Pierwsze damy II Rzeczpospolitej

Okładka książki Pierwsze damy II Rzeczpospolitej Kamil Janicki
Okładka książki Pierwsze damy II Rzeczpospolitej
Kamil Janicki Wydawnictwo: Znak Seria: Prawdziwe historie biografia, autobiografia, pamiętnik
Prawdziwe historie
Znak
2012-11-05
2012-11-05
9788324022014
II Rzeczpospolita Dwudziestolecie międzywojenne XX wiek

Żony prezydentów

Sięgając po tę pozycję, myślałam, że będzie to wstęp do poszukiwań informacji o małżonkach prezydentów międzywojennych. Zapomniałam, że były tylko trzy. Także historie tych trzech kobiet opisane są w tej książce. Nie są potraktowane po łebkach, więc jeśli ktoś chce wiedzieć o nich więcej niż przeciętny obywatel, to ta pozycja przedstawi mu te sylwetki lepiej niż by mógł się tego spodziewać. Rysy historyczne są ciekawe, rzeczowe i kompletne. Nie odczuwam potrzeby wyszukiwania dodatkowych źródeł i pogłębiania swojej wiedzy, szczególnie, że autor zawiera informacje również o tym, jakie były negatywne komentarze oraz niepochlebne opinie na temat każdej z pań.

Styl autora uważam za bardzo ciekawy i wciągający, a historie są opowiedziane od A do Z.
Mogę szczerze polecić tę pozycję.

1920

Lepsze. Nadal kobiety w ogonku, ale już więcej o nich było niż w "Kobietach dyktatorów".

Mówi się, że za każdym sukcesem mężczyzny stoi silna kobieta. Książka Kamila Janickiego "Pierwsze damy II Rzeczpospolitej" mówi właśnie o nich. Opisuje trzy niesamowite i inteligentne kobiety: Marię Wojciechowską, Michalinę Mościcką i Marię Mościcką, które u boku swoich mężów budują wyzwoloną Polskę.
Każda z nich jest inna, każda wyjątkowa. Choć mają podobne cele dochodzą do nich w zupełnie inny sposób. Czasem udaje im się je osiągnąć, innym razem spotyka je porażka. Kochają, cierpią, walczą. SĄ.

Polecam

Każda z nich jest inna, każda wyjątkowa. Choć mają podobne cele...

Kamil Janicki daje Czytelnikowi szansę weryfikacji pewnych mitów na temat okoliczności tamtych czasów. Odsłania sylwetki bohaterek, uzupełniając białe plamy polskiej, kobiecej części historii.

II Rzeczpospolita miała trzy pierwsze damy – Marię Wojciechowską, Michalinę Mościcką i Marię Mościcką. Każda z nich była zupełnie inna, każda inaczej radziła sobie na stanowisku pierwszej damy, ale życie wszystkich było przeciekawe – w końcu były tymi pierwszymi, dosłownie i w przenośni, bo przecież oprócz tego, że były małżonkami prezydentów, to były też pierwszymi w historii Polski pierwszymi damami i to one miały wyznaczać ścieżki dla kolejnych. W tych trzech minibiografiach Kamil Janicki pokazuje początki demokracji w Polsce, opowiada o tym ciekawym okresie historycznym, jakim było dwudziestolecie międzywojenne, ale przede wszystkim mówi o trzech kobietach, na które wówczas skierowane było światło reflektorów. W czasach nieprzychylnych kobietom zajmującym się polityką te trzy pierwsze damy musiały się przez tę niechęć przebić – choć to przecież ich mężowie sprawowali najważniejszy w kraju urząd, to na nich także spoczywała duża odpowiedzialność. Często miały duży wkład w podejmowane przez prezydentów decyzje, a na co dzień były równie zajęte co oni. Bycie pierwszą damą nie ograniczało się do funkcji reprezentacyjnej, ale oznaczało tez na przykład angażowanie się w różne akcje dobroczynne. O pierwszych damach wiemy mało, zwłaszcza tych, które żyły sto lat temu, warto więc się nimi zainteresować, bo z pewnością nie były mniej ważne od swoich mężów, prezydentów.

Po więcej moich recenzji zapraszam na Instagram: https://www.instagram.com/niefikcyjna/

Ciekawa książka o historii społecznej II RP. Pokazuje wiele faktów o których nie mówi się na lekcjach historii. Myślę że spodoba się nie tylko pasjonatom historii ale też innym.

Rewelacyjna, napisana bardzo przystępnym językiem i zawierająca wiele faktów.

Rewelacyjna, napisana bardzo przystępnym językiem i zawierająca wiele faktów.

Historia o kobietach takich jak my – kochały, śmiały się i śmiało brnęły przez życie. Obowiązkowa książka dla wszystkich fanów serii, miłośników II-lecia międzywojennego i historycznych geeków.

Chyba na razie najsłabsza z serii... ale nie jestem obiektywna, bo skończyłam czytać te książki zanim powyrastało pozycji w tym cyklu jak grzybów po deszczu.
No mnie nie porwała.

No mnie nie porwała.

Czasem warto przeczytać taką książkę.....Ciekawostki, fakty, informacje, które fajnie znać, bo to przecież historia naszego kraju.

• Biografie
  • Historyczne