Dziecięce mądrości czyli rymowanki z morałem

Okładka książki Dziecięce mądrości czyli rymowanki z morałem Jacek Pacioch
Okładka książki Dziecięce mądrości czyli rymowanki z morałem
Jacek Pacioch Wydawnictwo: Novae Res literatura dziecięca
literatura dziecięca
Novae Res
2013-04-22
2013-04-22
Dziecięce mądrości czyli rymowanki z morałem literatura dziecięca novae res jacek pacioch

Gdyby dorośli patrzyli na świat przez pryzmat „Dziecięcych mądrości czyli rymowanki z morałem” to nie byłoby wojen, ludzie nie kłóciliby się, nie kłamaliby, byli uśmiechnięci i zadowoleni oraz nie mylili się w rachunkach. Świat w wierszykach jest poukładany i wszystko, co się w nim dzieje ma swój sens. Jeśli spotyka tu kogoś coś złego to on sam jest tego przyczyną.
Najbardziej do gustu przypadł mi utwór opowiadający o króliku, który wstydził się swoich długich uszy. Chował je w nausznikach, unikał innych zwierząt, mimo że im nie przeszkadzał ten jego „mankament”, bo przecież żadne zwierzę nie jest bez wad. Pewnego wczesnego dnia o świcie długie uszy uratowały wszystkie zwierzęta. Jak tego dokonał? Przekonajcie się sami. Sam królik wyciągnął naukę: „Pokonaj swe słabostki i w zalety zamień”.
Wiersze są bardzo pomysłowe. Dwanaście rymowanek trafia do wyobraźni dzieci i są doskonałe na każdą okazję. Mogą posłużyć, jako element wychowawczy zamiast długich tłumaczeń. Maluchy mają okazję poznać tu zachowania oraz zawody, a nawet liczby i litery, dzięki czemu ułatwi dzieciom naukę i utrwali to, co już znają.
Książeczka została wykonana z grubego, śliskiego papieru i twardej, błyszczącej okładki. Wewnątrz znajdziemy interesujące ilustracje wierszyków.
„Dziecięce mądrości czyli rymowanki z morałem” są dobrą książką już dla dzieci dwuletnich, które wchodzą w świat rymowanek i na pewno sięgną po nią jeszcze pierwszoklasiści, którzy będą utrwalać dzięki niej zdobytą w szkole wiedzę.

W jaki sposób najlepiej przekazywać dzieciom naukę, pokazywać świat, wskazywać jak należy w życiu postępować a co może przynieść szkodę nie tylko komuś obcemu, lecz również nam samym? Moim i nie tylko moim zdaniem jednym z najlepszych sposób jest zabawa. A bawić można się na rożne sposoby. Dobrym pomysłem są zabawy językowe, słowne.

Taką właśnie zabawę słowem połączoną z edukacja najmłodszych oferuje książka Jacka Paciocha "Dziecięce mądrości czyli rymowanki z morałem". Niewielkich rozmiarów pozycja bawi, ciekawi i uczy. Dwanaście rymowanych wierszyków bez trudu trafia do wyobraźni maluchów. Opowiadane historyjki są proste i bardzo dowcipne. Poznajemy m.in. ropuchę Kłamczuchę, z którą nikt nie chciał się przyjaźnić, zawstydzonego królika w nauszniku i wilka wegetarianina. Wierszyki nie tylko bawią, każdy z nich bowiem zakończony jest morałem skierowanym do najmłodszych. Młody czytelnik ma również okazję poznać zawody, a także zwierzęta mieszkające w zoo. "W Liczbowym Gaju" zaś czekają na dzieciaków rymowanki o cyfrach i liczbach. Zwieńczeniem książeczki jest wierszyk o literkach, który nie tylko rozbawi, lecz również ułatwi dzieciom zaznajomienie się z literami alfabetu.

Książka jest niewielkich rozmiarów, lecz zawiera sporą dawkę wartościowych treści, które przekazane w zabawny i bardzo prosty sposób z łatwością trafią do wyobraźni najmłodszych czytelników. Atutem książeczki jest również wzbogacenie każdego z wierszy o barwną i bardzo pogodną ilustrację.

Sporym atutem jest też jakość książki. Twarda okładka, kredowy papier i bardzo staranne wykończenie sprawiają, że doskonale nadaje się na prezent.

Polecam maluchom i ich rodzicom.

Taką właśnie zabawę słowem połączoną z...

