rozwińzwiń

Dzieje Azji Środkowej

Okładka książki Dzieje Azji Środkowej Zygmunt Łukawski
Okładka książki Dzieje Azji Środkowej
Zygmunt Łukawski Wydawnictwo: Nomos historia
324 str. 5 godz. 24 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Nomos
Data wydania:
1996-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1996-01-01
Liczba stron:
324
Czas czytania
5 godz. 24 min.
Język:
polski
ISBN:
83-85527-37-0
Tagi:
historia azja środkowa azja centralna
Średnia ocen

5,7 5,7 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Słowiańszczyzna i dzieje powszechne : studia ofiarowane Ludwikowi Bazylowowi w siedemdziesiątą rocznicę Jego urodzin Władysław Bortnowski, Hieronim Grala, Elżbieta Hornowa, Ireneusz Ihnatowicz, Leszek Jaśkiewicz, Genowefa Kurpisowa, Zbigniew Kwiecień, Marian Leczyk, Zofia Libiszowska, Zygmunt Łukawski, Jerzy Maternicki, Jerzy Ochmański, Jerzy Purc, Izabella Rusinowa, Władysław Andrzej Serczyk, Jerzy Skowronek, Andrzej Skrzypek, Jan Sobczak, Zofia Sokolewicz, Andrzej Szwarc, Mieczysław Tanty, Elżbieta Trela-Mazur, Liliana Trzebska, Jan Tyszkiewicz, Maria Wawrykowa, Paweł Wieczorkiewicz, Tomasz Wituch, Andrzej Zahorski, Mirosława Zakrzewska-Dubasowa
Ocena 0,0
Słowiańszczyzn... Władysław Bortnowsk...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
5,7 / 10
6 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
306
36

Na półkach:

Nic ująć z opinii, które już tu są, niewiele też dodać. Autorowi udała się trudna sztuka przedstawienia fascynującej historii Azji Środkowej w postaci monotonnego strumienia imion i dat. Nie widzę tu dużo powodów do krytyki. To po prostu solidna i konkretna książka, a zarazem zmarnowana szansa na coś więcej. Jedyna rzecz, która zwróciła moją uwagę: "W tym samym czasie [XI-XII wiek] (...) formował się język dari, zwany nowoperskim, który miał stać się w przyszłości językiem narodu tadżyckiego." ??? Na ile mi wiadomo, z nowoperskiego wywodzą się współczesny perski używany w Iranie, dari w Afganistanie i tadżycki w Tadżykistanie.

Nic ująć z opinii, które już tu są, niewiele też dodać. Autorowi udała się trudna sztuka przedstawienia fascynującej historii Azji Środkowej w postaci monotonnego strumienia imion i dat. Nie widzę tu dużo powodów do krytyki. To po prostu solidna i konkretna książka, a zarazem zmarnowana szansa na coś więcej. Jedyna rzecz, która zwróciła moją uwagę: "W tym samym czasie...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , ,

Książka Łukawskiego jest syntetycznym zarysem dziejów Azji Środkowej od czasów najdawniejszych po przejęcie władzy przez bolszewików. Ze względu na ogrom materiału Autor musiał się oprzeć przede wszystkim na ustaleniach innych badaczy, więc siłą rzeczy większa część rozprawy ma charakter mocno odtwórczy i bazuje na publikacjach rosyjskich. Łukawski w swoich badaniach zajmował się głównie Polakami na Syberii i chyba tym polskim tropem "dotarł" też do Azji Środkowej. Rzeczywiście, o obecności naszych rodaków w tym regionie świata mamy tu całkiem sporo informacji, natomiast wiele innych tematów omówionych zostało naprawdę pobieżnie, głównie - jak już wspomniałem - uczonymi rosyjskimi. Stąd można czasem odnieść wrażenie, że związki z Rosją, a potem carski podbój Turkiestanu to najważniejsze wydarzenie w dziejach całego regionu. Książka jest lepsza i bardziej szczegółowa dla historii XIX w. i tutaj rzeczywiście dobrze spełnia rolę syntezy, jednak dla wcześniejszego okresu jest nazbyt pobieżna.

Książka Łukawskiego jest syntetycznym zarysem dziejów Azji Środkowej od czasów najdawniejszych po przejęcie władzy przez bolszewików. Ze względu na ogrom materiału Autor musiał się oprzeć przede wszystkim na ustaleniach innych badaczy, więc siłą rzeczy większa część rozprawy ma charakter mocno odtwórczy i bazuje na publikacjach rosyjskich. Łukawski w swoich badaniach...

więcej Pokaż mimo to

avatar
1577
1572

Na półkach: ,

I jak ocenić taką książkę?
"Dzieje Azji Środkowej" to klasyczna ilustracja powiedzenia "na bezrybiu i rak ryba": źródeł do historii Azji Centralnej w Polsce praktycznie nie ma (nie licząc Gafurowa i Składanków),zatem każde w miarę rzetelne opracowanie tego tematu powinno być na wagę złota.
Co z tego jednak, że książka jest naprawdę rzetelnie napisanym podręcznikiem akademickim, co z tego, że omówiono i złożoną sytuację polityczną, i bogate tło etniczno-kulturowe, skoro przebrnięcie przez te skromniutkie trzysta stron było prawdziwym sprawdzianem dla cierpliwości? Nie wiem, czy to ja zrobiłam się wymagająca po "Sercu Azji" Składanków, która okazała się doskonałym czytadłem, czy rzeczywiście autorowi zabrakło gawędziarskiego talentu, dość, że suche wyliczenie przymierzy, wojen i nowych podbojów nie porywa czytelnika.
Dodatkowo przystojnie trzeba natrzeć uszu osobom odpowiedzialnym za skład tej książki: wydłużenie wiersza nie sprawia, że uwaga czytelnika pozostaje napięta, a tylko niepotrzebnie męczy i irytuje.

I jak ocenić taką książkę?
"Dzieje Azji Środkowej" to klasyczna ilustracja powiedzenia "na bezrybiu i rak ryba": źródeł do historii Azji Centralnej w Polsce praktycznie nie ma (nie licząc Gafurowa i Składanków),zatem każde w miarę rzetelne opracowanie tego tematu powinno być na wagę złota.
Co z tego jednak, że książka jest naprawdę rzetelnie napisanym podręcznikiem...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    10
  • Przeczytane
    7
  • Chcę w prezencie
    1
  • Zakupy
    1
  • 04 Bliski Wschód
    1
  • Turcja i Turcy wszelacy
    1
  • Historia Azji
    1
  • Islam i świat muzułmański
    1
  • Iran i świat irański
    1
  • Azja - Centralna
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dzieje Azji Środkowej


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne