Dotyk Julii

Okładka książki Dotyk Julii
Tahereh Mafi Wydawnictwo: Moondrive Cykl: Dotknij Mnie (tom 1) literatura piękna
literatura piękna
Dotknij Mnie (tom 1)
Shatter Me
Moondrive
2012-06-25
2012-06-25
Małgorzata Kafel

Nie wiem jak Wy, ale ja na to czekałam od dawna! 10 lat temu wyszła w Polsce seria Dotyk Julii, którą szczerze pokochałam, jednak wydano u nas tylko 3 tomy. I od tych 10 lat marzyłam, by móc poznać dalsze tomy i nowelki z serii. Czekałam aż do tego roku, kiedy Wydawnictwo We Need Ya wydało tę serię na nowo! Teraz wyszły pierwsze trzy tomy, a w nich również dwie nowelki, w przyszłym roku zaś będą dalsze tomy!

W pierwszej części, "Dotknij mnie" poznajemy losy Juliette. I wierzcie mi lub nie, ale na samej pierwszej stronie można się już popłakać. Główną bohaterkę poznajemy, gdy jest zamknięta w zakładzie dla trudnej młodzieży. I to od 264 dni. Sama. Za oknem jawi się postapokaliptyczny świat pod rządami tyranii, a w głowie Juliette rozrywająca serce samotność walczy z szaleństwem.

Uwielbiam język, jakim autorka okrasiła tę książkę. Sposób, w jakim chaotyczne, niestabilne myśli bohaterki są tutaj pokazane. Od zawsze miało to dla mnie wręcz poetyczny wydźwięk. A sama opowieść... Jej historia... Jednak kiedy w życiu Juliette pojawia się pewien chłopak, wszystko się zmienia. Dziewczyna powoli odkrywa swoją siłę, staje się zupełnie nową osobą, niczym motyl rozchylający po raz pierwszy swoje skrzydła. Czyta się o tym niesamowicie!

I to takie wspaniałe, że po tych 10 latach ta książka robi na mnie takie samo wrażenie, jak wtedy!

A umieszczona w tym tomie nowelka "Zniszcz mnie", napisana z perspektywy Warnera... Oooch! Złoto! Ileż tam cytatów zaznaczyłam, ile razy wracałam się o stronę, by jeszcze raz przeczytać jego myśli. Kocham bardzo!

"Świat to ponure miejsce - szepcze. - Czasami musisz się nauczyć strzelać jako pierwszy"

Juliette nie dotknęła nikogo od 264 dni.
Nikt nie wie, dlaczego jej dotyk jest zabójczy, ale Przywrócenie ma dla niej plan. Pragną ją wykorzystać jako niebezpieczną broń. Dziewczyna nie zamierza jednak oddać się w ich ręce.
Po długim czasie w zamknięciu, spragniona wolności, nareszcie odkrywa swoją siłę i po raz pierwszy zaczyna walczyć o nową przyszłość. Znajduje ukojenie w ramionach chłopaka, którego miała stracić na zawsze.

O tej serii naprawdę trudno było nie słyszeć, ja już miałam okazję czytać pierwszy tom gdy ukazał się pod tytułem "Dotyk Julii", ale tylko do połowy - więc sięgając po nowe wydanie mniej więcej wiedziałam na czym opiera się książka i co w niej znajdę.

"Dotknij mnie" jest książką idealną na zastój czytelniczy - angażuje czytelnika, ma w sobie dużo akcji i do tego napisana jest niezwykle lekkim piórem, który pozwala na błyskawiczne przeczytanie tej historii.

Świat dystopijny jest ciekawie wykreowany, ale często wątek romantyczny go aż za bardzo przysłaniał. Momentami wolałabym bliższego poznania świata i systemu który w nim panuje niż kolejnej sceny Juliette i Adama. Chociaż jeśli chodzi o samą Juliette i jej myśli to bardzo polubiłam w jaki sposób autorka poprowadziła narrację.

W tym wydaniu znajduje się dodatek "Zniszcz mnie" z perspektywy Warnera.Muszę przyznać że sama nowelka podobała mi się bardziej niż pierwszy tom. Poznajemy go tutaj z innej strony i całkiem zmienia to myśli, które mieliśmy podczas obserwowania jego zachowań w rozdziałach z punktu widzenia Juliette.

