Więź. Odkryj połączenie między Tobą a resztą świata

Okładka książki Więź. Odkryj połączenie między Tobą a resztą świata Lynne McTaggart
Okładka książki Więź. Odkryj połączenie między Tobą a resztą świata
Lynne McTaggart Wydawnictwo: Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii ezoteryka, senniki, horoskopy
ezoteryka, senniki, horoskopy
The Bond. How to Fix Your Falling-Down World
Stu­dio Astrop­sy­cho­lo­gii
2013-05-01
2013-05-01
Ryszard Oślizło

Jedna z ważniejszych książek, jakie przyszło mi przeczytać. Bardzo ważna pozycja, znakomita lektura, która pięknie wyjaśnia nam m.in. ile złego wyrządziła nam teoria Darwina, jak potrzebne są nam bliskie, dobre relacje z całym naszym otoczeniem oraz że indywidualizm wcale nie leży w naszej naturze.
Szczerze polecam!

Szczerze polecam!

"To, co uważamy za swoją niezmienną i wyjątkową osobowość, jest w gruncie rzeczy związkiem – naszą Więzią ze światem".

W dzisiejszym świecie indywidualność jednostki jest wartością niezwykle pożądaną i dobrem najwyższym, do którego dąży większość ludzi. A czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, że być może wszyscy jesteśmy w jakiś sposób połączeni niewidzialną więzią, która czasami daje o sobie znać? O istnieniu właśnie takiego stanu rzeczy próbuje przekonać swoich czytelników Lynne McTaggart. I jestem jej skłonna uwierzyć, pomimo dość trudno przystępnej formy książki, którą mi zaserwowała.

Lynne McTaggart to amerykańska dziennikarka, wydawca, wykładowca i autorka sześciu książek. Ta niezwykle ceniona w swoim środowisku autorka, prowadzi na całym świecie warsztaty i telekonferencje dotyczące zdrowia i duchowości. McTaggart mieszka obecnie w Londynie wraz z mężem i dwiema córkami. Jej książka "Eksperyment intencjonalny. Waga Twoich myśli" to światowy bestseller, przetłumaczony na trzydzieści języków.

"Więź. Odkryj połączenie między Tobą a resztą świata" to publikacja podzielona na cztery, główne części. Autorka skupia się w nich na definicji świata jako superorganizmu. Próbuje również udowodnić, że każdy z nas posiada naturalny pociąg do jedności z otaczającym nas światem. Autorka nie zapomina także o poradach jak uzdrowić więź oraz w ostatnim z rozdziałów – przedstawia praktyczny poradnik pomagający zbudować grono więzi.

Czy zdarza Wam się słysząc, oglądając lub będąc po prostu świadkiem jakiegoś zdarzenia – odczuwać pewne wibracje, współodczuwać różne emocje i identyfikować się z daną osobą? To jeden z wielu dowodów, jakie przedstawia w swojej publikacji Lynne McTaggart na poparcie forsowanej przez nią tezy. Tezy o istniejącym połączeniu wszystkiego co nas otacza – ludzi, zwierząt czy materii nieożywionej. Autorka przytacza mnóstwo argumentów, w których z pewnością znajdziecie drobne epizody z własnego życia. Dotyka tematu rywalizacji, próbując obalić wyznawany pogląd, że to właśnie rywalizacja jest źródłem rozwoju jednostki. Według niej to nie walka winna być naszym celem, lecz życie w jedności. Muszę przyznać, że wiele hipotez, jakie autorka przedstawiła w swojej publikacji częściowo mnie przekonało. Zaczęłam bowiem dostrzegać pewne sygnały w codziennym życiu, które dawniej wydawały się nieznaczące. Tak, teoria więzi do mnie przemawia.

Książkę Lynne McTaggart zaliczyłabym do literatury popularnonaukowej, gdyż jej poszczególne części dotykają takich nauk jak fizyka kwantowa, genetyka, biologia, ewolucja, jak również astronomia czy psychologia. Wielość informacji jakimi niemalże zarzuca nas autorka, może niewprawionego czytelnika nieco zaskoczyć i zniechęcić do dalszej lektury książki. Dlatego też radziłabym czytelnikom zgłębiać lekturę tej publikacji małymi partiami tak, by umysł był w stanie przetrawić mnogość informacji w niej zawartych. To bowiem dzieło, które niewątpliwie wymaga doskonałego skupienia i zaangażowania uwagi czytelnika. Cała książka to prawie czterysta stron, z tego przypisy zajmują aż sześćdziesiąt – wyobraźcie więc sobie, z ilu źródeł Lynne McTaggart korzystała publikując swoje tezy. Do tego wszystkiego dochodzi czasami trudne słownictwo i mnóstwo definicji, które trzeba sobie po prostu przyswoić.

