Zwycięzca bierze wszystko

Okładka książki Zwycięzca bierze wszystko
Aneta Jadowska Wydawnictwo: Fabryka Słów Cykl: Dora Wilk (tom 3) fantasy, science fiction
fantasy, science fiction
Dora Wilk (tom 3)
Fabryka Słów
2013-07-12
2013-07-12

Okładka książki Harde Baśnie Ewa Białołęcka, Krystyna Chodorowska, Agnieszka Hałas, Anna Hrycyszyn, Aneta Jadowska, Aleksandra Janusz, Anna Kańtoch, Marta Kisiel, Magdalena Kubasiewicz, Anna Nieznaj, Martyna Raduchowska, Milena Wójtowicz, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,9
Harde Baśnie Ewa Białołęcka, Kry...
Okładka książki Harda horda Ewa Białołęcka, Agnieszka Hałas, Anna Hrycyszyn, Aneta Jadowska, Aleksandra Janusz, Anna Kańtoch, Marta Kisiel, Magdalena Kubasiewicz, Anna Nieznaj, Martyna Raduchowska, Milena Wójtowicz, Aleksandra Zielińska
Ocena 6,9
Harda horda Ewa Białołęcka, Agn...

Oficjalne recenzje i

Anioły i Demony

1492 60 133

I co mam zrobić z Heksalogią o przygodach Dory Wilk ? Bardzo lubię spotkania autorskie i prelekcje z udziałem Pani Anety, zwłaszcza gdy temat wykładu dotyczy popkultury, literatury kryminalnej bądź słynnych zbrodni. Natomiast mimo najszczerszych chęci, (Teo)Dora jako postać nie przekonuje mnie. Pomysł na wykreowanie światów równoległych, między którymi swobodnie przemieszcza się główna bohaterka – policjantka jest naprawdę nośny i daje pisarzowi wiele możliwości poprowadzenia fabuły.
Tymczasem w trzecim tomie akcja rozgrywa się w przeważającej części w sferze fantastycznej, gdzie roi się od wampirów, wilkołaków, diabłów, aniołów oraz innych nieziemskich istot. Ludzkie zagadki kryminalne schodzą na plan dalszy, zaś Dora jawi się jako postać obdarzona omnipotencją. I nie jest to bynajmniej postać na miarę Stefka Burczymuchy ;-), ona naprawdę daje radę wszystkim istotom egzystującym w zaświatach od wielu setek lat… Ale za wiele tych mocy i umiejętności specjalnych, za wiele.
Drażniące bywają nadmiernie używane zdrobnienia typu: Słoneczko, Ptaszyno, pisklak; dziwnie wyglądają relacje panujące w mentalnym Triumwiracie, nawiasem mówiąc trochę za bardzo przypomina to rozwiązanie znane choćby z sagi „Zmierzch”. Może bardziej poszukiwałem elementów humorystycznych, niż subtelności, erotyzmu czy romantyzmu. Choć osobiście skłaniam się ku tezie, że gdybym był młodą czytelniczką czytałabym z zapartym tchem. Cóż nie jestem, ale nikt nie jest doskonały :-)

Po raz kolejny książka Anety Jadowskiej wbiła mnie w fotel, wzbudzając we mnie wszystkie możliwe emocje od śmiechu i radości, po przez złość, frustrację, kończąc na łzach.
Czytało mi się bardzo dobrze i nie mogę się doczekać aż sięgnę po następne części.
Jestem naprawdę ciekawa co jeszcze może spotkać Dorę i jej bliskich.

Jestem naprawdę ciekawa co jeszcze może spotkać Dorę i jej bliskich.

Na półkach: , , , , ,

Dora, Miron i Joshua, chcąc odsapnąć po ostatnich wydarzeniach, udają się na wieś, do domku, który kiedyś należał do dziadków Dory i gdzie ta jako dziecko spędzała wakacje. Chcą spędzić tam święta w spokoju, jakiego nie mieli w ostatnim czasie, jednak nie jest im to dane. Ktoś planuje zamach, który ma wstrząsnąć całym chrześcijańskim systemem, a ponadto na Dorę znów ktoś czyha i posyła na nią skrytobójców. Kobieta nie może tego zignorować i po raz kolejny rzuca się w wir walki, polityki i ratowania świata.