Przy takiej popularności tej serii nie można było uniknąć spoilerów, ale nie popsuło mi to zabawy podczas czytania i mogę szczerze ją polecić.

Juliette nie dotknęła nikogo od 264 dni.
Po długim czasie w zamknięciu, spragniona wolności, nareszcie...

„Jestem zamknięta już od 264 dni. Nie mam nic prócz małego notesu i zepsutego długopisu, a towarzystwa dotrzymują mi liczby w głowie. 1 okno. 4 ściany. 13 metrów kwadratowych przestrzeni. 32 litery w alfabecie języka, którym nie mówiłam przez 264 dni izolacji. 6336 godzin, odkąd ostatni raz dotknęłam drugiego człowieka.”

Dotyk Juliette zabija, ale przywrócenie ma dla niej plan. Pragną ją wykorzystać jako niebezpieczną broń. Dziewczyna nie zamierza jednak oddać się w ich ręce.

Minęło 5 lat odkąd pierwszy raz przeczytałam D̶o̶t̶y̶k̶ ̶J̶u̶l̶i̶i̶.
Minęło 5 lat odkąd z̶i̶e̶l̶o̶n̶o̶o̶k̶i̶ ̶d̶u̶p̶e̶k̶ Warner wkradł się do mojego serca.
Po tych długich 5 latach doczekałam się wznowienia mojej ukochanej serii Dotknij mnie.

[Q] Mieliście tak, że po przeczytaniu pierwszego zdania, wiedzieliście że to będzie to?
Ja miałam tak z „Dotknij mnie”. A kiedy wróciłam to tej historii to ponownie dałam się wciągnąć do tego dystopijnego świata, w którym przetrwają tylko najsilniejsze jednostki.

Już na wstępie muszę powiedzieć, że uwielbiam styl Tahereh Mafi i to jak bawi się słowami, które są w stanie dotknąć naszej duszy.
A przez przekreślone słowa czy liczne powtórzenia udało się jej idealnie oddać zagubienie i chaos w umyśle Juliette.
Oprócz tego autorka zaserwowała nam kawał dobrej historii z ciekawie zarysowanym światem, który tak naprawdę niewiele różni się od naszego.

Chociaż nie będę ukrywać, że najbardziej urzekli mnie bohaterowie, którzy dźwigają na swoich barkach ogromny ciężar. Ale właśnie to sprawia, że stają nam się bliscy i nie są już tylko postaciami z książki.
Dlatego poznajcie:
•Juliette, która pomimo tego co ją spotkało, nadal twardo stąpa po ziemi i walczy o to na czym jej zależy.
•Kenji, który swoimi tekstami jest w stanie wywołać szeroki uśmiech na naszej twarzy.
•Warner, który pod skorupą zimnego drania, skrywa dobre serduszko.
•Adam to Adam xD

Dlatego czytajcie „Dotknij mnie”, bo jest to naprawdę wyjątkowa pozycja, która wyryje trwały ślad w waszym sercu.

Dotyk Juliette zabija, ale przywrócenie ma dla niej...

💙Juliette nie dotkneła nikogo od 264 dni.
nikt nie wie dlaczego jej dotyk jest zabójczy, ale Przywrócenie ma plan opierający się na jej osobie. chcą wykorzystać ją jako zabójczą broń. dziewczyna jednak nie chcę oddac się pod ich skrzydła.

💙o tej serii na pewno słyszało wiele z was, zapewne jakaś część czytała ją już gdy została wydana w Polsce po raz pierwszy. ja pierwszy raz miałam do czynienia właśnie ostatnio gdy ją czytałam. szczerze mówiąc nie wiedziałam czego się spodziewać, nie zawiodłam się, ale mam bardzo mieszane uczucia co do tej książki i nie wiem czy sięgnę w przyszłości po kolejne części, bo mimo, że mi się ta historia podobała nie wywarła na mnie jakiś dużych emocji.

💙pomysł na fabułe był super i naprawdę się wciągnełam, było to coś odmiennego od książek po które najczęściej sięgam i czytało się ją bardzo przyjemnie i szybko, lecz tak jak napisałam wyżej czegoś mi jej brakowało. może to przez to, że to dopiero pierwszy tom i wszystko musi się jakoś rozkręcić. Bohaterowie zostali wykreowani w bardzo ciekawy sposób, Juliette była bardzo silną postacią, potrafiła się postawić i walczyć o swoje, a Adam... kochany chłopak i może tylko dla niego kiedyś zdecyduje się przeczytać kolejne tomy😅 książka napisana jest bardzo przyjemnym językiem, bardzo podobały mi się te przewijające się często liczby. rozdziały nie były długie co usprawniło mi czytanie.

