Święto Świateł

2013-10-22
literatura polska

Patronaty LC

Mogą Ciebie zainteresować

W jednym z apartamentów w Wilanowie policja odnajduje ciała czterech mężczyzn, Japończyka i trzech szanowanych, polskich prawników nad planszą do nieznanej im gry. Sprawę otrzymuje nadkomisarz Artur Śmigielski oraz nielubiana w środowisku przez swój porywczy charakter czarnoskóra Eliza Dukoto. W toku prowadzonego śledztwa ustalają, że morderca upozorował scenę śmierci wielkiego japońskiego mistrza gry w GO oraz jego trzech uczniów która miała miejsce ponad sto pięćdziesiąt lat wcześniej.
Czy ma to związek z najnowszym odkryciem historyka i zarazem fanatyka tej najstarszej i najtrudniejszej gry strategicznej na świecie - Huberta Wanata, starającego się udowodnić, że wielki mistrz tej gry Shūsaku Hon’inbō umarł w zupełnie innych okolicznościach i czasie niż powszechnie się sądzi ? A może to dość pokrętna próba skierowania uwagi organów ścigania na pewną zapomnianą sprawę ?
„Święto świateł” to pomysłowy choć niestety jednowątkowy kryminał rozgrywający się w środowisku fanów gry w GO z dużą ilością ciekawostek historycznych. Brak w nim zwrotów akcji a dodatkowo całość psuje zbyt przekombinowane zakończenie.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Wybitnie dobry kryminał. Bardzo wartka powieść pełna nagłych zwrotów akcji i soczystych bohaterów. Tęgie filozoficzne rozkminy głównej bohaterki są zbędne, ale i tak lektura zasługuje na najwyższe noty.

Kolejna książka Krzysztofa Kotowskiego po którą sięgnąłem. Typowy kryminał trochę podobny do serii z agentką Ultra tylko z innymi bohaterami. Jak u tego autora główni bohaterowie są nieszablonowi i tak jest i tutaj. Główną bohaterką jest czarnoskóra polska policjantka a pomaga jej historyk od japońskiej gry go. Mi się podobało. Trochę słaba końcówka ale osoby które lubią kryminały powinna się podobać.

Jak zwykle - świetny język, wciągająca fabuła, niezwykli bohaterowie, źródła historyczne. Tym razem fascynacja grą Go i jej mistrzami. W drugim planie trochę wypowiedzi antykołtuńskich w obronie po prostu człowieka. Każdego; czarnego, białego, żółtego czy geja. Każdego.

Niezależnie od tego, czy potraktujemy tę książkę jako przewodnik po świecie Go z elementami kryminału, czy kryminał pokazujący na czym polega ta starochińska gra, możemy po przeczytaniu Święta Świateł być zadowoleni.

Główni bohaterowie, którzy na codzień zmagają się z różnego rodzaju wykluczeniami społecznymi (czarnoskóra policjantka i homoseksualny historyk), poprzez pewien kontrast swych osobowości, współgrają ze sobą, co powoduje, że książkę czyta się bardzo sprawnie i jest się zaangażowanym w dalszą historię.

Chociaż końcówka może być już troszkę przesadzona i brakuje w niej już tylko przysłowiowego UFO to cała intryga, wcześniej opisana, spina się całkowicie i nie pozostawia zbyt wiele wątpliwości. Chociaż można by było kilka elementów intrygi mniej przekombinować to samo rozwiązanie wydaje się zaskakujące.

Samo zakończenie natomiast daje nadzieję na ewentualną kontynuację w przyszłości, bądź pozostawia nas w świecie znanym z Incepcji, w którym zastanawiamy się, czy "bączek" się zatrzymał, czy jednak nie...

Erudycja, poczucie humoru, świetny styl. Tajemnicze, artystyczne zakończenie. Łamanie stereotypów, a poza tym wiedza, wiedza, wiedza... W dodatku podana lekko, podstępnie nawet dla szczególnie opornych. Tych którzy lubią strzelanki, ganianki - książka ta znudzi. Dla mnie - poziom międzynarodowy.

W jednym z warszawskich apartamentów zostają znalezione zwłoki czterech mężczyzn. Okoliczności ich śmierci są niejasne. Wszystko wskazuje na to, że zmarli w trudny do wyjaśnienia sposób podczas gry w go – najstarszej i najtrudniejszej gry strategicznej. Na prośbę nadkomisarza Artura Śmigielskiego sprawę otrzymuje niepokorna i porywcza czarnoskóra policjantka, Eliza Dukoto. Razem szybko odkrywają, że ofiary zostały uśmiercone w identyczny sposób, w jaki sto pięćdziesiąt lat wcześniej zginął najwybitniejszy gracz w go – Shūsaku Honʼinbō.
Czy to robota szaleńca? A może mord rytualny? Policjantom z pomocą przychodzi Hubert Wanat, błyskotliwy historyk i badacz go. Skomplikowana sieć pułapek, kłamstw i fałszywych tropów prowadzi do przerażającej prawdy!

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Dużo dowiedziałam się na temat gry w go, wcześniej nie interesowałam się tą tematyką. Początek bardzo dobry, ale potem jakoś mnie nie przekonały mało prawdopodobne zdarzenia i przesadzone zakończenie. Jednak niech każdy przekona się sam.

Nie najgorszy kryminał. Historia wciąga, postacie są ciekawe, styl pisania lekki i bardzo dobrze się czyta. Wszystko było by super gdyby nie końcówka która według mnie jest na siłę i trochę bez sensu.

Nienajgorszy kryminał choć intryga bardzo mało wiarygodna. Liczyłam na więcej orientu. Miła rozrywka bez głębszej treści, ale nie jest to prawdziwy "wciągacz".