Sprawa osobista

Okładka książki Sprawa osobista
Lee Child Wydawnictwo: Albatros Cykl: Jack Reacher (tom 19) kryminał, sensacja, thriller
kryminał, sensacja, thriller
Jack Reacher (tom 19)
Personal
Albatros
2021-04-14
2015-01-14
Andrzej Szulc
jack reacher lee child sensacja ponad prawem

Okładka książki Najlepsze amerykańskie opowiadania kryminalne 2010 Gary Alexander, R.A. Allen, Doug Allyn, Matt Bell, Jay Brandon, Lee Child, Phyllis Cohen, John Dufresne, Lyndsay Faye, Gar Anthony Haywood, Jon Land, Dennis Lehane, Lynda Leidiger, Phillip M. Margolin, Chris Muessig, Mary Stewart Atwell, Albert Tucher, Kurt Vonnegut, Joseph Wallace, Mike Wiecek, Ryan Zimmerman
Ocena 6,1
Najlepsze amer... Gary Alexander, R.A...
Okładka książki Strażnik Andrew Child, Lee Child
Ocena 6,6
Strażnik Andrew Child, Lee C...

W przypadku tego tomu mogę się jedynie przyczepić do zakończenia. Jak w przypadku filmu "Wróg u bram" spodziewałem się jakiegoś ostatecznego pojedynku pomiędzy genialnym snajperem a Reacherem, tym bardziej, że cała książka wydaje się budować napięcie przed nieuniknionym starciem, natomiast sama konfrontacja kończy się wg mnie za szybko i zbyt prozaicznie. Te niedociągnięcie rekompensuje natomiast "prawdziwe zakończenie" i ujawnienie prawdziwych motywów całej intrygi, na której została zbudowana książka. Tak poza tym, wszystko tip top.

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Kolejny. ciekawy Jack Reacher na swoim stałym dobrym poziomie. I choć może nie wszystko jest wiarygodne, to przecież chodzi o dobrą zabawę i frajdę z czytania. A Jack Reacher jest po prostu niezniszczalny bo inaczej nie byłoby całego cyklu i tyle.

Zastanawiam się niekiedy podczas słuchania audiobooków z cyklu o Reacherze czy to słuchanie poza świetną rozrywką może spowodować, że czytelnikowi chociaż w małym stopniu udzielą się cechy charakteru Reachera. Może zabrzmi to dziwnie, ale uważam, że jest pewnego rodzaju taka zależność, że czytelnik podczas lektury faszeruje się wręcz pozytywną energią czy wolą walki, robi się mocniejszy i odważniejszy. Abstrahując zupełnie od mojej osoby, myślę też, że po Reachera sięgają też określone osoby, mające pewne predyspozycje do takiego zachowania, jak właśnie on, lub chociaż chcące takie być. I pewnie dzięki temu jest to wspomniane sprzężenie zwrotne, że te cechy się jakoś udzielają. Mogę stwierdzić z całą stanowczością, że mi te książki pomagają, a biorąc pod uwagę olbrzymią rzeszę czytelników, sądzę, że innym osobom pomagają również. Można oczywiście czytać książki np. biograficzne, ale Reacher jest swoistego rodzaju bajką dla dorosłych, świetnie napisaną, którą równie świetnie się czyta czy słucha i kończy się zawsze happy endem dla Reachera. Teraz, w tych czarnych dniach właśnie takie książki będą pomagać tym, dla których czytanie jest pasją, aby nie zwariować, chwilę odpocząć i mieć potem siły na względnie normalne funkcjonowanie i na to, aby zamiast się zamartwiać, zastanowić się spokojnie, jak można pomóc Ukraińcom.
całość

Kolejny tom przesłuchany może troszkę mdły ale mi to nie przeszkadza, bo uwielbiam Reachera. POLECAM

Jack Reacher w gorszym wydaniu. Pod koniec trochę się dłuży po czym szybko się kończy. Lekkie rozczarowanie.

Kolejna część i nic się nie zmienia . Cały czas wysoki poziom . W książce dla mnie niesamowita perełka. Mam na myśli krótko fragment opisujący wyjazd gruchotem za 22 dolary z parkingu . Prawdziwy majstersztyk .

Mam wrażenie, że autor miał ciekawy zarys fabuły, ale nie do końca wiedział, co chce z nią zrobić. Gdzieś to po drodze się rozsypuje. Drugi raz bym raczej nie sięgnął.

Jack Reacher – lubię tę postać, ale ta jego przygoda raczej mi się nie spodobała. Po dość obiecującym początku, akcja się rozmywa, a Jack wikła się w niejasne zmagania ze światem przestępczym Londynu. Mętne to jakieś. No i zakończenie – wysilone i mało prawdopodobne. Przeto ze smutkiem muszę się przychylić do wypowiedzianego już przez niektórych czytelników na tym portalu poglądu, że to jedna ze słabszych odsłon cyklu.

Na 6 gwiazdek w mojej opinii.
Trochę dziwna fabuła.
J.Reacher jednak wszystko ratuję, zresztą jak zwykle.

Na 6 gwiazdek w mojej opinii.
Trochę dziwna fabuła.
J.Reacher jednak wszystko ratuję, zresztą jak zwykle.

Naprawdę niezła. Podbija ciśnienie, zwroty akcji, intryga godna ekranizacji, świetne portrety.