Niespodziewany trup

2013-05-06
2013-05-06
9788363742034
literatura polska

W książce znalazłam kontynuację wątków z książek: Babska misja, Teściową oddam od zaraz i Ekologiczna zemsta. Wszystkie cztery wiąże postać dziennikarki Luki oraz Łukasza Szczęsnego (jej męża policjanta).

Bardzo dobra seria. Taka idealna na rozluźnienie. Na poprawę humoru.
Dużo wątków pobocznych, trochę kryminału, świetnie ukazana polska rzeczywistość z jej absurdami.
Polecam!

Bardzo dobra seria. Taka idealna na rozluźnienie. Na poprawę humoru.
Polecam!

W Kraśniku dochodzi do napadu na bank, policja i prokutor prowadzą śledztwo w tej sprawie.

Toż to kontynuacja "Teściową oddam od zaraz". Dziwię się, że nie są te książki podawane jako seria. Polecam czytać je w kolejności najpierw "Teściową..." a dopiero potem "Niespodziewany trup".

Mam mieszane uczucia co do tej książki. Bardzo nierówny styl. Momentami bardzo dobra, zabawna, niemal w stylu Chmielewskiej. Ale po chwili irytująca, nudna, przewidywalna. Ocenę trochę naciągnęłam.

Znakomita rozrywka w niewielkiej książeczce. Komedia kryminalna, z nutą obyczajową. Dużo różnorodnych bohaterów, wątek romantyczny, prosta intryga kryminalna, a wszystko opatrzone fajnym humorem. Czyta się znakomicie.

W niewielkim miasteczku, w którym wszyscy się znają, dochodzi do napadu na bank. Świadkiem zdarzenia jest Anusia, fryzjerka mająca swój zakład niedaleko banku.
W redakcji lokalnej gazety zostaje znaleziona zamordowana dziennikarka, dość wredna i wścibska osóbka, która myśli nad zdobyciem dużej gotówki, wyjazdem z miasta i rozpoczęciem kariery w Krakowie.

Od razu możemy się domyślić, o co chodzi w wątku kryminalnym, ale i tak dobrze się czyta, zwłaszcza pomysły i domysły dziennikarzy.
Mnie najbardziej przypadła do gustu pewna Blondie, niezwykle rezolutna, potrafiąca obserwować otoczenie i wiedząca jak postawić na swoim. Ewunia Patrycja, bo o niej mowa, czyli nad swój wiek mądra i bystra, sepleniąca pięciolatka, potrafi zjednać sobie czytelnika.

Lekka i przyjemna lektura.

Bardzo lubię czytać i z upodobaniem wybieram książki pisane przez autorów z dużym poczuciem humoru, spostrzegawczych, z pewnym doświadczeniem życiowym, którzy są w stanie stworzyć ciekawych bohaterów. Taka jest właśnie w mojej opinii - Pani Małgorzata, której życzą aby nie przestawała pisać! Czas spędzony przy tej powieści absolutnie nie jest stracony - akcja wciąga bez reszty, dreszczyk emocji gwarantowany, a wspomniane przekleństwo - genialne! Polecam serdecznie.

"Niespodziewany trup" autorstwa Małgorzaty J. Kursa to komedia kryminalna, której akcja rozgrywa się w Kraśniku (woj. lubelskie) – 80 km od mojego miasta.
Luiza, Kamila, Lukrecja, Filip i Konrad oraz naczelny (w delegacji aktualnie) to ekipa redakcji "Echa Kraśnika", mającej siedzibę w Domu Kultury. Atmosfera nie jest tam najlepsza.
Podczas weekendowej imprezy u nowego burmistrza, Luiza (rozwódka, matka Tomaszka) podsłuchała pewną rozmowę. I oczywiście nagrała, bo z dyktafonem nie rozstawała się nigdy. Miała plan, jak to wykorzystać do własnych celów.

Początek książki jest trudny, bo na niewielu kartkach pojawia się bardzo wielu bohaterów, mieszkańców miasta, ludzi różnych zawodów, pozycji społecznej, sytuacji rodzinnej i zawodowej, powiązanych lub niepowiązanych ze sobą. Można mieć problem z ogarnięciem tego, kto jest kim.

W poniedziałek ma miejsce napad na mały, lokalny bank. Napastników było dwóch, mieli broń. W tym czasie oprócz pracownic była tam Anusia, fryzjerka, z zakładu obok placówki. Została niemile (delikatnie mówiąc) potraktowana przez jednego z bandytów.
Śledztwo prowadzi kraśnicka policja oraz lokalna gazeta (mają u siebie nawzajem "wtyki" i wiedzą co wie i planuje "konkurencja").

Na tym się jednak nie kończy, bo pewnego ranka w redakcji zostaje znaleziona ... martwa Luiza.
Sytuacja się komplikuje. Bo od teraz do wyjaśnienia są dwie sprawy. Miasto plotkuje po swojemu a wersje wydarzeń zależą od tego kto i komu o tym opowiada.

A potem ma miejsce jeszcze jedno wydarzenie prawie kryminalne.

Akcja nie należy do superszybkich, ale nie ma nudów. Przy takiej liczbie bohaterów nie ma takiej możliwości. U każdego z nich bowiem coś się dzieje. Niekoniecznie ma to związek ze śledztwami oczywiście. Bo jest to też książka z wątkiem obyczajowym.
Superbohaterką jest dla mnie w tej książce Ewa Patrycja – mała dziewczynka, która szuka dla siebie tatusia i jest w tym przezabawna. W zasadzie jest rozbrajająca we wszystkim co mówi, niezależnie od tego, do kogo i na jaki temat.

Bardzo przyjemna lektura.

Podczas weekendowej imprezy u nowego...

1964

Lekka powieść z wątkiem kryminalnym. Dobra na poprawę nastroju, oderwania się od tego, co stanowi naszą obecną rzeczywistość. Nie wymaga głębszego namysłu, prób rozwikłania skomplikowanej zagadki. Tu wszystko jest jasne. Czytelnik jedynie potwierdza swoje opinie o bohaterach, odpowienio ukształtowane przez Autorkę, która nawet nie próbuje ukryć tego, że wpływa na nasze poglądy o postaciach, zdarzeniach, które nam przedstawia.

Książkę bardzo lekko mi się czytało. Polecam książkę na zimne wieczory.

Książkę bardzo lekko mi się czytało. Polecam książkę na zimne wieczory.

• Audiobooki

Małgorzata J. Kursa Niespodziewany trup Zobacz więcej