3001: Odyseja kosmiczna. Finał

Arthur C. Clarke Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda Cykl: Odyseja Kosmiczna (tom 4) fantastyka, fantasy, science fiction
3001: The Final Odyssey
Radosław Kot
Vis-á-Vis/Etiuda
arthur clarke odyseja kosmiczna
3001: The Final Odyssey
Odyseja Kosmiczna (tom 4)
fantastyka, fantasy, science fiction
2008-10-01
Radosław Kot
arthur clarke odyseja kosmiczna

Chyba nawet trochę zawyżyłem ocenę. Wiele kontrowersji - w tym główny bohater. Wydaje mi się, że ta część po prostu chciała być skończona. Tak naprawdę nie wiem co się dzieje od połowy książki ponieważ nie jest to wyjaśnione. Szkoda. Finał nie udźwignął ciężaru legendarnej serii.

Tetralogia „Odyseja kosmiczna” jest jak wielka impreza nie do końca udana. Tom pierwszy to powitanie przez gospodarza wieczoru, który obiecuje nam dobrą zabawę i moc atrakcji. Tom drugi – czyli impreza się rozkręca, na stół wjeżdża super kolacja, pyszny alkohol, DJ serwuje nam rewelacyjną muzykę. Tom trzeci można porównać do swoistego impasu na tejże imprezie – wieje nudą...

Dość trudno kupić polskojęzyczne wydanie tej książki dlatego zakupiłem wersję w języku angielskim.
Jako wielki fan tej serii mogę być nieobiektywny, ale książka trzyma wysoki poziom.
Będzie zaskakująco, niepokojąco i bardzo ciekawie.
Panie Clarke szacun !!!

Napisze ocenę wszystkich części po kolei. Taka ocena najlepiej wg mnie przedstawi całokształt całej sagi.

1 cz. 2001: Odyseja kosmiczna - Fajny klimat , czuć atmosferę kosmosu, autor zwrócił uwagę na osobowości/charaktery postaci. - moja ocena 9/10

2 cz. 2010: Odyseja kosmiczna - jW / - moja ocena 9/10

3 cz. 2061: Odyseja kosmiczna - Tutaj po raz pierwszy można...

Do ostatniej części podchodziłem dość długo, bałem się, że będzie to już odległy lot w kosmos z informacjami, których po prostu nie zrozumiem. Byłem przekonany, że będzie to pewnego rodzaju "Star Trek", a tymczasem ku mojemu pozytywnemu zaskoczeniu dostałem bardzo racjonalną i przemyślaną wizję przyszłości, która być może kiedyś spotka następne pokolenia.

W książce nie...

Słabo. Tylko jednym zdaniem mogę podsumować zarówno ostatnią część, jak i całość.

Autor nie miał pomysłu, jak rozwinąć niektóre wątki, więc przeciągał opisy czy też dialogi. Czasami też wstawiał fragmenty, które były całkowicie zbędne i sprawiały, że bardzo się nudziłem.

Całości nie polecam kupować. Przeczytać można, ale pod warunkiem, że dostaniemy książkę od kogoś lub...

Cztery tomy zajęły autorowi, by przekazać nam, że ludzkość to mniej lub bardziej udany eksperyment. Co istotne, można go zakończyć, jeśli nie spełni założeń Twórcy. Clarke sugeruje, że eksperyment pod tytułem “Człowiek” nie powiódł się. Staliśmy się cywilizacją zbyt agresywną i okrutną.

Ostatnia część wyjaśnia wiele niewiadomych: losy Bowmana i HALa, z zaświatów powraca...

Koniec świetnej opowieści, polecam także znakomite audiobooki super produkcja audioteka do pierwszych 2 części. Jak zawsze pozostaje niedosyt po świetnej lekturze. Chciałbym wiedzieć jak tam ludzkość sobie radzi dalej :D

kompletnie niepotrzebna książka. sam pomysł jest mocno naciągany,a rozwiązanie sprawy monolitu głupie. oczywiście IMO.
nie kupuję tego.

Na półkach: , , , ,

Rok 3001 w wyobraźni Clarke'a rysuje się nader interesująco i chciałabym wierzyć, że choć trochę tych wizji się spełni. Niestety w tak rozległy podbój kosmosu nie wierzę, bo póki co - ustał chyba zupełnie. Może dzięki ludziom pokroju Elona Muska to się zmieni.
Niestety ludzie chyba nigdy nie staną się ludźmi z jego książek. Wydaje mi się, że Clarke użył osoby Poole’a w...

Dyskusje

• Fantastyka