Oczy smoka

1992-01-01
Sylwia Twardo
Flagg

Okładka książki Śpiące królewny Owen King, Stephen King
Śpiące królewny Owen King, Stephen ...
Okładka książki Talizman Stephen King, Peter Straub
Talizman Stephen King, Peter...
Okładka książki Tygrys tu, tygrys tam... Joan Aiken, Isaac Asimov, Ambrose Bierce, Robert Bloch, Ray Bradbury, Ramsey Campbell, Roald Dahl, Stephen King, Richard Matheson, William F. Nolan, R.L. Stine
Tygrys tu, tyg... Joan Aiken, Isaac A...
Okładka książki W wysokiej trawie Joe Hill, Stephen King
W wysokiej trawie Joe Hill, Stephen K...
Okładka książki 999 tom 1 P. D. Cacek, Ramsey Campbell, Nancy A. Collins, Thomas M. Disch, Neil Gaiman, Rick Hautala, Stephen King, T. E. D. Klein, Edward Lee, Thomas Ligotti, Eric van Lustbader, Kim Newman, Joyce Carol Oates, Tim Powers, Chet Williamson, F. Paul Wilson, Jack Yeovil
999 tom 1 P. D. Cacek, Ramsey...

"Oczy Smoka" to kolejna książka, którą wziąłem na warsztat przy akcji nadrabiania ksiązek Kinga, których jeszcze nie czytałem. Wiedziałem, że będzie to książka inna niż to czego można się spodziewać po twórczości Kinga. Książka ta jest pewnego rodzaju spojrzeniem Kinga na baśnie czy bajki dla dzieci. Czy jest to coś dobrego? Nie do końca. King tutaj stworzył dość prostą opowiastkę o walce dobra ze złem, mamy tutaj dobrego dobrze zapowiadającego sie księcia Petera i złego czarnoksiężnika Flagga. Fabuła jest prościutka, to co broni tutaj autora to jego styl, książkę tą czyta się dobrze ale to nie jest topka Kinga. Ode mnie takie 5/10. Czytałem gorsze rzeczy od Kinga ale czytałem też dużo lepszych pozycji.

"Flaga,jeden z największych żyjących magów,znał wszystkie trucizny świata. Najgorsza z nich trzymał z dala od pozostałych- Smoczy Piasek,na który nie ma lekarstwa,albowiem wystarczy raz odetchnąć by zginąć. Śmierć nie przychodzi natychmiast. Dopiero po paru dniach płuca rozżarza się,skóra zacznie dymić,a całe ciało skurczy się do postaci mumii. Po czym człowiek padnie nieżywy z włosami w płomieniach".
Kogo dotyczyła ta śmierć i jakie niosła ze sobą konsekwencje,musicie się sami przekonać. Ciężko jest napisać recenzję tej książki by przedstawić odrobinę tej historii nie zdradzając zbyt wiele 😅.
To był inny King który bardzo mi się spodobał! Nabrałam przez to ochoty na "Mroczną wieże" ,bo wiem że to również "Coś innego". Nie wiem jak wy ale ja jestem (jeśli chodzi o tą pozycję) jak najbardziej na tak!

Jedna z moich zaległości (bodajże z czasów studenckich - mija już dobrze ponad dekada),jakie wreszcie nadrobiłem. Miałem tu spore oczekiwania, które starałem się nieco wytłumić. King z tego okresu wyniósł swój przydomek króla horroru i wydanie książki z tematyką fantasy wydaje się być abstrakcyjnym skokiem w bok/eksperymentem. A tak do końca nie jest, zwłaszcza jeżeli się spojrzy na dorobek pisarza z ostatnich kilku lat.

Fantasy + baśń + gawędziarstwo Kinga + dużo schematów = całkiem poprawna, wtórna bajka. Tym w zasadzie są "Oczy smoka".

Mamy pewne królestwo, którym rządzi w miarę sprawiedliwy król Roland. Ma dwóch synów, Petera i Thomasa. Królewska małżonka zmarła podczas narodzin najmłodszego syna, choć w całą tragedię zamieszany był czarnoksiężnik, niejaki Flagg, któremu marzy się władza absolutna na krainą. W tym celu knuje na potęgę. Udaje mu się otruć władcę i oskarżyć o ten czyn prawowitego dziedzica, Petera. Po to tylko, aby bardziej podatny na wpływu Thomas został królem, co de facto da mordercy wolną rękę do działania.

Starszy syn ląduje w wieży i akcja rozkręca się dalej w ramach klisz fabularnych. Zresztą lwią część fabuły King zdradza od razu na wejściu, pokazując nam potem drogę, która wiedzie ku tym wydarzeniom. Oraz ku pośpiesznemu, w zasadzie otwartemu zakończeniu, które pozostawia czytelnika bez uczucia satysfakcji. Zwłaszcza, że bohaterów da się lubić.

