„Strażnik” – Jack Reacher powraca! Wspólna książka braci Lee i Andrew Childa

Marcin Waincetel
23.04.2021

Strażnik Lee ChildSensacyjna intryga, wielowątkowa akcja, powieść nasycona testosteronem. „Strażnik”, najnowszy tom z cyklu przygód Jacka Reachera, to wyjątkowa książka w dorobku Lee Childa. Brytyjski pisarz historię napisał bowiem wraz ze swoim z bratem, który szykowany jest na następcę mistrza thrillerów. „Strażnik” na polskim rynku ukazał się niedawno za sprawą wydawnictwa Albatros.

„Strażnik” – Jack Reacher powraca! Wspólna książka braci Lee i Andrew Childa
Reklama

Poszukiwany Lee ChildJack Reacher to ikona powieści sensacyjnych. Jego literackim ojcem jest Lee Child (naprawdę Jim Grant), bestsellerowy pisarz, były major amerykańskiej żandarmerii wojskowej, obieżyświat. Człowiek z charakterem, który zrealizował jeden z najbardziej popularnych cyklów w historii współczesnej literatury rozrywkowej. Jego powieści sprzedały się w łącznym nakładzie przekraczającym 100 milionów egzemplarzy. Nic dziwnego, że Child wzbudza zainteresowanie, a jego życie stało się w końcu podstawą autoryzowanej biografii „The Reacher Guy” spisanej piórem Heather Martin. Twórca „Poszukiwanego”, „Sprawy osobistej” oraz „Elity zabójców” to niebywale płodny autor. Jaka będzie jego przyszłość?

Lee Child przechodzi na emeryturę, kontynuacją historii Reachera zajmie się jego brat

Reklama

Okazuje się, że Child może zakończyć swoje pisarskie dziedzictwo. Brytyjski pisarz, który od ponad 20 lat mieszka w Nowym Jorku, posiada wyjątkowo bogatą karierę wojskową, a w Wielkiej Brytanii studiował prawo, potem pracował również w teatrze i telewizji Granada. Ze sferą mediów związany jest również jego brat, Andrew Child – on z kolei ma za sobą karierę aktorską, którą porzucił właśnie dla pisania. Popularność młodszemu z rodzeństwa przyniosły mu książki sensacyjne, przede wszystkim seria o działającym pod przykrywką agencie Paulu McGracie. Teraz okazuje się, że bracia będą realizować wspólną historię Jacka Reachera. Przynajmniej przez jakiś czas.

Poziom śmierci Lee ChildLee Child deklaruje bowiem, że zamierza definitywnie zakończyć z pisarstwem. O pisarskiej emeryturze zaczął już mówić przed rokiem, gdy stwierdził, że chce, aby historia Reachera była kontynuowana przez innego twórcę. Kogoś, komu będzie mógł zaufać. Kogoś, kogo ceni. Kogoś, kogo zna. Tym kimś stał się Andrew Child, czyli młodszy brat, który naprawdę nazywa się Andrew Grant. Lee Child podkreśla, że zmiana na stanowisku autora nie będzie radykalna, bo – co podkreśla brytyjski pisarz – autorzy dzielą przecież nie tylko to samo DNA, ale podobną wrażliwość, sposób rozumienia świata i czytelniczy gust. Co więcej, Andrew Child miał być właściwie pierwszą osobą, która przed laty przeczytała „Poziom śmierci”, czyli debiutancką historię wydaną w 1997 roku, w której pojawia się Jack Reacher. Co stanie się w kolejnych częściach cyklu?

Reklama

Doświadczony wojownik – były żołnierz z emocjonalnymi bliznami

Jack Reacher to bohater niezłomny. Były major Żandarmerii Wojskowej Armii Stanów Zjednoczonych, odznaczony medalami, dorastał w wielu amerykańskich bazach militarnych. W życiu kieruje się prostymi, ale skutecznymi zasadami. Jako włóczęga, wędrując po rozległych terenach USA, nie posiada określonego celu. Podróżuje autostopem lub autobusem, a jego majątek zawiera się tak naprawdę w paszporcie, karcie płatniczej, składanej szczoteczce do zębów. Na swojej drodze spotyka tych, którym może pomóc, jak i tych, których należy ukarać. Seria z Jackiem Reacherem liczy w sumie ponad 20 powieści i kilka zbiorów opowiadań znanych pod tytułem „Zasady Reachera”.

Lee Child Zgodnie z planemChoć akcja zdecydowanej większości powieści z Reacherem dzieje się na terenie USA, to są w tym jednak pewne wyjątki. Charakterny wojak, w którego psychice znajdują się jednak emocjonalne blizny, miał jednak okazję do podróży do Niemiec i Francji, co stało się na kartach powieści „Nieprzyjaciel”, a także między innymi Japonii, na co dowodem „Sto milionów dolarów”. Przedostatnią książką Lee Childa było natomiast „Zgodnie z planem”, w której Child zdecydował się pomóc starszemu, niepozornemu mężczyźnie, potencjalnej ofierze przestępstwa. Przypadek, zły los, a może przeznaczenie sprawia, że protagonista będzie musiał zmierzyć się z gangiem lichwiarzy, złodziei i zabójców, którzy tylko czekają na okazję, aby wzbogacić się kosztem innych.