Czy kiedyś, w szkołach znajdzie się przedmiot uczący dzieci rozpoznawania łączącej ich więzi? Brzmi jak fabuła powieści science fiction? Być może. Jednak nasz świat cały czas się zmienia, a dzisiejsze stałe prawa fizyczne, jutro mogą być już zupełnie nieaktualne. Nauka to bowiem proces stałego odkrywania czegoś nowego. Jeśli jesteście ciekawi, co na temat połączenia między nami a resztą świata mają do powiedzenia naukowcy, badacze i amatorzy – zachęcam do lektury książki Lynne McTaggart.

Czy jesteście w stanie uwierzyć, że każda najdrobniejsza cząstka na świecie jest z Wami w jakiś sposób połączona i wywiera wpływ na Wasze życie? Czy może jednak twierdzicie, że to tylko Wy sami decydujecie o tym, co Was spotka, a poczynania innych osób i wszelkie zmiany i procesy zachodzące dookoła nie mają na to wpływu? Domyślam się, że są wśród Was tacy i tacy, ale chciałabym każdemu polecić książkę pani McTaggart „Więź. Odkryj połączenie między Tobą a resztą świata”.

Nawet jeżeli macie sceptyczne podejście do takich poglądów myślowych to uważam, że powinniście sięgnąć po tę pozycję choćby po to, żeby zapoznać się z innym punktem widzenia. Innym powodem, dla którego tak bardzo ją polecam, jest to, że jest naprawdę znakomita! To już druga książka tej pani, którą miałam przyjemność przeczytać i jestem naprawdę bardzo zadowolona. Uwielbiam czuć oddanie pisarki podczas czytania oraz widzieć to dopracowanie każdego najmniejszego elementu. Autorka miała pomysł i potrafiła całkowicie wykorzystać jego potencjał. Potrafiła się bardzo mocno zaangażować w napisanie tych prawie 400 stron.

„Napisałam tę książkę, aby udowodnić, że funkcjonujemy według przestarzałych zasad. Chcę pokazać, że naukowe wyjaśnienie tego, kim jesteśmy, uległo radykalnej zmianie, i że my też musimy się zmienić, żeby przetrwać.”

Zdecydowanie te słowa pisarki w dużym skrócie mogą przedstawić tematykę tej książki, jednak jest ona znacznie bardziej rozległa i obszerna. W sumie można by ją nawet w pewien sposób zaklasyfikować do literatury popularno-naukowej, ponieważ znajdują się tutaj odniesienia do wielu badań, sporo specjalistycznego słownictwa, a styl autorki nieco podpada pod ten typowy dla owego gatunku. Z drugiej jednak strony można ją uznać za swego rodzaju poradnik, zwłaszcza biorąc pod uwagę czwartą część oraz to, że ma ona nam pomóc w zrozumieniu wielu rzeczy i otwarciu się na świat.

Zdecydowanym plusem dzieła pani McTaggart jest już wyżej wspomniane dopracowanie, podobnie jak miało to miejsce w „Eksperymencie intencjonalnym”. Ja osobiście przepadam także za odnoszeniem się do naukowych badań, więc to kolejna zaleta. Faktem jest, że książka wymaga od nas ogromnego zaangażowania i skupienia, ponieważ tematyka wcale nie jest taka prosta, jak mogło być się wydawać, a i ten ogrom informacji musi zostać przyswojony w odpowiedni sposób. Dlatego właśnie nie jest to lektura, którą przelatujemy wzrokiem albo pomijamy jakieś zdania – jeżeli tak zrobimy to czytanie jej zupełnie mija się z celem.

Polecam tę pozycję każdemu, ponieważ jest to naprawdę bardzo dobra książka, którą każdy powinien przeczytać. Warto poświęcić jej więcej czasu i zagłębić się w każdy temat poruszany przez autorkę. Momentami może być ciężko, ponieważ takie książki mają to do siebie, że nasz mózg czasem potrzebuje odpoczynku, ale wystarczy po prostu mu tą chwilę wytchnienia dać, a potem z pewnością będzie już lepiej. Niezależnie od tego, czy wierzycie w Wasze połączenie ze światem, czy też nie, jest to lektura godna polecenia i powinniście po nią sięgnąć jak najszybciej.

• Przetłumaczone
  • » duchowość