Cryptonomicon

Cryptonomicon
cyberpunk
A--

Inne wydania

Cryptonomicon Neala Stephensona, nagrodzony HUGO, to pochwalna pieśń wolności idei. Stephenson prowadzi narrację swojej książki dwutorowo - część akcji rozgrywa się w czasie drugiej wojny światowej, a część współcześnie, w czasach komputerowych hakerów walczących o nieskrępowaną swobodę internetu. W roku 1942 Lawrence Pritchard Waterhouse - geniusz matematyczny i młody kapitan Marynarki...

W roku 1942 Lawrence Pritchard Waterhouse - geniusz matematyczny i młody kapitan Marynarki Wojennej USA - zostaje przydzielony do Jednostki 2702. Ta formacja jest tak tajna, że o jej istnieniu wie zaledwie garstka ludzi; niektórzy z nich noszą nazwiska w rodzaju Roosevelt czy Churchill. Misja Waterhouse′a i Jednostki 2702 dowodzonej przez żołnierza piechoty morskiej Bobby′ego Shaftoe: utrzymać Niemców w niewiedzy, że aliancki wywiad złamał legendarną Enigmę, to rodzaj gry, kryptograficznej partii szachów między Waterhouse′em a jego niemieckim odpowiednikiem, tłumaczonej na język akcji wojskowych przez dzielnego Shaftoe i jego żołnierzy.

Samurajgrzes | 2013-10-18
Na półkach: Przeczytane, 2013
Przeczytana: 17 października 2013

Autor, który potrafi przez pół rozdziału opisywać prozaiczną czynność konsumpcji zupy mlecznej z płatkami tylko po to, aby płynnie przejść do dalszej części fabuły jest albo opętanym geekiem albo geniuszem. Zazwyczaj geniusze są opętanymi geekami więc na jedno wychodzi.
Można się tym faktem albo zafascynować albo go znienawidzić. Tak czy śmak obok Cryptonomicona nie da się przejść obojętnie. Książka broni zarówno portfolio Stephensona, jak i ze względu na swoją wagę może obronić życie jego Czytelnikom. Ja nieświadomie ugniotłem Cryptonomiconem banana w plecaku więc pomyśl Drogi Czytaczu co taki opasły tom rzucony z przyzwoitą prędkością mógłby zrobić miękkim tkankom np. gwałciciela (w tym przypadku akurat twardym tkankom).

Kończąc dywagację przejdźmy do meritum. Czy warto sięgnąć po tę lekturę? Ależ oczywiście, że być może tak, jeśli nie przeszkadzają Ci wady/zalety opisane powyżej. Fabuła wciąga już po trzech/czterech rozdziałach. Jest mocno rozbudowana i każdy z czterech...

Karodziejka | 2011-12-06
Przeczytana: 27 listopada 2011

Amerykański pisarz, Neal Stephenson, kojarzy się większości czytelników głównie z książkami z dziedziny science fiction, zapewne ze względu na szeroko docenione i uhonorowane nagrodami 'Zamieć' i 'Diamentowy Wiek' (pierwsza z nich zdobyła nagrodę Sfinks, druga - nagrody Locus i Hugo). Pisarz jest jednak bardziej wszechstronny i na swoim koncie ma także thriller ('Zodiac') czy powieści historyczne ('Cykl Barokowy').

'Cryptonomiconowi', mimo silnego oparcia fabuły o komputery, co może nasuwać skojarzenia z cyberpunkiem, zdecydowanie blisko i do historii z dużą dawką przygody, przez co z całej twórczości pisarza najmocniej spokrewniony jest z 'Cyklem Barokowym'. Wahałabym się jednak z klasyfikowaniem 'Cryptonomiconu' jako powieści historycznej, gdyż do tej kategorii pasowałaby jedynie ta połowa książki, której akcja rozgrywa się w czasie II wojny światowej, pozostawiając pytanie: co tu robi część...

piotrswiecik | 2013-05-20
Na półkach: Przeczytane, Ulubione, 2013
Przeczytana: 07 maja 2013

Książki z reguły wciągają mnie stopniowo, nawet w przypadku bardzo dobrych pozycji muszę przebić się przez pierwsze kilkadziesiąt czy nawet kilkaset stron aby wpaść w amok czytania, zmuszający do rzucenia w kąt wszystkich innych czynności. "Cryptonomicon" osiągnął ten efekt w trakcie dwóch, może trzech, początkowych rozdziałów, skutecznie paraliżując moją pracę i życie rodzinne na najbliższy tydzień. Ostatecznie z matematyczno-kryptograficznego labiryntu wydostałem się z silnym przekonaniem, że właśnie w zupełnie niespodziewany sposób natrafiłem na swój nowy osobisty numer 1.

Trudno w krótkiej recenzji uchwycić jak bardzo genialna jest ta książka. Genialna w dosłownym znaczeniu, bo Stephenson jest erudytą kalibru Umberto Eco, poruszającym się lekko i bezproblemowo po tematach, których rozpiętość przyprawia o zawrót głowy. Możemy więc poznać w szczegółach funkcję zeta Riemanna i jej zastosowania w kryptografii, geografię Filipin, trochę filozofii, mechanikę uboota, niuanse...

