Hotel Kerobokan. Piekło na rajskiej wyspie Bali

2013-01-02
2013-01-02
Jacek Żuławnik

Okładka książki Jeśli doczekam jutra Kathryn Bonella, Schapelle Corby
Jeśli doczekam... Kathryn Bonella, Sc...

Hotel Kerobokan jest więzieniem znajdującym się (jak sam podtytuł wskazuje) na wyspie Bali w Indonezji. Początki więzienia sięgają 1979 roku. Charakterystyczne dla niego jest to, że mieści on zdecydowanie więcej więźniów, niż budynek na to pozwala. Ponadto, jest więzieniem o zaostrzonym rygorze, ale to nie wszystko...

W Hotelu Kerobokan przebywa naprawdę różny przekrój więźniów. W jednej celi mogą znaleźć się osoby, które dokonały ciężkich, ohydnych przestępstw i osoby ukarane za dużo lżejsze przewinienia, a nawet niewinne. To miejsce, w którym nigdy nie wiadomo co się wydarzy; na porządku dziennym są tutaj: łapówki, kradzieże, czy gwałty. Kwitnie także handel narkotykami, ponieważ wiele osób jest od nich uzależnionych. Więźniowie mają niezłe układy ze strażnikami.

Książka jest jakby zbiorem felietonów autorki. Kathryn Bonella pisała o Kerobokanie w tajemnicy. Rozmawiała z więźniami, strażnikami, ale też szukała dokumentów, czy artykułów prasowych mogących potwierdzić to, o czym słyszała. Mimo, że wiedziałam, czego mniej więcej mogłam się po książce spodziewać – i tak byłam zaskoczona, momentami nawet wstrząśnięta tym, co tam się dzieje. Nic dziwnego, że to więzienie na zawsze zmienia człowieka. Po jego opuszczeniu nigdy nie jest już tym, kim był wcześniej.

Jedynym minusem „Hotelu Kerobokan” było dla mnie to, że czasem miałam wrażenie, że pewne rzeczy się powtarzają, albo znowu czytam o tym samym. Mimo to, uważam książkę za ciekawą. Dodane w niej zdjęcia obrazują, co tam się dzieje, jak to wygląda... Przyznam, że czytając, wyobrażałam to sobie inaczej.

Mocna, dosadna. Chętnie obejrzałabym dokument na ten temat.

W Hotelu Kerobokan przebywa naprawdę różny przekrój...

Hotel Kerobokan to książka opisująca więzienie na indonezyjskiej wyspie Bali, które może pomieścić około 200 więźniów, jednak prawda jest taka że przebywa tam około 1000 i to z różnych krajów. Można do niego trafić za popełnienie przeróżnych przestępstw, od tych najlżejszych jak kradzież po te najgorsze jak morderstwo. .
Skusiłam się do kupienia tej książki bo znalazłam ją w niskiej cenie oraz bo lubię czytać książki na faktach. I to chyba tyle tych zalet..
Jestem całkowicie rozczarowana, książkę czytało się strasznie, autorka wprowadza straszny zamęt skacząc po wątkach, bardzo często można się natknąć na nieścisłości, które wprowadzają w błąd oraz często piszę o tym samym.

Skusiłam się do kupienia tej książki bo znalazłam...

Przeczytałam kilka negatywnych opinii o książce przed rozpoczęciem jej czytania i teraz mogę powiedzieć, że się z nimi nie zgadzam.
Książka nie jest nudna, jest dobra, w rzeczowy sposób przedstawia sylwetki poszczególnych więźniów, budując przy tym wizerunek całego więzienia i po części wizerunek balijskiego systemu sprawiedliwości.
Chaos, o którym inni wspominają... dla mnie to ma sens. To nie powieść przygodowa, ale opowieść bazująca na wielu godzinach rozmów z tymi ludźmi. Do mnie ta forma przemawia.

Chaos, o którym inni wspominają... dla...

świetna książka

świetna książka

fascynująca książka

fascynująca książka

Ciekawy temat, jednak styl pozostawia wiele do życzenia.

Ciekawy temat, jednak styl pozostawia wiele do życzenia.

Zbiór historii więziennych, dość luźno zawieszonych w czasie. Czytało się fajnie, bez przynudzania.

Nie dończę ponieważ w połowie okazało sie, że materiału jest na artykuł lub serię kilku artykułow, a rozciągnięto to na ksiązkę.

Ksiązka bardzo poruszająca, wyczerpująca temat - czasami nawet za bardzo, ile razy można się powtarzac.

Tematyka bardzo ciekawa, pokazuje realia i niesprawiedliwości życia w omawianym więzieniu. Jednak szkoda, że forma pisanie nie jest bardziej obrobiona, tak aby się to wygodnie czytało. Panuje chaos i przez to książka wiele traci na wartości.

• Reportaż
  • E-booki