Śmierć i Kowalski

Okładka książki Śmierć i Kowalski Kazimierz Kwaśniewski
Okładka książki Śmierć i Kowalski
Kazimierz Kwaśniewski Wydawnictwo: Wydawnictwo Iskry Seria: Klub Srebrnego Klucza kryminał, sensacja, thriller
Klub Srebrnego Klucza
Wydawnictwo Iskry
1962-01-01
1962-01-01
joe alex śmierć kowalski

Niby jest to standardowy kryminał z czasów PRL. Niby. Bo, oprócz tego że ma ciekawą i precyzyjnie poprowadzoną akcję, dobrze, wiarygodnie scharakteryzowanych bohaterów i oryginalny pomysł, to przede wszystkim ma dość niespotykane tło - Gdynię. A Gdynia przez cały okres Polski Ludowej była miastem podejrzanym z każdej strony. Przede wszystkim była dziełem przedwojennej Rzeczpospolitej, wyklętej w propagandzie PRL. Eugeniusza Kwiatkowskiego, twórcę i ojca założyciela Gdyni po wojnie urzędowo zakazano wpuszczać do tego miasta, żeby przypadkiem nie świadczył, że przedwojenna Polska też ma swoje zasługi. Po drugie - Gdynia polskim oknem na świat. Tu, za sprawą portu następował bezpośredni styk PRL ze światem zachodu. Przez cały komunizm Wybrzeże było polskim centrum przemytu i handlu nielegalnym towarem. I w takim właśnie charakterze występuje poniekąd w kryminale Kwaśniewskiego / Słomczyńskiego. Taki niby standardowy, porządnie napisany kryminał milicyjny, z fragmencikami poetyckich wręcz opisów morza i gdyńskich okolic. Po przeczytaniu książki zamyśliłem się jednak głęboko - czy ten Kwaśniewski przypadkiem nie zakpił sobie, między wierszami, z całego systemu Polski Ludowej? Kto jest w "Śmierci i Kowalskim" antagonistą? Cwany badylarz-prywaciarz? Zagraniczny szpieg? Przedwojenny hrabia wiedziony sentymentami? No nie. Występują tam otóż, jako postaci ewidentnie negatywne, lokalni władcy PRL - dyrektorzy socjalistycznych przedsiębiorstw rozkradający je na potęgę, stosujący na każdym kroku kolesiostwo, kumoterstwo i prywatę. Czy żaden z czytelników nie zastanowił się - skąd oni się w ogóle wzięli na tych stanowiskach? W jaki sposób mogli dojść do swojej władzy?
Być może dla czytelnika z PRL takie postacie były czymś zwyczajnym, spotykało się je co chwila. Cenzura również przegapiła te ukryte aluzje, mając oczy zamydlone przez Kwaśniewskiego szlachetnymi postaciami milicjantów, którzy wymierzają sprawiedliwość. Niemniej, jako jednemu z nielicznych udało się Maciejowi Słomczyńskiemu umieścić wrednych osobników stworzonych i wyniesionych do góry przez socjalizm w głównym nurcie rozrywkowej literatury.

Kryminał milicyjny autorstwa Macieja Słomczyńskiego, piszącego pod pseudonimem Kazimierz Kwaśniewski to bardzo udany, zgrabny kryminał w starym prostym stylu. Zapoznałam się z nim pod postacią audiobooka zamieszczonego na Legimi i był to miło spędzony czas. Przy okazji dowiedziałam się, że na podstawie tej książki, w 1963 roku powstał film „Ostatni kurs” w reżyserii Jana Batorego z Barbarą Rylską, Stanisławem Mikulskim i Emilem Karewiczem w rolach głównych.
#lubimyczytac, #czytambezlimitu, #smiercikowalski, #legimi, #czytamzlegimi, #kazimierzkwasniewski, #kryminalmilicyjny, #maciejslomczynski, #kryminal, #audiobook, #ostatnikurs,

"Więcej szczęścia niż rozumu" sprawdza się w przypadku głównego bohatera w stu procentach. Ciekawie postacie, wartka akcja, solidny scenariusz i wykonanie. Lekki kryminał okraszony delikatnym humorem, polecam się zapoznać.

Wysłuchałem tej książki, uważam że jest przeciętna, może miałem zbyt wysokie oczekiwania po przeczytaniu kilku pochlebnych opinii. Myślę że można ją przeczytać choćby po to aby przypomnieć sobie lub dowiedzieć się jak to kiedyś się żyło.

Bardzo interesująca książka. Od pierwszej do ostatniej strony czytałam z zapartym tchem,chociaż oglądałam dawno temu film nakręcony na jej podstawie i doskonale wiedziałam, jak się skończy. Zostaje zamordowany taksówkarz. Okazuje się że już trzeci z kolei.Milicja zaczyna się interesować wspólnikiem ostatniej ofiary-Kowalskim...

Ujdzie ale szału nie było.

Ujdzie ale szału nie było.

W swoim gatunku i ówczesnych czasach majstersztyk.
Dziś dla młodych czytelników może być słaba ale dla mnie znającej zabójstwa taksówkarzy i przekręty zwłaszcza dyrektorów państwowych przedsiębiorstw to specyficzne arcydzieło.Forma pisania również nietuzinkowa.A audiobook,który słuchałam to wielka przyjemność!

W swoim gatunku i ówczesnych czasach majstersztyk.

Historia z czasów PRLu i Milicji Obywatelskiej. Przypominala mi troszkę klimatem 07 zgłoś się. Tylko porucznika Borewicza brakowało 😀. Dodam tylko że książka była zekranizowana, a w rolę głównego bohatera lekko gapowatego kobieciarza taksówkarza wcielił się Stanisław Mikulski. Polecam na poprawę humoru

Na początek przyjmijmy pewne założenia: Śmierć i Kowalski to jest kryminał, zatem będziemy od niego oczekiwać tylko tego, czego można by wymagać od kryminału. Przy takich założeniach można z czystym sumieniem stwierdzić, że to dobra książka. Zręczna intryga, ciekawe postaci. Jak na tak nikczemną objętość, bo zaledwie 188 stron przy drobnym formacie, da się wybaczyć pewne niedociągnięcia narracji.

Lekki, niewymagający kryminał obsadzony w polskich realiach. Idealny na wakacyjny wyjazd (może do Trójmiasta?),albo podróż. Spodobał mi się pomysł autora na rozdziały, w których Śmierć miała się spotkać z Kowalskim, czyli taka trochę antropomorfizacja śmierci. Niestety takich rozdziałów było jak na lekarstwo i po zachęcającym początku musiałem się długo naczekać na kontynuowanie tego pomysłu. Książka nie zachwyca, ale też nie ma tragedii. Ogólnie do przeczytania.

• Kryminały
  • Polska