Hardboiled & Hard Luck

2005-01-01
2005-01-01
Michael Emmerich
literatura japońska bananomania Banana Yoshimoto

Jedynym z zadań #AzjatyckiMiesiąc jest przeczytanie książki ulubionej autorki. Mój wybór nie mógł paść na kogoś innego niż Banana Yoshimoto. "Hardboiled & Hard Luck" to już moja siódma książka japońskiej pisarki. Jak to przeważnie bywa, również ona okazała się udaną lekturą. Na książkę składają się dwa opowiadania. Pierwsze, "Hardboiled", to historia o duchach. Nie znajdziemy w niej jednak atmosfery grozy, a charakterystyczny dla autorki nastrój zadumy i melancholii. Historia ta przypomina mi mocno zanurzone w konwencji realizmu magicznego opowiadania z "Lizard" oraz klimat i lekką niesamowitość "The Lake". "Hard Luck" to z kolei Banana bardziej realistyczna, w stylu "Kuchni" i "Asleep". W obu historiach poruszona jest tematyka żałoby, rozstania z kimś bliskim i wracania do siebie po tych doświadczeniach. Oba opowiadania mi się podobały, ale mimo wszystko wolę "Hard Luck". Wyróżnia je fakt, że smutek autorka przełamuje czarnym humorem.

• Literatura japońska
  • Jak