Serwal

Uwielbiam ten tom. Jest to 4 tom z cyklu o Agnetce Ultra, a śmiało mógłby być pierwszą książką tej serii. Dlaczego? Ano, dlatego, że właśnie w tym tomie poznajemy początki Agnetki Ultra. Najmocniejsza pozycja ze wszystkich. Bardzo przyjemnie mi się czytało, świetny wątek kryminalny oraz żydowski. Polecam całą serię :)

Warto wspomnieć że partia PIS to niemal sami żydzi, udający Polaków - Nigdy w historii tego kraju nie było tak wiele afer korupcyjnych i defraudacyjnych jak za ich panowania, tak samo skrajnego nepotyzmu. Tak jak PO to niemal w całości agentura niemiecka. Dodatkowo lewica socjalna to znowu nic innego jak czysty komunizm a może i stalinicm poglądów, rujnacja kraju. Takie są faktyczne beznadziejne, widoki tego Państwa. A są bo Polacy cały czas wybierają najgłupszej z możliwych wyborów, na każdych wyborach. Zawsze wybierają gwaranta swojej biedy, oraz aby ten kraj był z kartonu.

Emilia alias Rundi jest młodą, zdolną adeptką policyjną, którą zainteresował się kierujący tajną agencją prezydencką pułkownik Piotr Krentz. Werbunek przebiegł pomyślnie i od teraz będzie Emilia znana jako agentka Ultra. Jej obecne prywatne problemy to ciężka depresja przyjaciółki i współlokatorki, wrażliwej poetki Wiki, której choć bardzo się stara nie jest w stanie pomóc, oraz romans z szefem partyjnej młodzieżówki Kamilem Lechowiczem, którego miała inwigilować a nie się w nim zakochiwać.

Tymczasem okrutny seryjny morderca, aktywny w stolicy, według funkcjonariuszy zaangażowanych w śledztwo może okazać się kobietą. Jednak dobór ofiar przez zabójcę wskazuje, zdaniem pułkownika Krentza, że bez względu na to, kto jest egzekutorem zbrodni, mają one polityczny podtekst. Dlatego zleca Ultrze jej pierwsze poważne zadanie, polegające na inwigilacji partii Kamila. Jej nacjonalistyczny program i deklarowana półprywatnie przez członków konieczność zaostrzenia walki o Polskę dla Polaków, głównie poprzez jej odżydzanie, nie pozostawiają wątpliwości, do czego partyjni aktywiści mogą się posunąć.

I pomyśleć, że dowiedziawszy się, że czwarty tom cyklu z agentką Ultrą jest w istocie chronologicznym prequelem całej serii, miałam ochotę po prostu go sobie darować! Dobrze, źe tego nie zrobiłam, jest bowiem „Serwal” powieścią ciekawą i doskonale skomponowaną z bardzo różnorodnych elementów, kryminalnych, psychologicznych, obyczajowych, politycznych …Przy czym nie jest tak, źe wszystkie motywy kumulują się w finale w łatwo opisywalną całość, zdominowaną przez któryś z wcześniej równolegle prowadzonych wątków. Nietrudno sobie wyobrazić, źe na bazie „Serwala” mogłoby powstać kilka odrębnych powieści gatunkowych, każda przez wiele stronic ciągnąca jeden z zasygnalizowanych przez autora tematów. Tylko po co, skoro o większości z nich udało się Krzysztofowi Kotowskiemu powiedzieć w skondensowanej formie wszystko co najważniejsze.

Mój jedyny dyskomfort wokół „Serwala” wiąże się z Podziękowaniami autora Emilii Czechowicz, cytuję: „za jej wiersze”. Jeśli twórczość poetycką, której autorstwo w powieści należy do Wiki i która na mnie, na przykład, wywarła spore wrażenie, zawdzięczamy nie Kotowskiemu lecz adresatce jego Podziękowań, to sądzę, źe ten fakt powinien zostać formalnie uwzględniony w redakcyjnym opracowaniu książki przez wydawcę.

Początek agentki Ultra.

Początek agentki Ultra.

Czwarta część przygód agentki Ultry przenosi nas do jej początków w agencji gdzie poznajemy w jaki sposób i z jakimi problemami musiała się mierzyć na początku swojej kariery. Jak wszystkie książki w serii akcji jest bardzo dużo a stron mało więc dzieje się cały czas dużo. Lubię tą serię bo jest napisana w bardzo czytelny sposób i można się bardzo przywiązać do bohaterów którzy opisani są w bardzo dobry sposób. Została jeszcze jedna część po którą również na pewno sięgnę, co polecam również reszcie osób które lubią szpiegowskie sprawy dziejące się w Polsce na przełomie wieków..

Co tu pisać jak dla mnie dobra i tyle

Co tu pisać jak dla mnie dobra i tyle

Psychologiczny kryminał. Gęsty. Bardzo dobry. Polecam.

Psychologiczny kryminał. Gęsty. Bardzo dobry. Polecam.

Mocny, osadzony w polskich realiach thriller ze służbami w tle. Tym razem mamy mordercę, który w sposób dość okrutny zabija swoje ofiary. Mimo, że już na początku domyślamy się kto to taki, całość zachęca do czytania. Autor przenosi nas do początków kariery agentki Ultry, jej pierwszego zadania, które ma ścisły związek z jej życiem osobistym. Trochę mroku ludzkiej duszy, trochę polityki, psychologii i wyszło coś ciekawego.

Ciekawa fabuła.

Ciekawa fabuła.

O Krzysztofie Kotowskim kilkakrotnie słyszałem, ale po jego książkę sięgnąłem dopiero w momencie, gdy w jednej ze stacji radiowych przedstawił swoje zainteresowania muzyczne (w pewnym stopniu zbliżone do moich). Po przeczytaniu „Serwala” zadaję sobie pytanie, dlaczego nie zrobiłem tego wcześniej. Bo „Serwal” to jeden z najlepszych thrillerów jakie kiedykolwiek czytałem. Ciekawa i wartka fabuła (z celnymi odniesieniami do współczesnej Polski),interesujący bohaterowie oraz wątek psychologiczny. Czego chcieć więcej. Oczywiście, można się czepiać, że autor wykorzystuje ograny (do bólu) wątek rozwodzącego się policjanta lub za bardzo puszcza wodze fantazji (supertajna służba podległa tylko prezydentowi). Ale, moim zdaniem, nie obniża to poziomu książki. „Serwal” pokazuje, że ciekawe thrillery nie muszą powstawać tylko w Stanach Zjednoczonych czy też Wielkiej Brytanii. W Polsce jak widać też można napisać interesującą książkę w tym gatunku. Idealna lektura na wakacje i nie tylko.

• Krzysztof Kotowski
  • Kryminał