Książeczka zawiera zbiór rymowanek, łatwych do zrozumienia, każda zakończona morałem. Dodatkowo zawiera kolorowo ilustrację odnoszące się do poszczególnych rymowanek. Przeznaczona dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Lekko się czyta, bardzo wesołe, aczkolwiek mądre rady dla milusińskich. Myślę,że każdy maluszek będzie słuchał z zainteresowaniem. Wierszyki są ładnie zatytułowane, do każdej jest przypisany inny kolor, czyli nie jest nudno i bezbarwnie.
Język jest zrozumiały, nie ma trudnych słów, z którymi dziecko mogłoby mieć problem.

"Jest to historia troszeczkę zabawna,
Bardzo ciekawa, poniekąd prawdziwa,
Więc czytaj uważnie, mój Czytelniku,
Bo będzie o wilku, co wciąż jadł warzywa."

"Kto włożyć może czarna kreację
Lub jeśli wolisz, jest biała?
Kto tak na prezent wspaniale pasuje?
Bo z podarku jest radość nie mała?"

Jak widać ilustracje są bardzo wesołe, miłe dla oka. Ułatwiają zapamiętanie aktualnie czytanej rymowanki. Myślę,że śmiało można nabyć dla swoich pociech. Książeczka jest w twardej oprawie, co dla mnie jest ważne, nie pognie się, wygodnie się czyta.
Zastanawiam się czy są jakieś minusy, ale chyba żadnych nie znalazłam. Oczywiście Mamy, bardziej wymagające, mogą widzieć mankamenty. Z mojej perspektywy wszystko jest na plus.

Ciekawy, zabawny, kolorowy i świetnie zilustrowany zbiór wierszyków z morałem dla naszych najmłodszych. W bardzo mądry, przyjemny w odbiorze i pozytywny sposób podpowiada i tłumaczy naszym milusińskim w jaki sposób należy się zachowywać i jak postępować w sytuacjach które spotykają na swej drodze każdego niemal dnia. Dotyczy to szeregu najprzeróżniejszych zagadnień obecnych w ich młodym życiu: relacji z dorosłymi, sposobu odnoszenia się do innych dzieci, dbania o porządek, szacunku dla zwierząt, codziennych obowiązków, odżywiania się, zabawy, pracy, „mijania się z prawdą” i wielu wielu innych.

Uczy, bawi i wskazuje najlepsze rozwiązania pojawiających się problemów. Bardzo polecam tę niewielką książeczkę wszystkim rodzicom posiadającym pociechy w przedziale wieku do trzech do siedmiu lat, bo to głównie do nich skierowana jest ta lektura. Zarówno wam jak i waszym dzieciom z całą pewnością zapewni znakomitą i pouczająca rozrywkę.

Książeczek z wierszykami mamy już naprawdę bardzo sporo, ale jestem zdania, że tego typu publikacji nigdy nie za wiele. W końcu rymowanki to coś co zarówno ja jak i Nikodem uwielbiamy :)

W tej małej i niepozornej książeczce znajdziemy dwanaście wesołych, rymowanych wierszyków przeznaczonych dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat. Nie jest to oczywiście regułą, bo moim zdaniem i te nieco młodsze i te nieco starsze dzieciaczki na pewno również z przyjemnością posłuchają tych rymowanek. Są to mądre i pouczające utwory dzięki którym dziecko dowie się jak należy lub jak nie należy postępować. Jakie zachowania są dobre, a jakie złe. Wierszyki te w wesoły i zabawny sposób opisują między innymi to, że w domu powinno utrzymywać się porządek, że nie należy wstydzić się siebie, a to co uważamy za wadę często może okazać się zaletą, że warto mieć marzenia. Dowiemy się dlaczego nie ładnie jest kłamać, jak ważne jest liczenie i jak łatwo jest poznać literki :)

"Rozbawi Cię szybko od ucha do ucha
Zapatrzona w siebie ropucha kłamczucha.
Wiele zabawy na pewno Ci sprawi
Mucha co w locie morały prawi.
Doda odwagi i pogody ducha
Królik co przez nauszniki słucha.
Nauka, lecz także wiele radości
Oto co kryją "Dziecięce Mądrości".

Kiedy po raz pierwszy zobaczyłam tę książeczkę pomyślałam sobie, że pewnie jest to zbiór różnych zabawnych tekstów wymyślonych przez dzieci. Jednak po przeczytaniu opisu okazało się, że są to wierszyki, a co ważniejsze wierszyki z morałem.

Jeżeli chodzi o wydanie to jest to poręczna fajna książeczka. Okładka jest twarda, strony śliskie. Ilustracje natomiast są ładne i kolorowe, ale miałam jednak nadzieję, że będą one w podobnym stylu jak obrazek na okładce, są jednak inne... Ale to nic nie szkodzi. Mimo wszystko są wyraziste, ładne, bardzo barwne i wesołe.

