Jurgen Klopp. Czarodziej z Dortmundu

2012-01-01
2012-01-01
Wawrzyniec Sawicki
Borussia Dortmund Jurgen Klopp Futbol Piłka nożna Elmar Neveling

Jurgen Klopp – człowiek, który szturmem wdarł się na salony, udowadniając, że w skomercjalizowanym świecie współczesnej piłki, serce oraz pasja wciąż mogą wyjść zwycięsko ze starcia z potężnymi pieniędzmi. Fenomenalny trener, genialny człowiek - persona, którą kochają i podziwiają miliony. Mając na uwadze osobowość Niemca, jego charyzmę oraz umiejętności, które wywindowały go na sam szczyt, można sobie wiele obiecywać po książce, przybliżającej jego osobę. Nawet jeżeli została napisana przed największymi triumfami w trenerskiej karierze.

Miałam wrażenie, że albo książka została stworzona przedwcześnie, albo powstała naprędce, by wyjść naprzeciwko oczekiwaniom i żywemu zainteresowaniu osobą Kloppa, bowiem to strasznie niechlujna, mało klarowna lektura. W dodatku nie jest zupełnie wolna od błędów, co jest wręcz karygodnie w przypadku biografii, bo zaprzecza idei, jaka przyświeca tego typu publikacjom. Autor wprowadza zupełnie niepotrzebny zamęt, brnąc w dygresje stojące daleko od myśli przewodniej – a że robi to nagminnie, to dyskomfort jest tym większy. Technicznie jest kiepsko, treściowo nie tak tragicznie, choć muszę z żalem przyznać, że nie uniknęłam rozczarowania. Spodziewałam się większego nacisku położonego na aspekt kariery trenerskiej Niemca, przybliżenia arkanów pracy managera, może jakichś zakulisowych historii wyniesionych z szatni – co jest standardem w przypadku biografii sportowych. Zamiast tego autor powiela opowieści, które mniej lub bardziej dotarły do opinii publicznej – spory niedosyt.

Materiał o dużym potencjale został topornie ociosany rękoma mało finezyjnego rzemieślnika. Nietuzinkowa postać Kloppa zasługuje na coś lepszego – i jestem przekonana, że się doczeka. Bo Niemiec dopisze jeszcze niejedną piękną kartę do swojej historii, co do tego nie mam najmniejszych wątpliwości.

Wspaniała książka o znakomitym trenerze.
Nie rozumiem jak można przylepić tejże książce łatkę chaotycznej. Wszystko jest przejrzyste i trzyma się kupy.
Jorguś to wspaniały człowiek a ta książka ukazuje jego pierwsze kroki jakie stawiał jako trener. Wspaniałe wątki jakie ukazuje "Jurgen Klopp Czarodziej z Dortmundu" są naprawdę warte uwagi i poświęcenia lekturze wolnej chwili.
Oczywiście jak ktoś opisał że niestronniczy czytelnik może nie odszukać tego czegoś- to fakt... mimo to ja jednak wyszukałem to coś :D jak to się mówi, dla chcącego nic trudnego.
Najbardziej podobało mi się to :Wielki zwolennik wyrobienia własnego poglądu:
i cytat "Jestem wielkim zwolennikiem wyrabiania sobie własnego poglądu. Potrafię stwierdzić, że za wolno budujemy atak, zanim dostanę do ręki na potwierdzenie dane statystyczne. Nie mam przecież nic innego do roboty, tylko trenować drużynę i analizować jej grę. Nie potrzebuję do tego twardych danych. Jestem wykształconym trenerem, więc widzę takie rzeczy".
jeszcze jeden cytat "Chciałbym poczuć w sobie spokój, (...) i byłoby mi zupełnie obojętne, kto w weekend wygrał mecz. (...) chciałbym któregoś dnia móc z dziećmi i wnukami usiąść na tarasie wielkiego domu, gapić się tylko na słońce i być szczęśliwym. Byłoby to bardzo odprężające"
i jeszcze jeden ostatni "Idealnie byłoby mieszkać za granicą i móc nie pracować"

Jorguś mordo ty moja, jako kibic Liverpoolu życzę Ci samych sukcesów zawodowych jak i w życiu prywatnym :D

Wspaniała książka o znakomitym trenerze.