Niemniej dla fanów Kinga czeka kilka niespodzianek, zwłaszcza jeżeli wczytywali się w inne pozycje autora, który puszcza oczko i serwuje nam dużo powiązań pomiędzy niektórymi tytułami. Pozycja dla ciekawskich, tyle że nie nastawiałbym się na fajerwerki.

Widać, że King zdecydował się na lżejszą, bardziej młodzieżową czy baśniową powieść. Książka trzyma ciągle w napięciu, nie w stylu że to taka typowa „bajka dla dzieci” :p Jednak jest pewien schemat walki dobra ze złem, odkupienia, zakończenie raczej nie w stylu Kinga, na pewno nie jest to najlepsza pozycja to rozpoczynania przygody z autorem i poznawania jego stylu poprzez czytanie jej jako pierwszej ;p Mimo wszystko nie jest to całkiem sztywna i byle jaka opowieść, czytało się jak najbardziej przyjemnie :)

Jako że w roku 2023 najczęściej czytanym przeze mnie autorem był Stephen King, nie mogło być inaczej by 2024 zacząć też ze Stephenem Kingiem, a zaczynam go książką "Oczy smoka".
Jest to powieść fantasy która jest skierowana...no właśnie, do kogo?
Jest tutaj sporo opisów typu "musicie wiedzieć że Thomas nie był złym księciem" i sugerują że jest ona skierowana do dzieci, jednak nieco później nagle dostaje scenę gwałtu.
Drugi problem jaki mam z "Oczy smoka" to postacie Rolanda, czy Flagga. Jestem po dwóch pierwszych częściach Mrocznej wieży i wiem że te postacie też tam występują i o ile postać Flagga to w obu przypadkach ten sam czarny charakter, to mam przekonanie iż Roland z Mrocznej wieży i Roland z "Oczy smoka", to całkiem różne postacie, więc to chyba nie jest kanoniczne.
Co do samej powieści, smoków tu mało, a właściwie to prawie wcale. Trochę to takie fantasy polityczne podane w nieco kiczowaty sposób. Historia jest prosta i krótka, mamy punkt A, punkt B, oraz wytyczony łączący je prosty odcinek.
Niestety w mojej ocenie jest to jedna z gorszych książek Kinga.

Jest to powieść fantasy która jest skierowana...no właśnie, do kogo?

Niespieszna, klimatyczna baśń. Odwieczna walka dobra ze złem pięknie zagrały w akompaniamencie gawędziarskiego stylu Kinga.

Do połowy ziewałem i pytałem sam siebie: w imię czego ja się katuję? Po co ja to sobie robię?! King z wielkim mozołem ciągnie akcję za uszy, a realia opowieści też nie są lepsze: mimo, że stopień rozwoju cywilizacji Delainu wskazuje na jakieś nieokreślone średniowiecze, synowie królewscy normalnie chodzą do szkoły... Jak nie przymierzając córka Kinga w USA. Żeby się mogła wczuć w akcję?! Były też T-shirty, wycieraczki, kanalizacja, rury, podręczniki szkolne, kartofle, bezrobocie w królestwie (sic!),absurdalne serwetki do posiłków (...) Zabrakło tylko deskorolek. (...)

Cała opinia na stronie: https://nakanapie.pl/ksiazka/oczy-smoka-812534/opinia/1640140

"Oczy smoka" - historia księcia Petera i jego brata wciągnęła mnie z całą mocą, z jaką może porwać książka. Jednych tchem chłonąłem historię walki dobra ze złem. King kolejny raz pokazuje nam w bardzo wyraźny sposób nasze wady i zachcianki. Chciwość, chęć władzy, czynienie zła.
Co wygra? Czy zły czarnoksiężnik, czy dobro? Tego musicie dowiedzieć się sami.
Zastanawia mnie tylko ostatnie zdanie (przez zakończenie nie dałem 10, czegoś mi zabrakło):
"Teraz wszakże robi się już późno, a to należy do zupełnie innej opowieści, którą przedstawię Wam we właściwym czasie".
Czy już nadszedł ten czas? Jeżeli ktoś wie coś o kontynuacji, poprosiłbym wiadomość prywatną.

Co wygra? Czy zły czarnoksiężnik, czy dobro? Tego musicie dowiedzieć się sami.
Zastanawia mnie...

Taka całkiem spoko książka. Nie porwała, nie zanudziła, dobrze się czytało lecz i nie zaskoczyła. Lekka delikatna fantasy na plażę czy by poczytać w wolnej chwili na słoneczku. Dobra książka dla kogoś kto chce wejść w świat fantasy, albo nie lubi jakichś bardzo potężnych książek, gdzie latają smoki, gobliny czy magia i czary.

Jedna z najnudniejszych ksiażek Kinga.

Jedna z najnudniejszych ksiażek Kinga.

• Stephen King
  • King