Skazany na góry

Mountain Quest
2011-01-01
2011-01-01
978-83-932611-0-9

Postał sobie Denis na mojej półce dobrych kilka lat, zanim przyszła jego kolej, nie będę ukrywać. Ale się chłopina doczekał... Przyznam, że forma książki trochę mnie zaskoczyła. Nie spodziewałam się oczywiście literatury piękniej, wiadomo, ale nawet jak na moje niewielkie wymagania było po prostu słabo. Odnosiłam wrażenie, że książce zabrakło myśli przewodniej, a Denis zwyczajnie podrzucił do redakcji losowo wyciągnięte z szuflady pamiętnikarskie notatki... Zabrakło mi w nich większego skupienia na akcji górskiej. Odnosiłam wrażenie, że opisy dojazdów, marszy do bazy i powrotów z wypraw zajmują więcej miejsca niż wspinaczka, a to po nią właśnie "przyszłam". Nie żałuję poświęconego na czytanie czasu, poznałam przynajmniej kazachskie spojrzenie na góry, ale nie będę Was specjalnie zachęcać do lektury tej książki, sorry 💛

Książka napisana stylem gawędziarskim. Wspomnienia opisywane chaotycznie, zbyt wiele pobocznych wtrętów po drodze, przez to ciężko się skupić na tekście i ogarniać w całości o co chodzi . Brakuje mi też większej dozy poczucia humoru którego autorowi nie brakuje a jednak czuć że się od tego powstrzymywał i zamiast śmieszkować próbował stworzyć liryczne dzieło literackie. ... heh ... Wielka szkoda że się przy tym uparł.

Denis Urubko to bez wątpienia jedna z najwybitniejszych postaci światowego himalaizmu. Ma na swoim koncie wiele niesamowitych górskich osiągnięć. Jednak czy dowiadujemy się o tym w jego książce? W moim odczuciu niestety nie. Miałem wrażenie jakby autor pisał sam dla siebie. Bardzo dużo niezwiązanych ze sobą rozdziałów, wprowadzanie ogromnej ilości postaci, których nie opisywał w żaden sposób, przez co czytelnik po prostu nie wie o kogo chodzi oraz spora ilość własnych myśli, które przeplatają się z akcją sprawia, że w książce panuje chaos. Były rozdziały, które były napisane dobrze i ciekawie, gdzie naprawdę można było się wciągnąć, ale niestety były one w mniejszości. Książkę czyta się ciężko, a szkoda, bo Denis Urubko to na pewno niezwykle ciekawa postać, o której można by napisać świetną historię.

"Życie jest szansą do tego, by działać"

Denis Urubko to postać wyjątkowa wśród himalaistów. Postać, która zbudowała sobie legendę już za życia. Kto nie pamięta brawurowej akcji ratunkowej pod Nanga Parbat?

"Skazany na góry" opisuje dokonania Urubki sprzed tych najbardziej medialnych. Mamy i K2, i Broad Peak, a także Annapurnę. Pokazuje autora jako człowieka niezłomnego i uparcie dążącego do celu.

Mnie jednak czegoś w tej książce brakowało. Napisana jest inaczej niż biografie, które czytałam do tej pory - bardzo "powieściowo", momentami wręcz chaotycznie. Gubiłam się w nagromadzeniu dat, miejsc, nazwisk.

A szkoda, bo autor fascynującym człowiekiem jest...

"Życie jest szansą do tego, by działać"

To moja kolejna przeczytana książka o wybitnych himalaistach i chyba najsłabsza z nich.
Tak jak poprzednie wciągałam prawie w jedno popołudnie, tak tę czytałam zdecydowane dłużej.
Może dlatego, że to zapisy sprzed dołączenia do polskich wypraw, czyli takie, o których wcześniej nie słyszałam, a może dlatego, że mimo pasjonujacego życia i wyzwań, książka nie oddaje tego w pełni.

Dopiero ostatnimi czasy zabrałam się za czytanie literatury tego typu. Historia Denisa Urubko i jego "przygoda" z górami jest niewątpliwie interesująca. Jednak sam sposób przekazu w książce nie do końca mnie "uwiódł".

Niezwykłe eseje o pasji i kolejnych wyprawach Denisa Urubko. Nieco inne spojrzenie na wspinanie.
Wschodnie. Kazachskie.
Poznałam wiele nazwisk, których nie znałam.
Oraz wiele krain o których mało słyszałam.
Wojskowy rycht.
Miłość do gór.
Sportowe zacięcie.
Ciężka praca nad ciałem.
Co ciekawe niektóre fragmenty bardzo poetykie.
Świetna książka.
Piękne opisy o tym, po co tam “łazi". Niech tam chodzą. Ja nie mogę, to poczytam.
Polecam.

Z sentymentem będę słuchać i kibicować kolejnym wyprawom. 😀

Wschodnie. Kazachskie.
Poznałam wiele nazwisk, których nie znałam.
Oraz wiele krain o których mało słyszałam.
Wojskowy rycht.
Miłość do gór.
Sportowe zacięcie.
Ciężka praca nad ciałem.
Co ciekawe niektóre fragmenty bardzo poetykie.
Świetna książka.
Piękne opisy o tym,...

Bardzo ciekawa postać i bardzo przeciętna książka.
Bardzo surowo i monotonnie opisana historia. W porównaniu do wielu innych ta biografia jest chyba najsłabiej napisana.

Bardzo ciekawa postać i bardzo przeciętna książka.

Świetna historia początku działalności jednego z świetnych wspinaczy 21wieku.

Świetna historia początku działalności jednego z świetnych wspinaczy 21wieku.

Książka to chyba prywatne zapiski autora, opis wydarzeń i przemyśleń, który nie zawsze jest przystępny do czytelnika (np. pojawia się dużo wstawem od redakcji, bez których treści byłyby trudne to przyswojenia),bo Urubko najwidoczniej pisał dla siebie i tak hmm powinno chyba zostać. Owszem, jest to materiał na dobrą książkę, ale powinien nad nim popracować ktoś, kto o pisaniu ma pojęcie. Tym razem wzięli zapiski autora, przetłumaczyli, dodali trochę wyjaśnień i voilà. Niestety tym razem to nie zagrało, a książka, mimo arcyciekawej tematyki, była zwyczajnie nudnawa i mało porywająca. Szkoda, bo uważam, że Denis Urubko to znakomita postać i zasługuje na lepsze przedstawienie swojej osoby.

• Góry
  • Literatura górska