💙kompletnie nie wiem co sądzić o tej pozycji, bo z jednej strony podobało mi się, ale z drugiej czegoś jej brakowało:(
moja ocena 4/5⭐️

💙Juliette nie dotkneła nikogo od 264 dni.

Dziś przychodzę z recenzją książki, którą była hitem pod postacią "Dotyk Julii". Teraz została wydana pod nową nazwą. I choć nie miałam okazji czytać jej w pierwszym wydaniu to wiem, że nigdy nie jest za późno, aby nadrobić zaległości 😋.
Juliette nie dotknęła nikogo od 264 dni. Nikt nie wie dlaczego jej dotyk jest zabójczy. Trzymają ją w zamknięciu mając plan, aby wykorzystać dziewczynę jako swoją broń. Ona jednak nie chce oddać się w ręce Przywrócenia i zamierza powalczyć o upragnioną wolność. Znajduje ukojenie u boku chłopaka, którego miała stracić na zawsze.
Powiem Wam, że przez pierwszą połowę książki nie do końca wiedziałam co się dzieje i czułam się strasznie zdezorientowana. Autorka zdecydowala, że styl narracji zawarty w książce będzie posiadał wykreślenia, powtórzenia ciągu liczb lub wyrazów, aby przekazać myśli głównej bohaterki i pokazać nam - czytelnikom - jaki chaos panuje w umyśle Juliette. Wraz z rozwojem postaci jest tego nieco mniej, aby pokazać zmianę bohaterki.
Taki zamysł generalnie mi się podobał, ponieważ dużo łatwiej było mi sobie wyobrazić co przeżywała Juliette. Z drugiej strony ciężko się było czasem połapać widząc nieobliczalny styl prowadzenia historii.
Pierwsza część płynie leniwie i nie dzieje się za dużo, niemniej jednak słyszałam, że kolejne tomy są zdecydowanie lepsze, dlatego pozwoliłam sobie zakupić je od razu po przeczytaniu "Dotknij mnie".
No i zaskoczyła mnie nowelka dodana na koniec, można było w kilku rozdziałach poznać perspektywę Warnera

Najlepsza ksiazka!

Najlepsza ksiazka!

„Dotknij mnie” to pierwszy tom porywającej dystopii, która wcześniej była znana jako „Dotyk Julii”. Muszę przyznać, że już sama zmiana tytułu bardzo mnie ucieszyła! Dostajemy także nowe tłumaczenie, oryginalne imiona (żegnaj Julio, witaj Juliette 💙) i piękną, twardą oprawę.

„Dotknij mnie” to opowieść o Juliette, która nie dotknęła nikogo od 264 dni. Jej dotyk zabija, dlatego została umieszczona w zakładzie zamkniętym. Pewnego dnia do jej celi trafia Adam, a dziewczyna w końcu przestaje być taka samotna. Sytuacja jednak szybko się zmienia, bo Przywrócenie na czele z tajemniczym Warnerem chce wykorzystać Juliette jako broń.

W książce występuje wiele powtórzeń i przekeśleń. W ten sposób autorka przelała na papier myśli głównej bohaterki. Juliette jest zagubiona, jednak z czasem - gdy zaczyna odnajdować się w nowej rzeczywistości - przekreślenia i powtórzenia pojawiają się coraz rzadziej.
Jest to pięknie napisana książka. Z każdej strony otaczają nas metafory i hipnotyzujący styl Mafi, który sprawia, że przez lekturę się wręcz płynie.

Bohaterowie są cudownie wykreowani. Juliette od początku wzbudza sympatię, Adam skradnie serce wielu czytelnikom, a Warner skłoni do refleksji. Tym bardziej, że w tym wydaniu znajdziecie również nowelkę „Zniszcz mnie”, w której będziecie mogli lepiej poznać myśli tego bohatera i zrozumieć jego obsesyjną fascynację Juliette.