Już wiem, że nie mogę przesłuchać na raz całej serii, bo po tym jak zmaratonowałam dwa poprzednie tomy miałam dość Dory i wszystkiego, co się z nią wiąże. Moja niechęć trwała co prawda niecały miesąc, ale jednak miałam przesyt, a audiobook tego tomu przypomniał mi, czemu tak się stało. Znowu dostałam nieprawdopodobną (nawet jak na fantastykę, a może nawet zwłaszcza jak na fantastykę) historię, w której Dora zjednuje sobie dosłownie wszystkich, z którymi się spotyka, a jeśli jednak ktoś się jej opiera, to jest zły albo jeszcze nie dojrzał do stania się kolejną osobą, która ma u niej dług wdzięczności. Trochę mnie to denerwuje, no ale cóż, taki urok tej serii, a przecież nikt nie każe mi w nią dalej brnąć.

No ale co ja zrobię, że z drugiej strony niesamowicie dobrze mi się tego słucha? Dora i jej spółka może są denerwujący, podobnie jak wszechobecna deus ex machina, ale mimo to jest to niesamowicie przyjemna i lekka seria, a audiobook idealnie się sprawdza przy sprzątaniu, spacerach albo podróży autobusem, dlatego pewnie szybko z niej nie zrezygnuję, tym bardziej że połowa już za mną.

Bardzo się cieszę, że nie poprzestałam na pierwszej części serii, jak przez chwilę planowałam. Seria niesamowicie się rozwija i bardzo wciąga. Jedyne minus tej książki to to, że strasznie zawiodłam się na Nikicie... Spotkanie z uniwersum Jadowskiej zaczęlam od trylogii o Nikicie i wiedziałam, że coś się złego wydarzyło między nią a Dorą, ale jej zdrada aż mnie zakłuła.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Ten tom podobał mi się bardziej niż drugi, ale mniej niż pierwszy. Drażni mnie wątek romantyczny między trójką głównych bohaterów. Ogólnie było naprawdę całkiem nieźle, mimo, że momentami można było się pogubić w wątkach. Będę napewno czytać kolejne tomy.

Jesli próbujesz przewidzieć losy Doby Wilk to daj sobie spokój. Szkoda czasu. Super książka, polecam

Jedna z moich ulubionych serii - interesująca, zaskakująca i wciągająca

Jedna z moich ulubionych serii - interesująca, zaskakująca i wciągająca

Ocena: 6,5.
Mam mieszane uczucia odnośnie tej książki. Z jednej strony była dla mnie najciekawszą z części dotychczas przeczytanych. Wątek rebelii w piekle, ośrodka dla mieszańców, sądu ostatecznego, relacja z Baalem, Abaddonem, bardzo mi się to podobało, kartki przewracały się same, ale z drugiej strony, relacja miłosna łącząca Dorę, Mirona i Joshuę bardzo mnie irytuje. Jak dla mnie za dużo jest wtrąceń na tle erotycznym, drażni mnie to, bo mam wrażenie, że są one mocno na siłę wtrącane, żeby cały czas czytelnikowi przypominać jak oni są (napiszę kolokwialnie) na siebie napaleni. Wolę w książkach zdecydowanie relację miłosną, która jest subtelna, rozwija się bardziej w tle. Taka, że aż chce się kibicować bohaterom w tym. A tu Pani Aneta musi co chwilę przypominać jak to oni się kochają, jak siebie pragną.
Podsumowując, wydarzenia, akcja, pomysły na rozwój wydarzeń jak najbardziej na plus.
Miłosny trójkącik... ostudziłabym go nieco.
Ale mimo wszystko książkę czyta się dobrze. Lekka pozycja na wakacje, na odprężenie się, czy oderwanie od codzienności.

Ocena: 6,5.

Muszę powiedzieć, że główna bohaterka i wszyscy wokół niej nieco mnie zmęczyli. Chyba zrobię sobie przerwę, bo ten festiwal jej uwielbienia negatywnie wpływa na odbiór książki - oczywiście w moim przypadku :)

Minimalnie lepsza od poprzedniej części, niemniej wciąż za dużo cringu. Mam wrażenie, że autorka miała zbyt dużo pomysłów na fabułę i mimo wszystko zdecydowała się zamieścić je wszystkie, przez co miałam odczucia jakbym czytała swoje opowiadania pisane w wieku 12 lat. Wszechmogąca, idealna Dora ratująca świat nie pomaga.