Mongolskie inwazje na Japonię 1274 i 1281. Pierwsze tchnienie "boskiego wiatru"

Okładka książki Mongolskie inwazje na Japonię 1274 i 1281. Pierwsze tchnienie "boskiego wiatru" Stephen Turnbull
Stephen Turnbull Wydawnictwo: Amercom Seria: Wielkie Bitwy Historii historia
2011-11-14
2011-11-14
Jan Wąsiński, Marek Wąsiński
Japonia historia Japonii samuraje Mongołowie średniowiecze

Niby 96 stron, ale pisane czcionką rozmiaru 11, tak więc jest sporo treści. W sumie to musieli, bo właściwie to, co było w 1274 roku, to było rozpoznanie bojem. Zajęto bez żadnego problemu wyspy Iki i Cuszimę. I ni stąd wycofali się. Dla przeświadczonego o spełnieniu ważnej roli, Chana Kubilaja, podbój Chin miał pierwszeństwo. Wstęp do inwazji dla Japończyków nie był nowością, czy też zaskoczeniem. Wcześniej jedna i druga strona posyłały swoich emisariuszy, którzy z czasem nie wracali. Na kolejną "wizytę" Mongołów już byli lepiej przygotowani — kamienny mur na wybranych odcinkach Kiusiu, spełniał swoją rolę. Mongołowie nie zdobyli przyczółku na rdzennych wyspach i byli nękani wypadami, samurajów na małych łódkach chcących zdobyć jak najwięcej głów. To i brak większych sukcesów, zaowocowało niskimi morale po stronie mongolskiej. I wtedy przyszedł tajfun. Mongołowie stracili 1/3 swojej armii (notabene to byli podbici Koreańczycy) i odpłynęli. Kapłani, twierdzący, że "Kamikaze" jest ich dziełem i w jeden linii stanęli z samurajami po nagrody. Tak więc książka dość dobitnie "burzy" obraz mitu, jakoby Japonia została uratowana tylko przez niesprzyjające warunki atmosferyczne.

Jedna z lepszych w serii. Można dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy z mało znanej historii Dalekiego Wschodu. Podane w formie dostępnej chyba dla każdego. Lektura nie będzie czasem straconym. Ten aspekt podboju mongolskiego dotychczas ograniczał się do ogólnego sformułowania o nieudanej próbie inwazji na Japonię przedstawianą przy okazji opisu Chin z czasów Marco Polo. Zestawiając ten fragment podbojów mongolskich z bardziej nam znanym podbojem Europy Wschodniej klaruje się wyraźniejszy obraz imperium, które w swoich podbojach walczyło zarówno z rycerzami Zakonu Krzyżackiego jak i z japońskimi samurajami. Dodatkowo do książki dołączona płyta DVD z fabularyzowanym filmem dokumentalnym o podbojach Mongołów w Indiach. Polecam.

Przyjemnie i szybko się czyta jeśli ktoś lubi historię tak jak ja :)

Przyjemnie i szybko się czyta jeśli ktoś lubi historię tak jak ja :)

• Japonia
  • Średniowiecze