Rząd polski na uchodźstwie 1939-1945

historia
Książka i Wiedza
1993-01-01
1993-01-01

Od dłuższego czasu zastanawiałem się nad moimi spostrzeżeniami po przeczytaniu książki, zastanawiałem się nad decyzjami podjętymi przez rząd Polski na uchodźstwie w latach 1939 -1945, przede wszystkim zadawałem sobie pytanie czy można było odwrócić bieg wydarzeń dotyczących granic wschodnich Polski, czy elastyczność decyzji była by dobra, czy Lwów mógł pozostać Polski, bo przecież to Polskie miasto założone przez Polaków, zawsze był w granicach Polski.
Po analizie informacji które są przez autora szczegółowo dostarczone, myślę że dużo by się nie udało zrobić, nawet gdy by Sikorski był naprawdę dobry w polityce zagranicznej bez zdecydowanego poparcia Anglii oraz Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Linia Curzona zaproponowana przez Stalina była przez niego przemyślana, a Lwów darzył przecież sentymentem i odpowiadał że Lwów i tak Polska straci.
Drugie moje spostrzeżenie to zachowanie Anglii i Winstona Churchilla, po prostu było fałszywe nikczemne, nie przejmował się losem Polski i żadnym innym państwem, nie miał żadnych skrupułów, oddał sprawy naszego kraju na tacy Stalinowi. Spotkałem się z jednym zdaniem w tej książce jakie ma zdanie o Polakach: "to lenie którym się walczyć nie chce"
Trzecie Francuzi, no cóż jedno zdanie jak zawsze są tchórzami, byli i będą.
Czwarte spostrzeżenie USA Franklin Delano Roosevelt, zachowanie bardzo zachowawcze, interesował się tylko sprawami teraźniejszymi i zabiegał o pomoc Związku Radzieckiego w walce z Japonią, co oczywiście Stalin praktycznie w całości wykorzystał bo przecież przyłączył Południowe Wyspy Kurylskie.
Oczywiście prosił o wspaniałomyślność Stalina i pozostawienie Lwowa Polsce a Stalin na to przesunął granicę Polski na zachód Nysę Łużycką i za argumentował że przecież Polacy już tyle dostali. Roosevelt przytaknął i już się nie interesował sprawami Polski a był już schorowanym i naiwnym człowiekiem.
Piąte i ostatnie spostrzeżenie nasz Rząd na uchodźstwie pod przewodnictwem Władysława Sikorskiego który walczył o przyszłą powojenną Polskę i który zginął w katastrofie lotniczej w Gibraltarze i myślę że był to zamach przeprowadzony przez Anglików, późniejszy Stanisław Mikołajczyk patriota który chciał się dogadać z Stalinem ale i on został wykorzystany przez Józefa Stalina, Tomasz Arciszewski premier bez wizji i nie akceptowany przez Anglików.
Co mnie najbardziej denerwowało to że tz. dostojnicy Polski reprezentujący różne partie zachowywali się w sposób taki jakby byli w Polsce i rządzili, kłócili się miedzy sobą, nie było wspólnej polityki, tylko chodziło im o stanowiska i pieniądze, a Stalina to wszystko cieszyło, a jak zabrakło Sikorskiego to w ogóle nikt tak naprawdę nie chciał z nami, sprawami Polski się zajmować. Wniosek jest tylko jeden trzeba mieć silną armię i sprawnego polityka tak jak było 1920 roku kiedy Piłsudski armię rosyjską przegonił z pod Warszawy. A Stalin miał co raz silniejszą armię i zdolnych dowódców i był sprytny.
A co do książki to uważam że autor wykonał bardzo dobrą pracę i napisał znakomitą książkę którą mogę polecić każdemu co interesuje się historią i polityką. Polecam.

Bardzo, bardzo ciekawa książka. Zawiera mnóstwo ciekawych informacji popartych cytatami. Raczej dla osób interesujących się tego tematyką. Liczba dat, nazwisk może przerażać. Do tego bardzo obszerne sprawozdania oraz protokoły z posiedzeń rządu polskiego na uchodźstwie. Nie brakuje w niej także opisów przedstawiających nastroje międzynarodowe panujące w tamtym okresie, które miały bowiem ogromny wpływa na zachowania polityków.Książkę czytałam długo. Choć na początku miałam zupełnie inne przekonanie.

Przygotowując się do olimpiady historycznej przeczytałem tę o to książkę. Jest ona kompletna, klarowna, napisana chłodnym okiem obiektywnego historyka. W pozycji tej jest bardzo dużo zamieszczonych cytatów członków władz polskich na emigracji, ale i również przedstawicieli władz Anglii, USA i ZSRR.
Jasno i konkretnie zostały opisane antagonizmy polskich środowisk emigracyjnych oraz sytuacja międzynarodowa, która wpłynęła na zachowania polskich polityków.

Jasno i konkretnie zostały opisane antagonizmy polskich środowisk...

W mojej opinii jedna z najlepszych książek z tematyki Rządu Polskiego na uchodźstwie. Polecam każdemu kto chce zgłębić ten temat, warto zacząć od tej książki gdyż wiele książek z tej tematyki było pisanych pod jarzmem komunizmu i z tego względu są bardzo nieobiektywne,tendencyjne, rusofilskie. W tej tematyce kompletna.

• Karski

Dodaj cytat z książki Rząd polski na uchodźstwie 1939-1945