Czy polecam? Bardzo! Najlepiej od razu zaopatrzcie się w trzy tomy, aby uniknąć czytelniczego kaca po tym pierwszym. Początkowo bałam się, że reread nie sprawi mi tyle przyjemności, ale nic takiego nie miało miejsca. Od razu dokupiłam brakujące dwa tomy i już się nie mogę doczekać, aż zacznę czytać.

Czy mam obsesję na punkcie tej serii, tak samo jak Warner miał obsesję na punkcie Juliette?
- być może.

Jednak dziewczyna nie zamierza brać udziału w przemocy i cierpieniu.
Kiedy trafia na żołnierza, ten łudząco jej kogoś przypomina z poprzedniego życia..
Juliette nie mogłaby zapomnieć jego oczu, jednak on zdaje się, że o niej zapomniał..
Otrzymuje pomoc i zaczyna walczyć o siebie..

Tej książki chyba nie trzeba nikomu przedstawiać, ponieważ od dłuższego widać ją z każdej strony. I BARDZO DOBRZE! A wszystko to za sprawą wydawnictwa We need YA, które to postanowiło wydać wznowienie książek Tahereh Mafi.

Długo czekałam na poznanie tej historii! Tak to mój pierwszy raz z "Dotknij mnie" i jestem oczarowana! Nie tylko samą fabułą, bo oprócz zachowań ludzkich pokazuje smutną futurystyczną przyszłość.
Kreacja bohaterów, ich przeżycia, trudy są przejmujące i przybliżające emocje dla czytelnika.
Podzielałam smutne momenty niezrozumienia i niewiadomych wraz z Juliettą, kibicowałam dla Adama i nawet zaczęłam współczuć dla Wernera w jakiej jest sytuacji, wymagającej rzeczy ponad jego własne postanowienia.

Są w powieści momenty radości, ale i smutku, który to w większości przeważa nad fabułą. Przestawienie dystopijnego świata, gdzie władza ogranicza ludzkość, wprowadzone rządy bardzo utrudniają codzienność, brakuje otaczającej przyrody i zwierząt. Do tego futurystyczny świat dający w całej katastrofie ekologicznej nadzieję oraz siła miłości, która otacza bohaterów.

Pomimo trudnego, przytłaczającego otoczenia, Tahereh pisze w tak magnetycznym stylu i wplątuje w powieść pełnię metafor pogłębiając nasze myśli, a to dodaje większej fascynacji do poznania tej historii.
Autorka oczarowała mnie swoją twórczością.

Jestem także ciekawa jak rozwinie się dalej wątek miłosny i pomimo początkowego braku sympatii do Wernera niezwykle mnie później zaintrygował swoim wnętrzem..

Czy można się zmienić na lepsze?
Dowiem się w kolejnym tomie, a wy dajcie znać czy znacie serię "Dotknij mnie?"

Jednak dziewczyna nie zamierza brać udziału w przemocy i cierpieniu.
Juliette nie mogłaby zapomnieć jego oczu, jednak on zdaje się, że o...

Jednak dziewczyna nie zamierza brać udziału w przemocy i cierpieniu.
Otrzymuje pomoc i zaczyna walczyć o siebie..

Autorka oczarowała mnie swoją twórczością.

Czy można się zmienić na lepsze?
Dowiem się w kolejnym tomie, a wy dajcie znać czy znacie serię "Dotknij mnie?"

Jednak dziewczyna nie zamierza brać udziału w przemocy i cierpieniu.
Juliette nie mogłaby zapomnieć jego oczu, jednak on zdaje się, że o...

Słyszałam o tej książce już dawno temu i marzyłam o wznowieniu. Team @weneedyabooks nigdy nie zawodzi! Gdy zobaczyłam zapowiedź byłam przeszczęśliwa. Nie będę ukrywać, że początek mnie nie zachwycił. Spodziewałam się czegoś innego ale z czasem wszystko zaczęło się rozwijać, a ja coraz bardziej wyciągałam się w lekturę. Główna bohaterka bez wątpienia jest wyjątkowa, przeżyła wiele trudnych momentów, zdrad, cierpienia i upokorzenia. Jej psychika jest w opłakanym stanie, lecz dziewczyna się nie poddaje. Przemiana dokonuje się powoli ale w dobrym stylu. Dodatkowo postaci Adama i Warnera dodają nieco pikanterii. Mam przeczucie, że kolejne tomy spodobają mi się jeszcze bardziej 🫶🏻
@gvbiik