„Strażnik” – dawne wartości, nowa akcja, czyli wspólna książka braci Child

Strażnik Lee ChildW życiu Jacka Reachera nie ma czasu nawet na chwilę spokoju. Bo nawet jeśli zatrzymuje się w sennej mieścinie w okolicy Nashville w Tennessee, aby wypić kubek kawy i ruszyć w dalszą drogę, to i tak jasne jest, że wkrótce spotka się z przemocą, bezprawiem, a nawet śmiercią. Tym razem Reacher staje się świadkiem próby porwania. W sprawę wciągnięty jest niejaki Rusty Rutherford, specjalista od informatyki, którego miejscowa ludność obarcza winą za dopuszczenie do cyberataku. Mężczyzna może czuć na swoich plecach oddech prawdziwych profesjonalistów od brudnej roboty. Reacher znów będzie musiał stanąć po stronie obrony starych wartości.

„Strażnik” to powrót Jacka Reachera do naprawdę wysokiej formy. Bohater wykreowany przez Lee Childa nie zmienił się radykalnie – to w dalszym ciągu twardy facet z zasadami, nieposkromiony, oddany sprawie, w której uczestniczy. Docierając do źródła afery związanej z zagrożeniami nową technologią, musi jednak dostosować się do zmieniającej się rzeczywistości. I można zauważyć, że Andrew Child, jako współautor mocno zaangażowany w proces kreślenia intrygi, jak również charakteru Reachera, nanosi pewne modyfikacje w literackim konspekcie. „Strażnik” to powieść, w której istotnym tematem jest spisek związany z polityką, krajowymi wyborami, fundamentalnymi kwestiami dotyczącymi wolności, a także ingerencją obcych służb – rosyjskich szpiegów czy odrodzenia nazistowskich ruchów na terenie USA.

Lee Child

„Strażnik” jest pierwszym wspólnym dziełem spisanym przez braci. Jest to jednak początek zmian. Kilka najbliższych powieści zostanie napisanych w duecie, jednak potem stery przejmie już w całości Andrew Child. Dziedzictwo Reachera, którego historia w książkach przetłumaczona jest na kilkadziesiąt języków, zostanie zatem przekazana na rzecz twórcy, o którym autor pierwowzoru mówi, że to młodsza wersja Lee Childa. Natomiast Lee Child, który powoli myśli o przejściu na artystyczną emeryturę, wciąż jest zaangażowany w projekt zrealizowania serialu na bazie swojego bestsellerowego cyklu powieści sensacyjnych.

Reklama

Jack Reacher bohaterem serialu – ikona akcji dostanie nowe życie

Charakterystyczny bohater uwielbiany przez czytelników już wkrótce pojawi się na małym ekranie. Do tej pory przygody Jacka Reachera były dwukrotnie ekranizowane w kinie, a teraz postać wykreowana przez Lee Childa zagości w serialu telewizyjnym. W filmach „Jack Reacher. Jednym strzałem” oraz „Jack Reacher. Nigdy nie wracaj” w bohatera przeobraził się Tom Cruise. Natomiast rolę w telewizyjnej produkcji otrzymał Alan Ritchson.
Serial, nad którego produkcją czuwa również Lee Child, realizowany jest we współpracy Amazon Studios, Skydance Television oraz Paramount Television Studios. Wiadomo już oficjalnie, że pierwszy sezon widowiska będzie stanowić adaptacją pierwszej z książek o Jacku Reacherze, czyli „Poziomu śmierci”. W oczekiwaniu na premierę serialu warto wrócić do literackiego pierwowzoru, a szczególnie „Strażnika”, nowego otwarcia w historii ikonicznego bohatera. Zobaczymy, jaka przyszłość będzie czekać Reachera pod okiem młodszego z braci Child.

Artykuł na podstawie książki „Strażnik” we współpracy z wydawnictwem Albatros

Przeczytaj fragment powieści „Strażnik”

Strażnik

Issuu is a digital publishing platform that makes it simple to publish magazines, catalogs, newspapers, books, and more online. Easily share your publications and get them in front of Issuu's millions of monthly readers.

Najnowszy tom cyklu „Jack Reacher” jest już dostępny w sprzedaży.

Reklama

komentarze [6]

Sortuj:
Aby napisać wiadomość zaloguj się
coriolan 26.04.2021 10:54
Czytelnik

Już zdążyłem się przywiązać do Jacka Ryczera , chociaż jego przygody w kolejnych tomach bywają nierówne. W "Stu milionach dolarów" oczywiście nie był w Japonii. Jeszcze kilka bzdurek w tym tekście jest,ale nie chce mi się prostować. Obawiam się jednak,że to już koniec przygód bohatera jakiego znamy. No cóż, nie starzeje się - bo chyba zatrzymał się gdzieś przed...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
cuba72 24.04.2021 15:35
Czytelnik

W tytule art. Wspólna książka braci Lee i Andrew Childa a zatem zapytuję : ilu jest tych braci autorów ? :)

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Armand_Duval 23.04.2021 18:46
Czytelnik

"bestsellerowy pisarz, były major amerykańskiej żandarmerii wojskowej, obieżyświat. "

"posiada wyjątkowo bogatą karierę wojskową,"

Co to za bzdury? Child nie ma żadnego doświadczenia wojskowego.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Tobiasz97r 23.04.2021 15:06
Czytelnik

Z tego co pamiętam, to w powieści "Sto milionów dolarów" Reacher nie był w Japonii, tylko w Niemczech. Natomiast w Europie był w powieści "Sprawa osobista". :)
Należę do osób, które cieszą się, że Reacher nie zginął i jego przygody dalej będą kontynuowane. "Strażnik" nie różni się diametralnie od innych powieści. Owszem fabuła jest oparta na nowych technologiach, ale...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
cuba72 24.04.2021 15:44
Czytelnik

Dodałbym jeszcze część pt. Nieprzyjaciel, w której odwiedza z bratem chorą mamę mieszkającą w Paryżu. Drugi pobyt we Francji jest niestety związany z jej pogrzebem...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 23.04.2021 12:49
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
zgłoś błąd