Dość długo zwlekałam z recenzją biografii Jürgena Kloppa, a kiedy zdecydowałam się wreszcie ją dokończyć, niemiecki szkoleniowiec ogłosił swoje odejście z Borussi Dortmund wraz z końcem sezonu. Właśnie dlatego ostatecznie postanowiłam, że tekst pojawi się po ostatnim meczu BVB, czyli wczorajszym finale Pucharu Niemiec, który Borussia ostatecznie przegrała z Wolfsburgiem. Miało to być wymarzone pożegnanie trenera z BVB, skończyło się smutkiem, ale jedno jest pewne, w Dortmundzie zapamiętają go na długo, bo w historii tego klubu zapisał się złotymi zgłoskami.

Zastanawiam się, czy istnieje na świecie chociaż jedna osoba, która, znając się choć trochę na piłce nożnej, nie wiedziałaby, kim jest Jürgen Klopp. Wydaje mi się, że istnienie takiej osoby, jest dość wątpliwe. Na czym zatem polega fenomen tego trenera? Odpowiedź na to pytanie powinniście znaleźć pomiędzy wierszami biografii autorstwa Elmara Nevelinga.

Ten cytat idealnie oddaje to, kim jest były gracz FSV Mainz. To właśnie cały Kloppo, stuprocentowo szczery i oddany swojej drużynie, szalony i nieprzewidywalny, bo jak inaczej nazwać ten dumny uśmieszek pod nosem, kiedy sędzia wyrzucił go po raz pierwszy na trybuny? Takiego Jürgena znamy jako trenera, ale jaki był wcześniej? Autor zabiera nas w podróż do jego najmłodszych lat. Poznajemy pierwszy klub Norberta (drugie imię szkoleniowca),relację z ojcem, którego wskazówki podczas powrotnej jazdy samochodem z treningu były jednymi z najcenniejszych w jego życiu. To właśnie jego krytyka spowodowała, że już w młodzieńczym wieku widział na boisku więcej niż jego rówieśnicy. Jak sam mówił, jego umysł na poziomie Bundesligi, ale nogi nie nadążały za umysłem i jego umiejętności nadawały się zaledwie na Landesligę, ostatecznie z tego połączenia wyszła druga liga i rekordowych 325 w barwach FSV Mainz 05. Po zakończeniu juniorskiej kariery długo nie mógł znaleźć swojej drużyny, dopiero kiedy trafił do zespołu z Moguncji, odnalazł własne miejsce na ziemi i zakotwiczył się tam na kilka ładnych lat. Najpierw jako piłkarz, potem jako trener. Już wtedy było głośno o tym piłkarzu, który zamiast przejść na emeryturę wyciągnął swój zespół z kłopotów i utrzymał w 2. Bundeslidze. Kibice z całego świata uwielbiali i nadal uwielbiają tego charyzmatycznego szkoleniowca. Stało się jasne, że wkrótce przejdzie do lepszego zespołu.

I właśnie wtedy Kloppo objął stery tonącego statku Borussi Dortmund, wyprowadzając go na głębokie wody. To, co zrobił w BVB, przeszło chyba najśmielsze oczekiwania wszystkich kibiców tego zespołu. Szkoleniowiec przywrócił Borussię na szczyt i to dosłownie. Kibice drużyny z zagłębia Rhury pokochali go do tego stopnia, że powstał jego fanklub! Nie będę tutaj przytaczała największych osiągnięć szkoleniowca, bo z pewnością będzie mogli odszukać je sami, tym bardziej że już od wczoraj w Internecie pojawiło się mnóstwo podsumowań trenerskiej kariery Kloppa.

Lektura ta jest pełna anegdot i ciekawostek z życia Kloppa. Od najmłodszych lat po ostatnie wydarzenia na europejskich boiskach. Kłótnia z sędzią linowym, którego spytał, ile błędów może popełnić arbiter w jednym meczu, bo jeśli 15, to ma do wykorzystania jeszcze tylko jedno czy kulisy krytycznego wywiadu z Arndtem Zeiglerem, który z pewnością przejdzie do historii. Tego wszystkiego można się dowiedzieć, czytając tę pozycję. Dodatkowo książka jest wzbogacona o dwie wstawki ze zdjęciami, które, jak na wydanie z 2012 roku, są bardzo trafne. Ciekawym zabiegiem są fragmenty tekstu w ramce, odnoszące się do tego, co autor przekazuje nam w treści, ale muszę przyznać, że momentami staje się to uciążliwe, szczególnie kiedy odrywa nas od poprzedniego wątku. Za to przedstawienie systemu wartości Jürgena Kloppa i Borussi Dortmund w postaci mapy, jest absolutnie świetnym pomysłem autora, który udowodnił, że biografia piłkarza i trenera wcale nie musi być oklepana i może odnosić się do wielu dziedzin życia. Pomaga to czytelnikowi, który nie zna tytułowego bohatera, na przybliżenie postaci.

