Szewczyk Dratewka

2011-09-12
978-83-10-12202-5
Szewczyk królewna czary

2019

Cieniutka książeczka znaleziona wraz z innymi w czasie tegorocznych porządków. Króciutka, więc szybko przeczytana> Stara i znana w wielu wersjach opowieść a mimo to wciąż wzrusza. Przeszła ostatecznie w ręce najmłodszego pokolenia.

Typowa baśń. Gdzieś jakby ją słyszałam. Jakby zawierała często powtarzane motywy.

Piękna baśń dla dzieci. Krótka, ale bardzo treściwa. Miłe wspomnienie dzieciństwa, przeżywane wspólnie z własnymi dziećmi. Polecam!

Jedna z ulubionych bajek z dzieciństwa o tym, że warto pomagać (bezinteresownie) ale też umieć odwzajemnić pomoc. Warto też mieć w sobie pokorę i doceniać to co mamy.

Pamiętam, jak czytałam "Szewczyka Dratewkę" jako dziecko: tak się śmiałam z tekstu "bo ci panku urwę głowę i gotowe", że długo uspokoić się nie mogłam. I tak jest za każdym razem, a muszę co jakiś czas sobie tę opowieść przypomnieć. Uwielbiam i polecam śmiejąc się w głos! :)

W książce opisano przygody Szewczyka Dratewki, który wyruszył w podróż, po drodze pomagając różnym zwierzętom. W pewnym momencie dociera do zamku, gdzie zła czarownica więzi królewnę. Szewczyk Dratewka postanawia ją uwolnić, a z pomocą przychodzą mu zwierzęta. Opowiadanie jest bardzo ciekawe, co czyni tą książkę dobrym wyborem dla uczniów podstawówek.

Mamy troche inne wydanie Naszej Ksiegarni. Przeczytalismy dwa razy a moe dzieciaki 4 i 7 lat chetnie wysluchaly. Synek wcielal sie w Dratewke, a coreczka w mrowki ;)

Bomba ;)

Janina Porazińska- ur. 29.09.1888 roku w Lublinie, zm. 3.11.1971 w Warszawie; polska poetka, prozaik, tłumaczka literatury szwedzkojęzycznej.Pisarka rozmiłowana była w polskim folklorze i w oparciu o niego pisała własne poezje i baśnie. Czerpała z gadek, przypowieści, pieśni, podań. Książki jej były tłumaczone na wiele języków. W 1958 opracowała Kalevalę w wersji dla...

Jakoś co prawda 13 lat po czasie ta recenzja powstaje, ale to była moja pierwsza w całości przeczytana lektura w życiu! Żaden Plastusiowy pamiętnik ani inne Puc, Bursztyn i Goście nie wciągnęły wtedy mojej małej głowy tak jak ta historyjka:)

1 872
  • Lektury