajże dwie osoby. Włączając mnie. Nie porównuję tu tego filmu z książką Kruszyńskiego, po prostu wyobraziłem sobie wrażenia, jakich doznałby czytelnik książek z cyklu „Greya twarzy pińcet” czy ile ich było, albo nawet koneser Henry’ego Millera i jego „Zwrotników”. I stąd skojarzenie z seansem filmowym sprzed ponad trzydziestu lat.

To niebanalna historia mężczyzny, a nawet człowieka. Bez wielkich tajemnic z przeszłości, za to z trudną, jak się okazuje teraźniejszością. Refleksyjnego i autorefleksyjnego. Wydawałoby, że silnego, twardego doświadczeniem codzienności przeżytych lat. Warto go poznać lepiej.

To opowieść o samotności i beznadziei. A jednocześnie o dojrzałości, odpowiedzialności, a może nawet o miłości, jak napisano na ostatniej stronie okładki:

” Bohater tej powieści sponsoruje internetowe dziewki, płaci za seks, lecz nadziewa się na miłość.” - Marek Bieńczyk.

Zacytuję fragment opisu, opinii z okładki:

”Pięćdziesięcioletni mężczyzna...

Paweł lat 50 wraca z zagranicy, ma sporo pieniędzy i równie dużo czasu. Świat widzi w szarych barwach, nie ma złudzeń, że życie przyniesie mu coś innego niż rozczarowanie. Jest po rozwodzie to czas samotnego gorzknienia mężczyzny, który starzeje się i nie może dojść z tym starzeniem do porozumienia. Desperacki seks z młodszymi partnerkami, sponsoring to z kolei chyba nie chęć udowodnienia sobie, że jeszcze nie koniec, to raczej chęć uratowania swojej młodości. Od zawsze wybierał niewłaściwe kobiety, nie potrafił zbudować szczęśliwego związku. Paweł poznaje Martę maturzystkę. Dziewczyna ma swój urok, szuka bliskości, zainteresowania jest też wyrachowana i umie manipulować. Marta chce żyć jak stare dobre małżeństwo, bez oporów wchodzi w życie Pawła w zabłoconych butach i w obcisłej koszulce. Czy rola mentora nastoletniej Marty sprawi, że w jego życiu pojawi się jakiś sens? Przeczytaj i się dowiedz.

Bardzo przejmująca książka o samotności. Niewiele tu, na szczęście o sponsoringu (kto bogatemu zabroni :-)). Po mistrzowsku opowiedziana historia. Pozazdrościłem bohaterowi (memu rówieśnikowi) domu w górach, wiedzy o ptakach (też dokarmiam ptaki zimą, ale nie wiem, jakie; rozróżniam tylko wróble). Pozazdrościłem też Marty, młodej, bezinteresownej, ciekawej świata. Nie bardzo wierzyłem, że wszystko się dobrze skończy. Nie myliłem się.

• Ebooki
  • 2015