MyszyLudzie87 | 2016-09-02
Przeczytana: 02 września 2016

UZALEŻNIAJĄCA ROZKMINA
Pomysł fajny. Byłoby 10/10, ale niestety książka bardziej dla naukowców, niż dla zwykłych szaraczków. Autor zaszyfrował swoją książkę i jest problem z jej odczytaniem. Strasznie trudna lektura i ciężko się w nią wgryźć. Uwaga, rozszyfrowanie książki uzależnia. Chyba tylko Neal Stephenson posiada do niej klucz. Jednak warto i na pewno przeczytam jeszcze inne książki autora.

Robert | 2013-07-16

To naprawdę arcydzieło. Autor w ogromnej książce zawarł zawirowaną historię, w której mnogość wątków przeplata się misternie nie dając jednocześnie poczucia niepotrzebnego "bicia piany". Moim zdaniem najlepsza książka Stephensona (póki co, oczywiście). Nie oznaczam daty przeczytania, gdyż co parę lat czytam ją od nowa. Polecam!

Rudyy | 2012-10-06
Przeczytana: 08 kwietnia 2012

Według moich prywatnych kryteriów oceny, świetna książka to taka, po zakończeniu której a) bardzo żałuję, że to już koniec; b) często wracam do niej myślami. Cryptonomicon idealnie wpasowuje się w te kryteria.

Po pierwsze świetna i oryginalna fabuła; obracająca się wokół szyfrów, nowych technologii i tajemnic drugiej wojny światowej. Historia opowiadana z punktu widzenia, kilku bardzo oryginalnych postaci, przeskakująca pomiędzy teraźniejszością a okresem II wojny światowej.
Widać, że autor albo miał do czynienia z środowiskiem naukowców/speców od technologii opisywanym w książce, albo świetnie odrobił pracę domową - efekt jest bardzo przekonujący.

Druga sprawa to styl narracji. Stephenson idealnie wpasował się w moje gusta w tym zakresie. Narrator był ironiczny, często prowadził opowieść z przymrużeniem oka; nie stronił również od wulgaryzmów, które jednak były użyte w odpowiedni sposób (nie przeszkadzały, raczej bawiły). Dawno nie czytałem, tak dobrze opowiedzianej...

cavaliero | 2016-02-08
Przeczytana: 06 lutego 2016

Doceniam, podziwiam, pochwalam, lecz nie uwielbiam , nie ubóstwiam. Stephenson znów udowodnił mi jak nietuzinkowym twórcą jest, dzieła w takim stylu jeszcze nie spotkałem. Książka jest ogromna, monumentalna, czyta się bardzo powoli, nawet nie chodzi o liczbę stron (700), to dla mnie nic nadzwyczajnego, ale styl pisania, oraz wydanie (czyli wielkie kartki) powodują, że czujesz jakbyś czytał 1400 stron; a akcja nie zawsze pędzi jak pendolino. Ciężko jest się wciągnąć bez pamięci, ale o zachwyt nad pomysłowością autora nie trudno. Ja miałem poczucie, braku wyraźnego celu książki, przewidzieć kolejne wydarzenia niesposób, po prostu z każdym kolejnym rozdziałem czytałem cóż tam Pan Neal wymyślił jeszcze... W moim odczuciu Peanatema jest lepszą powieścią, wtedy styl pisarski autora jest już bardziej wyrobiony i świadomy.

Maciej | 2014-02-01

Z żalem, ale nie będę polecał taj książki nikomu, poza fanami kodów, szyfrów i informatyki. Akcja szarpana, nieciekawie opisana, bohaterowie z obu opisywanych epok zupełnie nie pasują do otoczenia... A blisko dwunastostronicowy opis fascynacji jednego z informatyków damskimi czarnymi rajstopami z pionowym szwem - przejdzie do historii jako najbardziej spektakularny fragment jakiejkolwiek książki idealnie nadający się do porzucenia lektury. Bardzo słabe - aż się odechciewa czytać.

Andrzej | 2012-01-15
Na półkach: Ulubione, Przeczytane, Posiadam
Przeczytana: 14 stycznia 2012

Doskonała powieść wojenno-przygodowa. Stephenson ma talent do opowiadania historii i świetne poczucie humoru.

Przeczytałem tę cegiełkę (ponad 1000 stron) na głos mojej żonie. Gdyby nie było warto, to bym gardła nie zdzierał :)

Marcon | 2014-06-06
Na półkach: Przeczytane, 2014
Przeczytana: 06 czerwca 2014

Duży zawód. Spodziewałem się po bardzo dobrych opiniach (nie tylko internetowych, ale chociażby mojego ulubionego polskiego pisarza - Jacka Dukaja) i ocenach, dzieła genialnego. Tymczasem dostałem pozycję którą można nazwać co najwyżej dobrą. Z jednej strony mamy poprawnie napisaną (ale tylko poprawnie) powieść, z przyzwoitą fabułą, która dość specyficznie podchodzi do tematyki sciencie-fiction. Nie sposób odmówić jej naukowości, w książce aż roi się od wszelkiego rodzaju informacji z zakresu informatyki, matematyki, kryptografii, ekonomii, historii czy filozofii, (przy czym można spotkać się z opinią że to książka dla maniaków, tymczasem zaprezentowane informacje nie wykraczają niestety poza pewnymi wyjątkami ponad podstawową wiedzę z poszczególnych dziedzin) jednak akcja toczy się w bardzo nietypowej jak na książkę szufladkowaną jako s-f scenerii - kilka wątków rozbitych na II wojnę światową i lata 90. Trudno odmówić autorowi ogromnego wkładu w ta pozycję. Z drugiej strony...