Szewczyk Dratewka

2011-09-12
24 min.
9788310122025
Szewczyk królewna czary

Okładka książki Poczytaj mi, mamo. 15 bajek na 100 lat Helena Bechlerowa, Wanda Chotomska, Maria Kowalewska, Tadeusz Kubiak, Barbara Lewandowska, Hanna Łochocka, Małgorzata Musierowicz, Joanna Papuzińska, Janina Porazińska, Elżbieta Szeptyńska, Julian Tuwim, Danuta Wawiłow
Poczytaj mi, m... Helena Bechlerowa, ...
Okładka książki Zasypianki Paweł Beręsewicz, Jan Brzechwa, Wanda Chotomska, Józef Czechowicz, Agnieszka Frączek, Dorota Gellner, Dorota Głośnicka, Czesław Janczarski, Lech Konopiński, Urszula Kozłowska, Janina Porazińska, Ludwik Starski, Ewa Szelburg-Zarembina, Danuta Wawiłow
Zasypianki Paweł Beręsewicz,&n...

Legenda niby znana bo związaną ze smokiem... ale smoka tu nie ma! Zupełnie inna fabuła i tylko dwa elementy powiązane z tą bardziej popularną wersją czyli Dratewka i ślub z księżniczką. Poza tym mamy odczynienia z morałem mówiącym, że warto jest pomagać bo nie wiadomo kiedy ta pomoc może do nas wrócić.

Krótka, przeczytana dzieciom, które słuchały z zainteresowaniem. Duże litery, ilustracje przyjemne dla oka.

Klasyka literatury dziecięcej, w której tytułowy szewczyk walczy z czarownicą, a nie jak się przyjęło w opinii publicznej ze smokiem. To szewczyk Skuba pokonał wawelską bestię. Efekt Mandeli, ot co.

Myślałam, że to jest powieść o Szewczyku Dratewce od Smoka Wawelskiego, a jednak się pomyliłam. Bajka ponadczasowa, jeśli chodzi o przekazane wartości, tylko, na Boga, niech ludzie nie karmią kaczek chlebem!

Legenda, która jest trochę śmieszna.

Legenda, która jest trochę śmieszna.

Kolejna lektura czytana wspólnie z synem. Pomimo że historia jest niebagatelna i z pięknym morałem, to książka z 1961 r. jest napisana nieco archaicznym językiem. Ogólnie widzę to tak: znowu zaprezentowano mądrego chłopczyka, a dziewczynka w wieży czeka na wybawiciela i przyszłego męża. I jeszcze czekają na nas Dzieci z Bullerbyn (blee!)

Bajka jak bajka ale te rysunki palce lizać.

Bajka jak bajka ale te rysunki palce lizać.

Urocza, króciutka bajka z prostym ale niebagatelnym przesłaniem. Dobro, które niesiemy innym zawsze wraca.

Mam inne wydanie tej ksiazki...

Mam inne wydanie tej ksiazki...

Nie ma dziś takich bajek. Ponadczasowe. Można obłożyć gazetą żeby nie było widać :)

• Lektury
  • Dzieciństwo