Sasha

Okładka książki Sasha Joel Shepherd
Okładka książki Sasha
Joel Shepherd Wydawnictwo: Jaguar Cykl: Próba krwi i stali (tom 1) fantasy, science fiction
Próba krwi i stali (tom 1)
A Trial of Blood and Steel. Sasha (2007)
Jaguar
2013-05-08
2013-05-08
Jakub Steczko
próba krwi i stali

Wojna puka do drzwi…

1963

Gdyby nie fatalne tłumaczenie...

Gdyby nie fatalne tłumaczenie...

mega chaotyczna, masa nazewnictwa i rzeczy, które nie są wyjaśniane w żaden sposób, bardzo łatwo się pogubić, od początku ma się wrażenie, że czyta się jakiś drugi, czy trzeci tom, a nie pierwszy :/

Do książki wróciłam po paru ładnych latach i nadal wciąga tak samo jak wcześniej 😀

Na niską ocenę wpływa przede wszystkim chaotyczność książki (przynajmniej w moim odczuciu) – czytelnik zostaje rzucony w wir zdarzeń, bez słowa wprowadzenia. O ile wiele rzeczy można po prostu dowiedzieć się w trakcie czytania, o tyle stosowanie zwrotów typu Saalshen, Nasi-Keth, goeren-yai … bez ich wyjaśnienia jest uciążliwe, jak samo jeśli chodzi o wyjaśnienie stosunków feudalnych.
Do połowy książki ledwo dobrnęłam – historia może i ciekawa, lecz nie porywająca. Zamysł ciekawy, ale nie do końca wykorzystany.
W drugiej części akcja stała się bardziej interesująca.
Mam wrażenie również, że wiele aspektów pozwalających przywiązać się do postaci literackiej zostało pominiętych.
Do mnie opowieść nie przemawia i wątpię, abym sięgnęła po kolejne tomy.

Chciałabym dziś polecić Wam mało znaną a przez to stanowczo niedocenioną serię:
"Próba Krwi i Stali" Joela Shepherda
Jest to seria składająca się z czterech tomów i co jest dziś ważne, w dobie niedokończonych serii JEST ZAKOŃCZONA.

➡ I z czym mamy tu do czynienia, ano właśnie z wszystkim, co powinna zawierać dobra powieść, ze świetnie wykreowany światem, bardzo dobrze napisaną główną bohaterką, mamy kraj z podziałami wewnętrznymi, mamy walkę o władzę, intrygi i politykę, jest też wątek miłosny. Jest walka dobra ze złem, mamy niemożliwy wręcz wybór, którego musi dokonać główna bohaterka z jednej strony ukochana rodzina i honor, a z drugiej strony ludzie których szanuje i jej przyjaciele.
Uprzedzam o jednym, że bohaterowie osiągają swoje cele w walce, a nie za sprawą magicznych zdolności.
Początek może czytelnika zniechęcić, gdyż autor zasypuje nas nazwami bohaterów (jest słowniczek),religiami, polityką i machnizmami rządzącymi tym światem. Przez pierwsze ok 100 stron trzeba się skupić, żeby wszystko zrozumieć i we wszystko się wdrożyć, ale potem to naprawdę kawał dobrej książki, ja przeczytałam jednym tchem i napewno wrócę do tej Serii jeszcze nie raz.

Chciałabym dziś polecić Wam mało znaną a przez to stanowczo niedocenioną serię:
"Próba Krwi i Stali" Joela Shepherda

Ksiazki nie dalam rady skonczyc,za duzo polityki ,za duzo gadania i za bardzo wszystko rozwleczone.

Całą serię znalazłam na targach książki za bezcen. Miałam duże obawy ale rozwiały się w miarę czytania powieści.
Główna bohaterka to klasyczny przypadek kobiety z jajem - co w dzisiejszych czasach jest nadmiernie promowane. ALE jak się przyzwyczaić to łał.
Odniose się jednak do innego bohatera, którego przemiana pokazana jest w sposób znakomity. Z prostaka gość staje się szlachetnym i porządnym człowiekiem, którego nie można nie darzyć sympatią.

Do tego dochodzi konflikt na skalę międzypaństwową i niepokoje społeczne wynikające z różnic klasowych, religijnych i rasowych. Jak dla mnie - majstersztyk.

"Sasha" ze względu na jej wydanie to prawdopodobnie jedna z ostatnich książek, która przykułaby mój wzrok w księgarni i zachęciła do kupna. Kiedy już wpadła w moje ręce nie miałam zbyt wygórowanych oczekiwań, które dodatkowo ostudziło porównywanie tej książki do powieści Martina.

"Sashę", ze względu na tempo akcji czyta się naprawdę przyjemnie, ale autor w ogóle nie stara się wprowadzić czytelnika w zawiłości świata, który stworzył. Mnogość imion, krain i religii mocno przytłacza. Po ukończeniu tej książki nadal nie do końca orientuję się jak duże znaczenie ma królestwo, którym rządzi ojciec tytułowej Sashy, ani która z ledwie wspomnianych postaci z pozostałych królestw tak naprawdę się liczy. Takie detale odróżniają właśnie tę historię od tego co stworzył Martin w "Pieśni lodu i ognia". Ze względu na dość zaskakującą fabułę dam szansę kontynuacji, ale moje oczekiwania są dużo bardziej wygórowane.

Bardzo dobra powieść fantasy, jednak początek może porządnie czytelnika zniechęcić. Od pierwszych stron zostałam zasypana wieloma, podobnie brzmiącymi imionami (na szczęście na początku był spis imion),różnymi religiami oraz polityką. Można było się w tym wszystkim pogubić. Do około 150 strony nic ciekawego w powieści się nie działo. Miałam wrażenie, że bohaterowie za dużo gadają, a za mało robią. Nigdy nie przeszkadzało mi to w książkach, aż do teraz. Na szczęście nie poddałam się. Z każdą kolejną stroną książka wciągała mnie coraz bardziej, a fabuła zaczynała zaskakiwać. Polubiłam bohaterów i nie mogę się już doczekać ich dalszych losów. Polecam cierpliwym czytelnikom, lubiącym fantasy bez magii osadzone w realiach "średniowiecza".

Książka miała potencjał ale natarczywe budowanie świata przez autora i masa postaci powoli zniszczyły dla mnie wszystko. Nie mogłam znieść problemów politycznych i innych które były w książce. Brak było dla mnie równowagi między budową świata a akcją.
Były chaotyczne przejścia między jednym i drugim co może człowieka zmęczyć.
Książka wymaga też od czytającego dobrej pamięci. Cały czas ktoś coś gdzieś robi, o kimś mówi gdzie wiemy o tych miejscach, osobach mało lub nic.
Ciężka książka, wymagająca myślenia i skupienia.

Były chaotyczne przejścia między jednym i drugim co może człowieka zmęczyć.
Książka wymaga też od czytającego dobrej...