Po przeczytaniu tych rymowanek wraz z Nikodemem postanowiliśmy sobie trochę porozmawiać na tematy tutaj zawarte. Dzięki tej książeczce omówiliśmy wiele ciekawych i ważnych rzeczy, a ja dowiedziałam się co Nikuś sądzi i jak rozumie niektóre sprawy. Bardzo lubię lektury, które zachęcają i skłaniają do tego, aby wraz z dzieckiem przeprowadzić nieco poważniejsze rozmowy :) Mimo, że polecam to cena za taką małą książeczkę jest dosyć spora więc tutaj sami musicie już zadecydować czy zechcecie ją zakupić :)

W dzisiejszych czasach wybór bajek jest ogromny, kolorowe, bajkowe, duże i małe, śmieszne i piękne. Jednak co takiego musi mieć książeczka, żeby przyciągnąć uwagę dziecka?

„Dziecięce mądrości czyli ...” to rymowane wierszyki, które uczą nasze dzieci, że nie warto kłamać czy mieć bałagan, że mama jest najlepsza na świecie. Dzieci poznają różne zawody oraz literki, oraz to że warto jeść warzywa. Wierszyki są wesołe i fajnie ilustrowane.

„Rozbawi Cię szybko od ucha do ucha
Zapatrzona w siebie ropucha kłamczucha
Wiele zabawy na pewno Ci sprawi
Mucha co w locie morały prawi
Doda odwagi i pogody ducha
Królik co przez nauszniki słucha
Nauka, lecz także wiele radości
Oto co kryją „Dziecięce Mądrości”

Bajeczki przeznaczone są dla dzieci w wieku od trzech do siedmiu lat, jednak moja ośmioletnia bratanica jest również nimi zachwycona, bardzo jej się podobają i lubi sama je sobie czytać. Widać, że autor świetnie trafia w dziecięce gusta, i choć książeczka nie jest za gruba, to jednak 12 wierszyków potrafi zaspokoić ciekawość, rozbawić oraz wiele nauczyć. Ilustracje są również bardzo fajne, kolorowe, świetnie oddające treść wierszyków.

Polecam! Szczególnie dzieciom troszkę starszym, pięciolatkom i starszym na pewno się spodoba :)

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2013
Format : Książka
Ilość stron: 42
Półka: posiadam
Do kupienia: Gandalf, Zaczytani

,,Dziecięce mądrości, czyli rymowanki z morałem” Jacek Pacioch

Jacek Pacioch stworzył wspaniałe wierszyki z morałem.

Warto pamiętać i zabrać o to, abyśmy w domu mieli porządek, gdyż bałagan bardzo źle o nas świadczy. Należy także tolerować swoje zalety i nie przekształcać ich w wady. Z każdej sytuacji można znaleźć wyjście, trzeba tylko tego chcieć. Zwierzęta także należy traktować z szacunkiem, gdyż są naszymi przyjaciółmi.

Książeczka może nie jest zbyt duża objętościowo, jednak jakże ważna. Już od najmłodszych lat powinniśmy zachowywać się zgodnie z przyjętymi normami. Zadaniem rodziców jest wychowanie swoich pociech na dobrych, wrażliwych ludzi.

Wszystkie teksty są ładnie rymowane, a całości dopełniają wspaniałe fotografie, które cieszą oko. Pozycję przeczytałam w tempie błyskawicznym.

Z twórczością autora zapoznałam się po raz pierwszy, jednak w przyszłości z pewnością jeszcze nie raz sięgnę po pozycje tego pisarza. Są wspaniałe i bardzo wartościowe.

Bardzo lubię czytać pozycje z literatury dziecięcej, gdyż nie ma w nich zakłamania, fałszu, żadnych stosunków, czy trójkątów miłosnych. Bardzo mi taka tematyka, jak w tej książce, odpowiada.

,,Dziecięce mądrości, czyli rymowanki z morałem” to warta uwagi pozycja, która spodoba się nie tylko najmłodszym. W końcu wartości w niej zawarte są ponadczasowe i odnoszą się do każdego z nas!

Moja ocena : 5,5/6

Wydawnictwo: Novae Res
Data wydania: 2013
Format : Książka
Ilość stron: 42
Półka: posiadam
Do kupienia: Gandalf, Zaczytani

,,Dziecięce mądrości, czyli rymowanki z morałem” Jacek Pacioch

Jacek Pacioch stworzył wspaniałe wierszyki z morałem.

• Novae Res
  • Własna biblioteczka
  • Recenzenckie
  • Dla dzieci

Dodaj cytat z książki Dziecięce mądrości czyli rymowanki z morałem