Niestety nie obyło się bez kilku wpadek. Zacznę od irytującego zachowania Elmara Nevelinga, który, opisując swoje rozmowy z osobami z otoczenia Kloppa, zaznacza swoją obecność, która jest dominująca. To on pił z kimś kawę, to on podczas innego spotkania pił piwo, to on spóźnił się na pociąg, bo z kimś się zagadał, to on był najważniejszy i wierzcie mi, że w pewnym momencie autor przekracza pewną linię, doprowadzając czytelnika do (delikatnie mówiąc) irytacji. Kolejną rzeczą, o której muszę powiedzieć, są błędy rzeczowe, których przeciętny kibic nie wyłapie.

Do samego wydania nie mam zastrzeżeń. Okładka prosta, świetnie oddająca osobowość Kloppa, który uśmiecha się do czytelnika i przyciąga jego uwagę. Czcionka i margines też świetnie się prezentuje. Do samego tłumaczenia mogę się przyczepić, ale w naprawdę niewielkim stopniu.

Na zakończenie powiem, że książka ta, pomimo nielicznych wad, powinna być obowiązkową lekturą dla każdego fana Borussi Dortmund, FSV Mainz 05 i niemieckiego futbolu, nie wspominam już o tych, którzy są zafascynowani postacią tego fenomenalnego trenera, w ich wypadku pominięcie tej lektury będzie po prostu niewybaczalnym grzechem. Krótko mówiąc, warto się z nią zapoznać.

Więcej:
1)http://fanatycyfutbolu.com.pl/jurgen-klopp-czarodziej-z-dortmundu-elmar-neveling-recenzja/
2)http://qlturalniinaczej.blogspot.com/2015/05/jurgen-klopp-czarodziej-z-dortmund.html

Jestem w trakcie czytania książki, ale myślę, że wyrobiłam sobie już opinię na jej temat.
Jako kibic Borussii Dortmund i sympatyczka Jürgena Kloppa, spodziewałam się po tej książce trochę więcej. Pominę już błędy w pisowni nazwisk oraz inne, choć są bardzo rażące... Przede wszystkim jest zbyt chaotyczna. Czasem gubię się w tym, o czym właśnie czytam. Przeplatane innymi wydarzeniami, urywane w najmniej oczekiwanym momencie. Nie mogę oprzeć się wrażeniu, że w oryginale książka wygląda zupełnie inaczej...
Niemniej jednak zamierzam dobrnąć do końca, bo jeżeli lubi się Kloppa, to mimo wszystko czyta się z zainteresowaniem.
Trochę się jednak rozczarowałam.

Książka pięknie przedstawia, w jaki sposób ten niesamowity człowiek - Klopp - z tragicznej drużyny zrobił mistrza Niemiec. Biografia jest napisana chaotycznie, ale dla fana BVB i Juergena jest to arcydzieło. Jest to uzależniająca, porywająca, niesamowita biografia.
POLECAM.

POLECAM.

Książka napisana bardzo chaotycznie, zwłaszcza na początku - w jednym zdaniu znaleźć można trzy kompletnie niezwiązane ze sobą wątki. Jak dla mnie za mało aspektów sportowych, a za dużo pozasportowych. Autor spisał trochę swoich przemyśleń i sporo rozmów przeprowadzonych z bardzo różnymi ludźmi, na temat tej skądinąd bardzo ciekawej postaci jaką jest Jurgen Klopp.

Generalnie dobra książka dla fanów Kloppa i BVB. Bezstronnego czytelnika raczej nie porwie. Wydaje mi się, że da się napisać dużo lepszą biografię takiego charakternego, charyzmatycznego człowieka, jakim jest Jurgen Klopp.

dobra książka o BVB :)

dobra książka o BVB :)

Strasznie chaotycznie napisana książka. Miejscami bardzo trudno się połapać, co autor miał na myśli i jakiego wątku dotyczy dany fragment. Ale generalnie ciekawa pozycja, zwłaszcza dla fanów BVB

Błędy stylistyczne rażą w oczy, ale nie zabierają radości z czytania i Kloppo. O jego historii każda książka będzie bardzo dobra!

• Sport
  • Futbol